«Արարատ 73»-40 տարի անց. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որքան մանրամասնում ենք «Արարատ 73»-ի հաղթանակները, այդքան բացահայտում ենք նոր ու հաճելի փաստեր եւ իրադարձություններ, որոնց մասին այսօրվա ֆուտբոլասերը չգիտի:
«Արմենպրես»-ի շարունակում է տարիների հեռվից ներկայացնել «Արարատ 73»-ի երբեք չմարող, սերունդներին միշտ հպարտություն պարգևող այդ հաղթանակների նոր մանրամասները: Դրանք «երեկվա թարմությամբ» պատմում են և հերոսները և այդ օրը տոն դարձրած ականատեսները:
Պատմում է Արմեն Սարգսյանը:
Ծնվել է 1953 թվականին: Պաշտպան: Սպորտի վարպետ: ԽՍՀՄ ֆուտբոլի «Ա» խմբի առաջնության բարձրագույն  լիգայում հանդես է եկել Երեւանի «Արարատ»-ի կազմում 1972 թվականից: 1973թ. երկրի գավաթակիր եւ ԽՍՀՄ  առաջնության ոսկե մեդալակիր: 1973 թվականին նվաճել է «Սմենա» ամսագրի լավագույն դեվժբյուտանտի մրցանակը: Հանդես է եկել ԽՍՀՄ ազգային հավաքականում: Պարգեւատրվել է ՀՍՍՀ Գերագույն պատվոգրով: Մասնակցել է 25 խաղի:
-Ինչպես եկաք «Արարատ»:
- Ես խաղում էի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականում: Այն ժամանակ ԽՍՀՄ-ում անցկացվում էին սպարտակիադաներ, դա էլ մեր օլիմպիական խաղերն էին: 1971-ին մեր երիտասարդականը դարձավ ԽՍՀՄ սպարտակիադայի չեմպիոն: «Արարատ»-ի գլխավոր մարզիչ Նիկոլայ Գլեբովը մեր թիմից մի քանի հոգու ընդգրկեց «Արարատ»-ի փոխարինողների կազմում: 6 հանդիպումներում փոխարինող եմ եղել: 1972-ին արդեն հիմնական կազմում էի:
-Դուք «Արարատ»-ի հիմնական կազմում էիք, երբ Նիկիտա Սիմոնյանը ստանձնեց թիմի գլխավոր մարզչի պաշտոնը: Որքանով ազդեց նրա ներկայությունն ու վարպետությունը թիմի վրա:
-Մինչեւ Նիկիտա Սիմոնյանի գալը մենք արդեն կուռ կայացած թիմ ունեինք:  Նա բնավորությամբ կիրթ եւ հանդարտ մարդ է: Նիկիտա Պավլովիչը ԽՍՀՄ տարբեր թիմերում էր խաղացել, բազմակի չեմպիոնի տիտղոս ուներ: Նրա հետ հաղորդակցվելը եւ հետաքրքիր, եւ ուսանելի էր, եւ ոչ միայն ֆուտբոլում: Բացի մարզական վարպետությունից, նա մեզ տվեց ամենակարեւորը` հավատը սեփական ուժերի նկատմամբ: Մեզ համար տեսանելի դարձրեց այն նպատակը, որի համար դաշտ էինք մտնում. դա հաղթելն էր: Նա մեր թիմային խաղն ամրացրեց:
Մոսկովյան հանդիպումների ժամանակ, երբ հանդերձարան էին գալիս Մոսկվայի նրա հայ ընկերները` Էդմոնդ Քեոսեյանը, Արմեն Ջիգարխանյանը, մյուսները, մեզ ավելի ուժ ու հպարտություն էին պարգեւում: Երկար ժամանակ մենք Մոսկվայում պարտություն չկրեցինք: Նույնիսկ «Ագրեսիվ հյուր» մրցանակ ենք ստացել:
Մեր խաղը համեմատում էին բրազիլացիների խաղի հետ: Երբ դաշտ էինք մտնում, ասում էին բրազիլացիներն են խաղում: Սա ինքնագովեստ չէ, նույնիսկ ժամանակի մամուլն էր այդպիսի վերնագրերով նյութեր տպում:
-Եկավ 1973 թվականը, որը դարձավ հայկական ֆուտբոլի ոսկետառ էջը: Ինչպես եք հիշում այսօր այդ թվականը:
