Բանգկոկին Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի տիտղոսը Երեւանը կհանձնի անակնկալներով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք Երեւանը ողջ տարվա ընթացքում գրքի հանրահռչակմանը նվիրված միջոցառումների ավարտը կազդարարի ապրիլի 20-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հաաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարի խորհրդական, «Երեւանը` գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի համակարգող Ներսես Տեր-Վարդանյանը, Երեւանում ամփոփիչ միջոցառումներ կանցկացվեն ապրիլի 20-ին քաղաքապետարանում: Բացի դրանից, կանցկացվեն մի քանի հանրային միջոցառումներ` գրքերի ցուցադրություններ, շնորհանդեսներ, այլ տիպի միջոցառումներ:
Ապրիլի 21-23-ը Հայաստանից պատվիրակություն կմեկնի արդեն գրքի հաջորդ մայրաքաղաք` Բանգկոկ ու այնտեղ մի շարք միջոցառումներ կանցկացնի, ինչպես նաեւ կփոխանցի պատվավոր տիտղոսն այդ քաղաքին: Հայկական պատվիրակությունը կգլխավորի Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Ներսես Տեր-Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ Բանգկոկում Երեւանը կունենա իր տաղավարը, որտեղ կցուցադրվի քանդակագործ Դավիթ Մինասյանի 12 քանդակները, որոնք նա պատրաստել է այն գրքերի խորհրդանշական պատկերներով, որոնց համար տարին հոբելյանական է եղել: Ընտրված գրքերից մի քանիսն են «Փոքրիկ իշխանը» (70-ամյակ), «Շունն ու կատուն» (125-ամյակ), «Մկների ժողովը» (110-ամյակ), «Ալիսան հրաշքների աշխարհում» (140-ամյակ), «Աստվածային կատակերգություն» (690-ամյակ), «Քեռի Ստյոպա» (75-ամյակ), «Վարպետը եւ Մարգարիտան» (45-ամյակ), «Փարիզի Աստվածամոր տաճարը» (180-ամյակ) եւ այլն: Քանդակների հետեւում պատկերված կլինեն ստեղծագործությունների հեղինակների դիմանկարները, սակայն` ոչ հասարակ ձեւով: Միաժամանակ դիզայներ Առնո Կուռն էլ կներկայացնի «Տես քեզ հայերեն» համակարգչային նախագիծը, որի շնորհիվ գրքերի հեղինակների դեմքերը պատկերված կլինեն հայերենի այբուբենի տառերով: Բացի դրանից, նախագծի հեղինակը տեղում կպատրաստի նաեւ այցելուների դեմքերը նույն եղանակով եւ կնվիրի նրանց:
Հայաստանից մեկնող պատվիրակության կազմում կլինեն Պարի պետական անսամբլից, Մնջախաղի թատրոնից խմբեր, ինչպես նաեւ երգչուհիներ Ինգա եւ Անուշ Արշակյանները:  Մնջախաղի թատրոնի դերասաններն իրենց մարմիններով թայլանդերեն տեքստ կգրեն: «Այսպիսին կլինի «գրքի երեւանյան հեքիաթի» ավարտը, թեեւ «ոչինչ չի ավարտվում, ամեն ինչ դեռ նոր է սկսվում»,- ասում է Ներսես Տեր-Վարդանյանը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երեւանը 2012 թվականին հռչակվել էր գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք: Ծրագրի ընթացքում, որը տեւեց մեկ տարի, անցկացվեցին բազմապիսի միջոցառումներ, որոնց արդյունքում ամրապնդվեց գրող-հրատարակիչ-ընթերցող կապը եւ ստեղծվեց մրցակցություն: Գրքի համաշխարհային հաջորդ մայրաքաղաքը Բանգկոկն է:

Церемония передачи Бангкоку титула «Всемирной столицы книги» не обойдется без сюрпризов со стороны Еревана
Церемония передачи Бангкоку титула «Всемирной столицы книги» не обойдется без
сюрпризов со стороны Еревана
Насыщенный культурными акциями и событиями год, надолго запомнившийся ереванцам благодаря проекту ЮНЕСКО «Ереван – Всемирная столица книги», завершится 20 апреля. Как сказал в беседе с Арменпресс советник министра культуры, координатор программы «Ереван – Всемирная столица книги» Нерсес Тер-Варданян, заключительные мероприятия в рамках этой программы состоятся в мэрии Еревана. Ожидается и ряд акций общественного резонанса – книжные выставки. презентации новых изданий.
21-23 апреля состоится визит делегации Армении в столицу-преемницу, к которой после Еревана переходит титул «Всемирной столицы книги» - в Бангкок. Здесь также предусмотрен ряд мероприятий и, конечно, церемония передачи этого почетного титула ЮНЕСКО Бангкоку.
Армянскую делегацию возглавит министр культуры Армении Асмик Погосян.
По словам координатора программы Нерсеса Тер-Варданяна, в павильоне Еревана в Бангкоке будут представлены 12 скульптур (малые формы) Давида Минасяна: эти тематические скульптуры были созданы им как символические образы героев книг, юбилейных в этом году. В их числе произведения как зарубежных, так и армянских авторов: это «Маленький принц» (70-летие),  «Кошка и собака» (120-летие), «Мышиное собрание» (110), «Алиса в стране чудес» (140), «Божественная комедия» (600 лет), «Дядя Степа» (75 лет), «Мастер и Маргарита» (45), «Собор Парижской богоматери» (180) и др.
На тыльной стороне скульптур будут запечатлены портреты авторов  произведений, вдохновивших скульптора на эти работы.
А дизайнер Арно Кур представит компьютерный проект «Увидь себя на армянском», благодаря которому портреты авторов книг будут представлены буквами армянского алфавита (собраны как мозаичное панно). Кроме того, автор проекта в этом же стиле создаст на месте портреты посетителей и подарит им.
В составе армянской делегации будут артисты Государственного ансамбля танца, Театра паномимы, а также певицы Инга и Ануш Аршакяны.
«Таким будет завершение этой «ереванской сказочной книги», хотя «ничто не заканчивается,  все только начинается», - говорит Нерсес Тер-Варданян.
Ереван в 2012 году был провозглашен со стороны ЮНЕСКО «Всемирной столицей книги». В рамках этой программы в течение года состоялись многочисленные мероприятия, которые привлекли внимание к книге как уникальной ценности и еще более укрепили  связь писатель-издатель-читатель, повысили качество и конкурентность книжных изданий.