ԱՄՆ կոնգրեսական Մայքլ Գրիմը խոստացել է ավելի համառ պայքար մղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Մայքլ Գրիմը խոստացել է Իլիոնոյսի հայ համայքնի անդամներին ավելի համառ աշխատել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 227-րդ բանաձևի ընդունման ուղղությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՄՆ Իլինոյս նահանգի Հայ դատի հանձնախմբից, Կոնգրեսում Հայսատանին աջակցող խմբի համանախագահ Մայքլ Գրիմի համար հրավիրված համայնքային ընդունելության ժամանակ հնարավորություն է ընձեռվել տեղի հայ համայնքի անդամներին ծանոթանալ նոր համանախագահի հետ:
Ընդունելության ընթացքում կենգրեսականը խոսել է ամերիկահայ համայնքին հուզող կարևոր հարցերի, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության խնդրի ճշմարիտ և արդարացի լուծման, Թուրքիայի կողմից հայ եկեղեցու` ցեղասպանության տարիներին և դրանից հետո գողացված սեփականությունը վերադարձնելու, Հայաստանի տնտեսական բարեկեցության, ԱՄՆ-Հայաստան առեւտրային համագործակցության ընդլայնման և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման հարցերի մասին: «Ես անհամբերությամբ սպասում եմ շարունակելու իմ ծառայությունը որպես Կոնգրեսում Հայաստանին աջակցող խմբի համանախագահ: Ակնկալում եմ նշանակվել Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, եթե թափուր տեղ լինի: Հաստատվելու դեպքում, ես ավելի լավ հնարավորություններ կունենամ պաշտպանելու Հայկական հարցը` Հանձնաժողովի նախագահ, կոնգրեսական Էդ Ռոյսի հետ միասին աշխատելով Ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 227-րդ բանաձևի շուրջ»,- նշել է Գրիմը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 227-րդ բանաձևը հանձնվել է ԱՄՆ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին, որտեղ Միացյալ Նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վաղեմի ջատագովները` կոնգրեսական Էդ Ռոյսը և Էլիոտ Էնջելը, համապատասխանաբար, հանդիսանում են հանձնաժողովի նախագահ և մեծամասնության անդամ:
Առաջին անգամ առաջադրվելով Կոնգրեսի ընտրություններում` կոնգրեսական Մայքլ Գրիմը, Իլինոյսի Հայ դատի հանձնախմբի աջակցությամբ հաղթանակ է տարել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, Թուրքիայի համախոհ Մայքլ Մքմահոնի նկատմամբ:

The Armenian National Committee of Illinois Hosts Event for Congressman Michael Grimm
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS: The Armenian National Committee of Illinois hosted a community reception for Congressman Michael Grimm, Republican Co-Chairman of the Congressional Armenian Caucus. The event was attended by members from the broad cross-section of the Chicago Armenian-American community, reports Armenpress citing the ANC of  Illinois.
ANC of Illinois Chairman Claude Ohanesian hosted the event, which was an opportunity for the local community to get to know the new Co-Chair, now in his second term. When Grimm first ran for Congress, he defeated, with the assistance of the ANC of NY, one of the strongest friends of Turkey in the U.S. House of Representatives, Michael McMahon.
At the reception, Rep. Grimm spoke about issues important to the Armenian American community, including a truthful and just resolution of the Armenian Genocide, Turkey's return of Church properties stolen during and after the Genocide, the economic well being of Armenia, including increasing trade between the US and Armenia, and self-determination for the Nagorno-Karabakh Republic.
“I look forward to continuing my service as the Co-Chairman of the Armenian Congressional Caucus and to the opportunity of being appointed to the House Foreign Affairs Committee if a vacancy occurs. If considered, I would then be in an even better position to advance Armenian issues, which includes working with Committee Chair Rep. Ed Royce (R-CA-39) on House Resolution 227,” Rep. Grimm shared with the crowd.
Rep. Grimm is an original co-sponsor of the Armenian Genocide Truth and Justice Act (H.Res.227), and he has proven himself as a vocal and effective advocate of Armenian issues.
“Congressman Grimm has a proven track record of success among Armenian Americans. He is a defender of justice and works hard to make our community's views and values a priority for the United States. We look forward to continued collaboration with him as he pursues new and increasingly influential roles in Congress,” said ANCA Chairman Ken Hachikian.