Ստեփանակերտի օդանավակայանում տեխնիկական որոշ հարցեր են կարգավորվում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը վստահեցնում է` Ստեփանակերտի օդանավակայանից թռիչքներ անպայման իրականացվելու են: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին շեշտեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Աթբաշյանը: Նրա տեղեկացմամբ` այժմ իրականացվում է օդանավակայանը սպասարկող անձնակազմի վերապատրաստում եւ կարգավորվում են տեխնիկական մի շարք հարցեր:                                               Ստեփանակերտ-Երեւան չվերթի տոմսն, ամենայն հավանականությամբ, կարժենա 18-19 հազար դրամ: Դմիտրի Աթբաշյանը չցանկացավ գաղտնազերծել, թե քանի ինքնաթիռ կունենա օդանավակայանը:
Ստեփանակերտի օդանավակայանը կառուցվել է 1974 թվականին եւ հիմնականում չվերթներ է ընդունել Երեւանից ու Բաքվից: 1992 թվականից օդանավակայանը մատնվել է պարապուրդի: 2008 թվականին սկսվել է օդանավակայանի նոր` գլխավոր մասնաշենքի կառուցումը, որը նման է թեւերը բացած արծվի: Այս ընթացքում լայնացվել է նաեւ թռիչքուղին, ինչպես նաեւ հարթեցվել են թռիչքուղուն հարակից մի քանի բլուրների գագաթները, որպեսզի հնարավոր դառնա ժամանակակից մեծ ինքնաթիռների ընդունումը: Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերակառուցման եւ վերազինման աշխատանքների հենց սկզբից Ադրբեջանի իշխանությունները սպառնում էին, որ օդանավակայանի շահագործման դեպքում հարվածելու են քաղաքացիական օդանավերին: Ադրբեջանական այս հայտարարությունները դատապարտեց նաեւ միջազգային հանրությունը:

YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. The Civil Aviation Department of the Government of the Nagorno Karabakh Republic assures that the Stepanakert Airport will indispensably realize flights. In a conversation with "Armenpress" the Head of Civil Aviation Department of the Government of the Nagorno Karabakh Republic Dmitri Atbashyan stated this. According to the Head of Civil Aviation Department of the Government of the Nagorno Karabakh Republic Dmitri Atbashyan the requalification of the airport staff is in process now. Alongside with this, Dmitri Atbashyan stated that the administration of the airport is presently engaged in the regulation of a row of technical questions. Presumably, ticket of Stepanakert-Yerevan flight will cost AMD 18-19, 000. Dmitri Atbashyan did not want to mention the exact number of the airplanes of the airport.
Stepanakert Airport is 10 km away from Stepanakert city. It was built in 1974 and generally used to receive flights from Yerevan and Baku. During Nagorno Karabakh War the airport served to the military purposes.