Ստեփանակերտի օդանավակայանում տեխնիկական որոշ հարցեր են կարգավորվում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը վստահեցնում է` Ստեփանակերտի օդանավակայանից թռիչքներ անպայման իրականացվելու են: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին շեշտեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Աթբաշյանը: Նրա տեղեկացմամբ` այժմ իրականացվում է օդանավակայանը սպասարկող անձնակազմի վերապատրաստում եւ կարգավորվում են տեխնիկական մի շարք հարցեր:                                               Ստեփանակերտ-Երեւան չվերթի տոմսն, ամենայն հավանականությամբ, կարժենա 18-19 հազար դրամ: Դմիտրի Աթբաշյանը չցանկացավ գաղտնազերծել, թե քանի ինքնաթիռ կունենա օդանավակայանը:
Ստեփանակերտի օդանավակայանը կառուցվել է 1974 թվականին եւ հիմնականում չվերթներ է ընդունել Երեւանից ու Բաքվից: 1992 թվականից օդանավակայանը մատնվել է պարապուրդի: 2008 թվականին սկսվել է օդանավակայանի նոր` գլխավոր մասնաշենքի կառուցումը, որը նման է թեւերը բացած արծվի: Այս ընթացքում լայնացվել է նաեւ թռիչքուղին, ինչպես նաեւ հարթեցվել են թռիչքուղուն հարակից մի քանի բլուրների գագաթները, որպեսզի հնարավոր դառնա ժամանակակից մեծ ինքնաթիռների ընդունումը: Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերակառուցման եւ վերազինման աշխատանքների հենց սկզբից Ադրբեջանի իշխանությունները սպառնում էին, որ օդանավակայանի շահագործման դեպքում հարվածելու են քաղաքացիական օդանավերին: Ադրբեջանական այս հայտարարությունները դատապարտեց նաեւ միջազգային հանրությունը:

В аэропорту Степанакерта решаются некоторые технические вопросы
Управления гражданской авиации Нагорно-Карабахской Республики заверяет, что рейсы из аэропорта Степанакерта обязательно будут реализованы. В беседе с Арменпресс об этом сказал начальник Управления гражданской авиации НКР Дмитрий Атбашян.
По его словам, сейчас проводится стажировка персонала аэропорта, который будет обслуживать рейсы, а также решаются ряд технических проблем.
Билеты рейса Степанакерт-Ереван, по всей вероятности, будут стоить 18-19 тыс. драмов. Дмитрий Атбашян не пожелал сообщать, сколько самолетов будет обслуживать аэропорт.
Аэропорт в городе Степанакерт был построен в 1974 году. В основном рейсы были в Ереван и Баку. В годы Карабахской войны аэропорт служил для военных нужд. После освобождения Бердзора в 1992 году аэропорт не эксплуатировался. В 2008 году началось строительство нового главного корпуса аэропорта (архитектор: Тигран Барсегян). Корпус сделан наподобие герба НКР, внешне похож на распространившего крылья орла.
Открытие аэропорта было запланировано на 9 мая 2011 года, однако потом было отложено на неопределенный срок. Обновленная и более широкая взлетная полоса может принимать большие современные самолеты.
С самого начала работ по восстановлению и переоборудованию аэропорта Степанакерта власти Азербайджана начали угрожать, что в случае эксплуатации аэропорта будут бомбить гражданские рейсы. Это азербайджанские заявления были осуждены международной общественностью.