-Անկեղծ ասած, գավաթի խաղից հետո անձամբ ես դեռ չէի հասկանում, թե ինչ է կատարվում: Խաղավարտից րոպեներ առաջ, երբ շատ ֆուտբոլասերներ արդեն հեռանում էին ստադիոնից, հանկարծ այդ հարյուր հազարանոց «Լուժնիկի»-ը որոտաց ուրախությունից: Իշտոյանի խփած գոլը նրանց հետ բերեց: Նրանք, իհարկե, խփած գոլը չտեսան, բայց մեր հաղթանակը տեսան: Մենք 1975-ին էլ ԽՍՀՄ գավաթը նվաճեցինք, բայց ուրիշ էր 1973-ը:
Մենք ուրախ էինք, որ հաղթել ենք: Բայց հետո, երբ վերադարձանք Երեւան, նոր միայն հասկացանք, թե ինչ ենք արել, եւ ինչ էր այդ հաղթանակը: Ազգովի էինք հաղթել եւ ազգովի էլ տոնում էինք: Թիմից ավելի ուրախ ու հպարտ էր մեր ժողովուրդը:
-Դուք «Արարատ»-ում պաշտպանի թիվ 3 մարզաշապիկն եք կրել: Երբ  պարտվում է թիմը, ասում են պաշտպանությունն էր թույլ: Դուք դրանից չէիք վիրավորվում:
-Դարպասապահը դարպասն է պահում, պաշտպաններն էլ` նրան: Բայց դարպասը պահելու այսպես ասած «հոգս»-ը ամբողջ թիմինն էր, հաղթանակն էլ` բոլորինը: Վիրավորվելու հարկ չկա. եւ հաղթանակը, եւ պարտությունը մեկինն է, եւ այդ մեկը թիմն է: Այո, պաշտպանը պետք է այնպես անի, որ խափանի հակառակորդի գրոհները, այսպես ասած` վնասազերծի դարպասին մոտեցող մրցակցին:
-Ասում են` «Արարատ»-«Բավարիա» խաղից հետո Գերտ Մյուլլերը «գանգատվել է» Ձեզանից:
-Խաղը Երեւանում էր: «Բավարիա»-ն այդ տարի բազմաթիվ տիտղոսներ էր նվաճել, իսկ Մյուլլերը, ով եղել էր աշխարհի եւ Եվրոպայի չեմպիոն, արժանացել էր «Ոսկե գնդակ»-ի, երբեք դաշտից չէր հեռացել առանց գոլ խփելու: «Հրազդան» մարզադաշտում չկարողացավ: «Սովետսկի սպորտ» թերթին տված իր մի մեծ հարցազրույցում «մեղքը» գցել էր ինձ վրա: Այդ հանդիպման ժամանակ ինձ հաջողվում էր խափանել ու կասեցնել նրա գրոհները:
-Այսօր Դուք Միացյալ Նահանգներում մարզում եք երկու տարիքային խմբի ֆուտբոլիստների: Սովորեցնում եք եվրոպական ֆուտբոլ: Ամերիկյան ֆուտբոլն այլ է. այդտեղ եվրոպական ֆուտբոլը տարածում չունի, եւ կարծես թե չեն սիրում:
-Ոչ, այդպես չէ: Նախ Յուրա Մովսիսյանը ԱՄՆ-ից է եկել: Հետո գիտեք, որքան ես նկատել եմ, այստեղ կա ֆուտբոլասերներ ու հանդիսատես կորցնելու վախը: Այ դրանք էլ խանգարում են Նահանգներում եվրոֆուտբոլի տարածմանը: Ամբողջ Հարավային Ամերիկան`Բրազիլիա, Արգենտինա եւ այլն, եվրոպական ֆուտբոլով հիացնում է աշխարհին: Իսկ, ինչպես գիտեք, ֆուտբոլիստին գեղեցիկ խաղ եւ հաղթանակ «պարտադրում» է հանդիսատեսը, նա է առաջինը գնահատում մեր խաղը: Բացի դրանից, նա նաեւ տոմսերն իրացնողն է, որն այսօր դարձել է խաղերի համար գերխնդիր:

«Арарат-73» 40 лет спустя: Армен Саркисян
Чем больше мы говорим об «Арарате-73», тем больше узнаем о новых  фактах и подробностях, неизвестных даже нынешним футболистам.
Арменпресс продолжает представлять немеркнущие страницы триумфальных побед этой команды, навеки вписанной в анналы истории армянского и советского футбола.  Детали этих побед оживают в нашей памяти благодаря воспоминаниям самих «героев» этих дней и свидетелей  славных побед уникальной в своем роде армянской сборной «Арарат-73».
