Մեծ տերությունները «ձեռքերը լվացել են» Հայոց ցեղասպանության ժամանակ. Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլոքոստի ժամանակ մեծ տերությունները «լվացել են ձեռքերը», քանի որ ավելին են իմացել, քան խոսել են. նրանք չեն նշել, թե ինչպես են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ ևս «լվացել ձեռքերը»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Diario Armenia-ն, այդ մասին Խորխե Մարիո Բերգոլիոն` Հռոմի ներկայիս պապ Ֆրանցիսկոսը նշել է արգենտինացի րաբբունի Աբրահամ Սկորկայի հետ 2010 թվականին հրատարակած «Երկնքի եւ երկրի մասին գրքում: Գիրքը վերջերս վերահրատարակվել է: «Այդ ժամանակ Օսմանյան կայսրությունը հզոր էր, աշխարհը պատերազմի շեմին էր եւ այլ ուղու էր նայում»,- գրել է Հռոմի ներկայիս պապը` գրքի «Հոլոքոստի մասին» բաժնում:
«Կրոնների մասին» հատվածում Ֆրանցիկոս պապը նշել է, որ 20-րդ դարում նրանք հիմնովին քանդել են գյուղեր, քանի որ իրենց աստվածներ են համարել: «Թուրքերը դա արել են հայերի, գերմանացիները` հրեաների, ստալինյան կոմունիստները` ուկրաինացիների նկատմամբ: Նրանք մարդկանց սպանելու համար օգտագործել են աստվածային ատրիբուտների մասին քննարկումները»,- նշել է Հռոմի պապը:
«Կոմունիզմի եւ կապիտալիզմի մասին» բաժնում Խորխե Մարիո Բերգոլիոն ընդգծել է. «Եթե մարդը դրախտի մասին մտածելով չի պայքարում իր իրավունքների համար, նա իսկապես գտնվում է օփիումի ազդեցության տակ: Մարդիկ, ովքեր ենթարկվել են հետապնդման եւ կոտորածի, ինչպես անցած դարի երեք խոշոր ցեղասպանությունների ժամանակ` հայերի, հրեաների եւ ուկրաինացիների, պայքարել են իրենց ազատության համար»:
Գրքում արտացոլվել են Ֆրանցիսկոս պապի տեսակետները եկեղեցու, կրոնի, հավատի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև աթեիզմին, մահին, հղիության արհեստական ընդհատմանը, Հոլոքոստին, նույնասեռականությանը եւ կապիտալիզմին:

YEREVAN, MAY 1, ARMENPRESS: During the Holocaust the great powers “washed their hands”, as they knew more than talked about. They did not state that during the Armenian Genocide as well they “washed their hands”. As reported by Armenpress, quoting the Diario Armenia, this was stated by Jorge Mario Bergoglio, the current Pope of Rome Francis in the book “Sobre el Cielo y la Tierra”, published jointly with the Argentinean rabbi Abraham Skorka in 2010. The book was recently republished.
The Pope of Rome Francis noted that in the 20th century they destroyed villages, considering themselves to be gods. “Turks did that with Armenians, Germans – with Jewish people, Stalin’s communists – with Ukrainians”.
Jorge Mario Bergoglio wrote: “If thinking about the paradise a person does not struggle for his rights, he is under the influence of opium. People, who overcame persuasion and massacres, as during the three largest genocides of the last century towards Armenians, Jewish and Ukrainians, struggled for their freedom”.
The book reveals the viewpoints of the Pope of Rome Francis about the church, religion and belief. It also touches upon atheism, death, abortion, Holocaust, homosexuality and capitalism.