«Սլավյանսկի բազար» մրցույթում Հայաստանն այս տարի կներկայացնի Վրեժ Կիրակոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստրադային երգի «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթ-փառատոնում Բելառուսի Վիտեբսկ քաղաքում հուլիսի 9-17-ն այս տարի Հայաստանը կներկայացնի  «X ֆակտոր-1» հեռուստատեսային նախագծի հաղթող Վրեժ Կիրակոսյանը:  «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Կիրակոսյանը նշեց, որ այժմ ընթանում են երգերի ընտրության նախապատրաստական աշխատանքերը:
«Մենք ընտրել եւ մրցույթի հանձնաժողովին ներկայացրել ենք լեհ հեղինակ Չեսլավ Նեմենի, Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործություններից, իսկ հայերենով երգերը կլինեն Արթուր Գրիգորյանի եւ Մարինա Ալեսի երգացանկից»,- ասաց Կիրակոսյանը: Նա նշեց, որ երգերի վերջնական ընտրությունները կկատարվեն առաջիկա օրերին:
Հայաստանի ներկայացուցիչը  երգում է դասական ժանրում, սակայն ելնելով «Սլավյանսկի բազար» մրցույթի պահանջներից` ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նադեժդա Սարգսյանի ուղղորդությամբ փորձում է իր ուժերը նաեւ էստադային ժանրում: «Ասում են` ինձ մոտ ստացվում է»,- ասաց երգիչը:
Կիրակոսյանը «Սլավյանսկի բազար» մրցույթում իր մասնակցության համար երախտապարտ է ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Պողոսյանին` ընձեռնված պատասխանատվության  եւ պատվի համար:
Մեր պատվիրակը չցանկացավ կանախտեսումներ անել, այլ միայն նշեց, որ իր համար յուրաքանչյուր մրցույթում ցանկացած մրցանակային տեղ զբացեղնելը եւ լավ ներկայանալը արդեն մեծ հաղթանակ է:
Չնայած նրան, որ Կիրակոսյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է, 2004 թվականին ավարտել է Գավառի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, հաջողությամբ կարողանում է համատեղել երգը իր մասնագիտության հետ: «Կարծում եմ` երկուսն էլ չեն տուժում»,- ասաց նա:
Այժմ Կիրակոսյանը Երեւանի մշակույթի պետական քոլեջի փոխտնօրեն, «Էմի-Բի» պրոդյուսերական ընկերության տնօրենն է:

На конкурсе «Славянский базар» Армению представит Вреж Киракосян
На международном музыкальном конкурсе-фестивале  «Славянский базар», который состоится 9-17 июля  в белорусском городе Витебск,  Армению представит победитель телепроекта «Х-фактор» ВрежКиракосян. В беседе с Арменпресс он отметил, что сейчас идет подготовительный этап отбора песен.
«Мы отобрали и представили конкурсной комиссии произведения польского автора ЧеславаНемена и нашего АрноБабаджаняна. Армянские песни будут из репертуаров Артура Григоряна и Марины Алес», - сказал Киракосян. Он отметил, что окончательный отбор песен состоится в ближайшие дни.
Представитель Армении поет в классическом жанре, однако исходя из требований конкурса, под руководством засл. Артистки Армении Надежды Саркисян, пробует  свои силы и в эстрадном жанре. «Говорят, получается», - сказал певец.
За свое участие в «Славянском базаре» Киракосянпризнателени.о. министра культуры Асмик Погосян за столь высокую честь и ответственность.
Вреж не смог сделать никаких прогнозов, отметил только, что лично для него занять любое призовое место в любом конкурсе – уже большая победа.
Хотя по специальности ВрежКиракосян юрист (в 2004г. окончил  юридический факультет Гаварского университета), он с успехом совмещает песню и профессию. «Думаю, ни одно не страдает от этого», - сказал он.
ВрежКиракосян сейчас работает директором продюсерского центра «Эми-Би», зам.директора Ереванского государственного колледжа культуры.