«Սլավյանսկի բազար» մրցույթում Հայաստանն այս տարի կներկայացնի Վրեժ Կիրակոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստրադային երգի «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթ-փառատոնում Բելառուսի Վիտեբսկ քաղաքում հուլիսի 9-17-ն այս տարի Հայաստանը կներկայացնի  «X ֆակտոր-1» հեռուստատեսային նախագծի հաղթող Վրեժ Կիրակոսյանը:  «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Կիրակոսյանը նշեց, որ այժմ ընթանում են երգերի ընտրության նախապատրաստական աշխատանքերը:
«Մենք ընտրել եւ մրցույթի հանձնաժողովին ներկայացրել ենք լեհ հեղինակ Չեսլավ Նեմենի, Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործություններից, իսկ հայերենով երգերը կլինեն Արթուր Գրիգորյանի եւ Մարինա Ալեսի երգացանկից»,- ասաց Կիրակոսյանը: Նա նշեց, որ երգերի վերջնական ընտրությունները կկատարվեն առաջիկա օրերին:
Հայաստանի ներկայացուցիչը  երգում է դասական ժանրում, սակայն ելնելով «Սլավյանսկի բազար» մրցույթի պահանջներից` ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նադեժդա Սարգսյանի ուղղորդությամբ փորձում է իր ուժերը նաեւ էստադային ժանրում: «Ասում են` ինձ մոտ ստացվում է»,- ասաց երգիչը:
Կիրակոսյանը «Սլավյանսկի բազար» մրցույթում իր մասնակցության համար երախտապարտ է ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Պողոսյանին` ընձեռնված պատասխանատվության  եւ պատվի համար:
Մեր պատվիրակը չցանկացավ կանախտեսումներ անել, այլ միայն նշեց, որ իր համար յուրաքանչյուր մրցույթում ցանկացած մրցանակային տեղ զբացեղնելը եւ լավ ներկայանալը արդեն մեծ հաղթանակ է:
Չնայած նրան, որ Կիրակոսյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է, 2004 թվականին ավարտել է Գավառի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, հաջողությամբ կարողանում է համատեղել երգը իր մասնագիտության հետ: «Կարծում եմ` երկուսն էլ չեն տուժում»,- ասաց նա:
Այժմ Կիրակոսյանը Երեւանի մշակույթի պետական քոլեջի փոխտնօրեն, «Էմի-Բի» պրոդյուսերական ընկերության տնօրենն է:

Vrezh Kirakosyan to present Armenia at “Slavianski Bazaar in Vitebsk-2013”
YEREVAN, MAY 1, ARMENPRESS: At the International Pop Song Performers Contest "Slavianski Bazaar in Vitebsk-2013", to be held in Vitebsk city of Belarus on July 9-17 2013, Armenia will be presented by Vrezh Kirakosyan, an Armenian singer, who won the first series (2010–2011) of the Armenian X-Factor series after getting the top votes in the final broadcast live on the Armenian Shant TV station on 15 May 2011 against rival finalist and runner-up Srbuhi Sargsyan.
As Armenpress was informed by Vrezh Kirakosyan, currently the preliminary works of song selection is being carried out. The Armenian representative sings in the classic style, but in accordance with the demands of the International Pop Song Performers Contest, he will perform in pop style.
Vrezh Kirakosyan is grateful to the Acting Minister of Culture of the Republic of Armenia Hasmik Poghosyan for the provided opportunity to take part in the International Pop Song Performers Contest "Slavianski Bazaar in Vitebsk-2013".
Though the Armenian delegate is a lawyer by profession and graduated from the Faculty of Law at the Gavar State University, he manages to combine singing with his profession.
Currently Vrezh Kirakosyan is the deputy director of the Yerevan State College of Culture and the director of a production company.