Իրանի կողմից առաջարկվող գազն ավելի թանկ է, քան այն, որն առաջարկում է Ռուսաստանը. Արմեն Մովսիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի կողմից առաջարկվող գազն ավելի թանկ է, քան այն գինը, որն առաջարկում է Ռուսաստանը: Մայիսի 22-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման հայտարարություն արեց ՀՀ Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու մեր կառավարությունը չի փորձում Իրանից գազ գնել:Նա հերքեց խոսակցություններն այն մասին, որ Իրան-Հայաստան գազատարը «Հայռուսգազարդ» ընկերությանն է տրամադրվել Ռուսաստանի ճնշումների ներքո: «Այդպիսի ճնշում երբեք չի եղել: Ես նորից եմ ասում, որ 40 կիլոմետր երկարությամբ գազատարը շահագործելու համար անհրաժեշտ են համապատասխան սարքավորումներ, եւ մենք այն հանձնել ենք մի ընկերության, որն ուներ համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումներ, սարքավորումներ եւ տեխնիկա` այն շահագործելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ իրենք ոչ թե վաճառել են այդ գազատարը, այլ ուղղակի այն շահագործման են հանձնել:
Անդրադառնալով հարցին, որ Ռուսաստանը Վրաստանին գազն ավելի էժան է տալիս, քան Հայաստանին, Արմեն Մովսիսյանը նշեց, որ Վրաստանի տարածքով է անցնում Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա տարանցվող ռուսական գազատարը, ինչի արդյունքում էլ նրանք էժան գազ են ստանում:
Նա հերքեց նաեւ լուրերն այն մասին, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է վաճառել Որոտանի ՀԷԿ-ը գազի սակագնի սուբսիդավորման համար:«Կառավարությունը սուբսիդավորման համար նման հարց չի քննարկել: Մենք շարունակում ենք բանակցությունները ռուսական կողմի հետ, ինչպես նաեւ մեր կառավարությունն է քննարկումներ անցկացնում, եւ այս ամենն ամփոփելուց հետո միայն պարզ կդառնա, թե ինչ եղանակով ենք լուծելու այս խնդիրները»,-ասաց Արմեն Մովսիսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ է Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակում տվյալներ, ըստ որի` 1000 խմ ռուսական գազը 2012-ին գնվել է 240 դոլար մաքսային արժեքով, Արմեն Մովսիսյանը նշեց, որ բավականին երկար ժամանակ է բանակցություններն ընթանում են ռուսական կողմի հետ, և ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որի համաձայն` մինչև բանակցությունների ավարտը ռուսական գազը Հայաստան առաքվի 180 դոլարով, և այդպես էլ շարունակվում է: «Մինչև բանակցությունների ավարտը գազի գինը Հայաստանի համար կլինի 180 դոլար»,- ասաց նա:

Предлагаемые Ираном цены на газ выше, чем российские: Армен Мовсисян
Та цена, которую предлагает за поставки газа Иран, дороже, чем обсуждаемая с Россией. Об этом на встрече с журналистами заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, отвечая на вопрос, почему правительство Армении не пытается закупать газ у иранской стороны. Он также опроверг слухи о том, что газопровод «Иран-Армения» передали компании «АрмРосгазпром» под давлением России. «Подобного давления никогда не оказывалось. Еще раз говорю, что для эксплуатации газопровода, протяженностью в 40 км, необходимо соответствующее оборудование и мы передали газопровод компании, которая имеет соответствующие структурные подразделения, оборудование и технику», - подчеркнул, как сообщает Арменпресс, министр, добавив, что газопровод не продан, а просто передан в эксплуатацию.
Коснувшись вопроса, почему Россия продает газ Грузии дешевле, чем Армении, Армен Мовсисян напомнил, что российский газопровод проходит по территории Грузии через Азербайджан в Тавриз, поэтому он и обходится Грузии дешевле.
Министр опроверг также слухи о том, что правительство Армении собирается продать Воротанскую ГЭС, чтобы субсидировать тариф на газ.
Отвечая на вопрос, почему Комитет по госдоходам публикует данные о том, что таможенная стоимость 1000 кубометров российского газа в 2012 году составила 240 долларов, Армен Мовсисян отметил, что, согласно договоренности с российской стороной до окончания переговоров о тарифе на газ, в Армению будут осуществляться поставки за 180 долларов, как и происходит.