Рассказывает Армен Саркисян
Родился в 1958 году. Защитник. Мастер спорта. Выступал в Высшей лиге Первенства СССР по футболу в группе «А» в составе ереванского Арарата» с 1972 года. В 1973 году стал обладателем кубка СССР и золотым призером первенства СССР. В том же году завоевал и премию журнала «Смена» как «Лучший дебютант». Выступал в национальной сборной СССР. Награжден почетной грамотой Верховного совета АрмССР. Участвовал в 25 играх.
Как Вы оказались в «Арарате»?
Я играл в молодежной сборной Армении. Тогда в СССР проводились спартакиады – это были. своего рода. «олимпийские игры» для нас. В 1971 году наша молодежная сборная стала чемпионом спартакиады СССР, тогда главный тренер «Арарата» Николай Глебов принял нескольких из нас в свою команду в качестве запасных игроков. На 6 матчах я был «запасным», а с 1972 года попал уже в основной состав «Арарата».
Вы были в основном составе этой команды, когда ее главным тренером стал Никита Симонян. На Ваш взгляд, как сказались на команде само присутствие, да и профессионализм Никиты Симоняна?
До его прихода это уже была сплоченная и состоявшаяся команда. Симонян очень воспитанный и сдержанный человек Он играл в разных командах, неоднократно завоевывал чемпионский титул. С ним очень интересно и общаться, и работать: у него есть чему поучиться. И это касается не только футбола… Он дал нам больше, чем просто «спортивная подготовка», он   пробудил в нас веру в свои силы. Мы увидели ту цель, во имя которой мы выходим на поле. Он укрепил стиль командной игры.
Во время московских встреч к нему приходили его армянские друзья – Эдмонд Кеосаян. Армен Джигарханян, другие известные и почитаемые лица, что наполняло нас гордостью и прибавляло сил. Мы в то время ни разу не потерпели поражении на московских матчах. Мы даже получили премию «Агрессивный гость»: нас сравнивали с бразильцами, с их игрой. Это не самореклама, даже  СМИ публиковали статьи с подобными заголовками.
И вот наступил 1973… Он вписан «золотыми буквами» в историю армянского футбола. Как Вы вспоминаете это время?
Честно говоря, когда мы завоевали Кубок СССР, то я не сразу понял, что же все-таки произошло. За несколько минут до конца матча, когда многие  футболисты уже покидали стадион, «Лужники» буквально взорвались от «рева». Гол Иштояа вернул всех, они, конечно, не увидели этот гол, но увидели нашу победу.  Мы и в 1975 году завоевали кубок СССР, но 1973 год … это что-то особенное.
Мы были рады своей победе, но когда вернулись в Ереван, то поняли, что мы «сделали» и чем была для народа эта победа. Это была победа нации и она отмечалась всей нацией. Больше всего радости и гордости испытывал  народ.
Вы носили майку защитника за номером 3. Когда команда терпела поражение, говорили: из-за слабой защиты. Вас это не обижало?
Вратарь защищает ворота, а мы - вратаря. Но защищать ворота - забота всей команды и победа принадлежит всей команде. Так что обижаться не на что. И победа, и поражение принадлежат кому-то одному и этот кто-то – команда. Да, защитник должен попытаться предотвратить атаки противника, так сказать, обезвредить его, не дав забить гол…
Говорят, после игры «Арарат-Бавария» на вас пожаловался сам Герт Мюллер?
Матч состоялся в Ереване. Бавария в тот год завоевала немало титулов, а Мюллер был чемпионом мира и Европы, обладателем «Золотого мяча». Он никогда не уходил с поля без гола и вдруг… В интервью «Советскому спорту» он возложил «вину» за «незабитый» гол на меня.
Сегодня вы тренируете в Соединенных Штатах две возрастные футбольные команды, учите их европейском футболу. Но ведь, в Америке, как будто, не любят европейский футбол?
Нет, это не так. Во-первых, Юра Мовсисян приехал из США. Потом, как я  заметил, в этой стране боятся потерять зрителя, болельщиков. Именно это мешает распространению европейского футбола в США.
Вся Южная Америка – Бразилия, Аргентина - восхищают зрителей именно европейским футболом. А ведь футболистам «навязывают» красивую игру и победы именно зрители, болельщики, они первые оценивают нашу игру…