FORBES-ի «Ռուսաստանի անշարժ գույքի արքաները» վարկանիշային ցուցակում երեք հայ կա
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: FORBES ամսագիրը ներկայացրել է այս տարվա «Ռուսաստանի անշարժ գույքի արքաները» վարկանիշային ցուցակը, որտեղ ընդգրկված են ոչ միան ռուսներ, այլև օտարազգիներ: Երեսուն հոգանոց ցանկում կա նաև երեք հայ` Սամվել Կարապետյանը, Դանիլ Խաչատուրովը և Գագիկ Ադիբեկյանը: Վարկանիշի երրորդ հորիզոնականն զբաղեցնող «Տաշիր» ընկերության սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի եկամուտը կազմում է 720 մլն դոլար: Նա անշարժ գույք ունի Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Յարոսլավլում, Իվանովում, Կալուգայում, Սոչիում, Ռուսաստանի մի շարք քաղաքներում և Երևանում: Սամվել Կարապետյանը գումար աշխատել սկսել է Երևանում: 1990-ականների սկզբին տեղափոխվել է Կալուգա, որտեղ զբաղվել է մեծաքանակ առևտրով ու տեքստիլի արտադրությամբ: Այժմ տնօրինում է «Տաշիր» բազմապրոֆիլ ընկերությունը, որը զբաղվում է շինարարությամբ, հասարակական սննդի վայրերով, առևտրով և այլն:
Վարկանիշային աղյուցակի հաջորդ հայը` «Լեգիոն Դեվելոփմենթ» ընկերության սեփականատեր Դանիլ Խաչատուրովը, զբաղեցնում է 25-րդ հորիզոնականը: 80 մլն դոլար եկամուտ ունեցող հայը Մոսկվայում ունի խոշոր օբյեկտներ: Խաչատուրովը տնօրինել է Բինբանկի պորտֆելը, աշխատել է «Սլավնեֆտ»-ում, մասնակցել է «Ռոսգոսստրախ»-ի մասնավորեցմանը և 2004-ից դարձել գլխավոր տնօրենը: Նա նաև «Ռոսգոսստրախ» բանկի համասեփականատերն է:
Վարկանիշային աղյուսակի 26-րդ հորիզոնականն զբաղեցրած հայը RD Group-ի սեփականատեր Գագիկ Ադիբեկյանն է: 70 մլն դոլար եկամուտ ունեցող գործարարը Մոսկվայի անշարժ գույքի շուկայում ամենահանելուկային կերպարն է: 1997թ.-ին նա առաջին հերթին Մոսկվայի կենտրոնում հիմնադրել է նորաձևության բիզնես կենտրոն «Ռոմանով դվոր»-ը: 2012-ին ձեռք է բերել RD Group-ի 40 տոկոսը, իսկ նույն թվականին RD Group-ը Մաքսիմ Գորկու անվան մշակութային զբոսայգուն CGE PRO 1400HD հեռադիտակ էր նվիրել, որը կշռում էր 110 կգ, առավելագույն խոշորացումը` 841 անգամ:

Three Armenians included in FORBES "30 Kings of Russian Real Estate"
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. FORBES has issued the list of "30 Kings of the Russian Real Estate" including not only Russians, but foreigners as well. There are three Armenians among them. They are Samvel Karapetyan, Danil Khachaturov, and Gagik Adibekyan.
The owner of Tashir holding Samvel Karapetian is ranked the third with his annual revenues received from renting making USD 720 million. Samvel Karapetyan has real estate in Moscow, Saint Petersburg, Reutov, Yaroslavl, Belgorod, Ivanovo, Kaluga, Sochi, Yalta, Vologda, Tula, Tver, Smolensk, Yerevan, etc. Samvel Karapetyan earned his first sum in early 90s in Armenia and then moved to Kaluga where he dealt with wholesale and textile production. His Tashir is a multi-profile company engaged in construction, trade and other activities.
The next Armenian in the list is Danil Khachaturov ranked 25th. He is the owner of "Legion Development" company. His annual revenue from renting makes $80 million. He elaborates his activity in Moscow. Legion I and Legion III are his largest multi-functional complexes having 130.000 sq. meters territory. First he was dealing with the sale and purchase of shares, worked in Slavoil company, participated in the privatization process of Rosgosstrakh becoming the general director of the company in 2004. He is the co-owner of Rosgosstrakh bank.
Gagik Adibekyan occupies the 26th position of the list with his annual revenue from renting making $70 million. Romanov Dvor with 43,500 sq. meters territory and Vremena Goda with 64,000 sq. meters territory business centers are his biggest real estate property. He is known to have reconstructed Romanov Dvor business center situated in downtown Moscow in 1997. He is the owner of RD Group which acquired the 40% of Vremena Goda trade center and according to media outlets, is negotiating over acquiring the rest 60%.