Սիրիահայության մեծամասնությունը չի պատրաստվում լքել Սիրիան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում ընդդիմություն գոյություն չունի. առկա է հակապետական դավադրական շարժում, որի մասնակիցները տարբեր երկրներից են և ոչ տեղի քաղաքացիներ: Նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը հոկտեմբերի 24-ին հրավիրված ասուլիսում` հիշեցնելով, որ հոկտեմբերի 19-ին երկրի կառավարությունը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին  ներկայացրել է նման 150 ապստամբների անուններ:
Նա կարեւոր համարեց, որ Սիրիայի իշխանական ուժերը թույլ են տվել քրիստոնյա հայ համայնքին ինքնապաշտպանական պահակախմբեր ունենալ: Սերգեյ Շաքարյանցի խոսքով` հայկական պահակախմբերը  բնակչությանը պաշտպանելուց բացի իրենց ուշադրությունը սևեռելու են հատկապես եկեղեցիների և պատմամշակութային հուշարձանների վրա: «Հայերը չպետք է կորցնեն իրենց համարձակությունը Սիրիայում: Նրանք պետք է շարունակեն միասնական լինել և պաշտպանել իրենց հողերն ու ունեցվածքը»,- պնդում է քաղաքագետը: Չնայած պատերազմական գործողությունների հետևանքով շարունակվում են հայեր սպանվել` սիրիահայության մեծամասնությունը չի պատրասվում լքել իր տարածքները:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն` արդեն 18 ամիս շարունակվող բախումների արդյունքում Սիրիայում մոտ 40 հայ է զոհվել: Հայաստանում կացարան ստանալու խնդրանքով միգրացիոն ծառայության է դիմել սիրիահայերի շուրջ 41 ընտանիք, որից 27-ն արդեն ստացել է ժամանակավոր կացարան: Հոկտեմբերի 9-ից շահագործման է հանձնվել սիրիահայ երեխաների համար նախատեսված «Կիլիկիա» վարժարանը:

The majority of the Syrian-Armenians do not want to leave Syria
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. There is no opposition in Syria, but a conspiratorial anti-state movement having its origins in different countries, but it is not of Syrian citizens. This is the opinion of the political scientists Sergey Shakaryants during the press conference held on October 24. The political scientist reminded that on October 19 the government of the country introduced names of 150 rebels to the Secretary-General of the UN.
He emphasized that the authorities gave their permission to the local Christian community for the formation of defense units. In Sergey Shakaryants’ opinion the Armenian defense units will focus their attention not only on the protection of the peaceful citizens, but they will also be guarding of the churches and historical and cultural monuments. Sergey Shakaryants said: "The Armenians should always be brave. They must keep being united and protect their soil and fortune." Although Armenians are dying in Syria, but the majority of the Syrian-Armenians are not going to leave the country.
In accordance with the official information clashes lasting more than 18 months caused the death of about 40 Armenians.