Մեծ տերությունները «ձեռքերը լվացել են» Հայոց ցեղասպանության ժամանակ. Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլոքոստի ժամանակ մեծ տերությունները «լվացել են ձեռքերը», քանի որ ավելին են իմացել, քան խոսել են. նրանք չեն նշել, թե ինչպես են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ ևս «լվացել ձեռքերը»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Diario Armenia-ն, այդ մասին Խորխե Մարիո Բերգոլիոն` Հռոմի ներկայիս պապ Ֆրանցիսկոսը նշել է արգենտինացի րաբբունի Աբրահամ Սկորկայի հետ 2010 թվականին հրատարակած «Երկնքի եւ երկրի մասին գրքում: Գիրքը վերջերս վերահրատարակվել է: «Այդ ժամանակ Օսմանյան կայսրությունը հզոր էր, աշխարհը պատերազմի շեմին էր եւ այլ ուղու էր նայում»,- գրել է Հռոմի ներկայիս պապը` գրքի «Հոլոքոստի մասին» բաժնում:
«Կրոնների մասին» հատվածում Ֆրանցիկոս պապը նշել է, որ 20-րդ դարում նրանք հիմնովին քանդել են գյուղեր, քանի որ իրենց աստվածներ են համարել: «Թուրքերը դա արել են հայերի, գերմանացիները` հրեաների, ստալինյան կոմունիստները` ուկրաինացիների նկատմամբ: Նրանք մարդկանց սպանելու համար օգտագործել են աստվածային ատրիբուտների մասին քննարկումները»,- նշել է Հռոմի պապը:
«Կոմունիզմի եւ կապիտալիզմի մասին» բաժնում Խորխե Մարիո Բերգոլիոն ընդգծել է. «Եթե մարդը դրախտի մասին մտածելով չի պայքարում իր իրավունքների համար, նա իսկապես գտնվում է օփիումի ազդեցության տակ: Մարդիկ, ովքեր ենթարկվել են հետապնդման եւ կոտորածի, ինչպես անցած դարի երեք խոշոր ցեղասպանությունների ժամանակ` հայերի, հրեաների եւ ուկրաինացիների, պայքարել են իրենց ազատության համար»:
Գրքում արտացոլվել են Ֆրանցիսկոս պապի տեսակետները եկեղեցու, կրոնի, հավատի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև աթեիզմին, մահին, հղիության արհեստական ընդհատմանը, Հոլոքոստին, նույնասեռականությանը եւ կապիտալիզմին:

Папа римский Франциск: великие державы «умыли руки» во время Геноцида армян
Великие  державы «умыли руки» во время Геноцида армян, ибо знали намного больше, чем говорили: ведь они не говорили о том, что во время геноцида спокойно умыли руки. Как передает Арменпресс со ссылкой на DiarioArmenia, об этом сказал Хорхе Марио Берголио – нынешний папа римский Франциск в книге «О небесах и о земле», изданной в 2010г. вместе с аргентинским раввином Абрахамом Скорса. Недавно книга была переиздана. «В то время Османская империя была могущественна, шла мировая война, и мир смотрел в другую сторону», - написал тогда будущий папа римский в разделе «О Холокосте».
В разделе «О религиях» папа Франциск отметил, что в ХХв. они сровняли с землей города и села, ибо возомнили себя богом. «Турки совершили это в отношении армян, немцы – в отношении евреев,  сталинские коммунисты – в отношении украинцев. Для убийства людей они использовали обсуждения о божественных атрибутах», - отметил будущий папа.
В разделе «О коммунизме и капитализме» Хорхе Марио Берголио отмечал: Если человек, мечтая о рае, не борется за свои права, он действительно находится во власти опиума. Люди, подвергшиеся резне и гонениям - как во время трех величайших геноцидов прошлого века армяне, евреи и украинцы, боролись за свою свободу».
В книге изложены взгляды папы римского Франциска на церковь, религию, веру. Говорится также об атеизме, о смерти, об абортах, о Холокосте, о гомосексуализме, о капитализме.