Ռամիլ Սաֆարովի Ադրբեջանին հանձնումն անընդունելի է. Նազելի Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռամիլ Սաֆարովի կողմից իրականացված ոճրագործությունը հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի նկատմամբ Բաքվի պետական պատվերն էր: Օգոստոսի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանի ընտանիքի շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը, խոսելով այդ մասին, տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանն ամբողջ դատական գործի ընթացքում անմիջական մասնակցություն է ունեցել: «Նիստերին մասնակցում էին Բուդապեշտում նորաբաց ադրբեջանական դեսպանատան, թուրքական դիվանագիտական ներկայացուցչության աշխատակիցները, որոնք շահագրգիռ էին եւ ամեն բան անում էին, որ Սաֆարովը լիովին ազատվեր պատժից կամ ստանար ավելի մեղմը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց փաստաբանը: Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի ՄԻՊ Սուլեյմանովան ասում էր, թե Սաֆարովը «երիտասարդության» լավագույն օրինակ է, Ալիեւը նշում, թե հայերին պետք է սպանել Արցախում, եւ այս ամենը ապացուցում են, որ Ադրբեջանն ու նրա հասարակությունը հերոսացնում են մարդասպանին: Ութ տարի է անցել այդ դեպքից, եւ փաստաբանն ավելի է համոզվում, որ Սաֆարովի արարքը պետական պատվեր էր:
Խոսելով Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու շրջանառվող լուրերի մասին` Վարդանյանը նշեց, որ խոսքը չի գնում էքստրադիցիայի մասին, քանի որ էքստրադիցիայի են ենթարկվում հետախուզման մեջ գտնվող անձինք:
«Խոսքը վերաբերում է 1983 թ.-ին Ստրասբուրգում ընդունված «Դատապարտված անձանց փոխանցման» վերաբերյալ կոնվենցիային, որը հնարավորություն է տալիս դատապարտված անձանց փոխանցել մեկ այլ պետության: Եթե երկիրը դատապարտված անձին հանձնում է մեկ այլ պետության, ապա հանձնող երկրի տարածքում դադարեցվում է դատավճռի իրականացումը, եւ դատապարտյալի ազատ արձակվելու հարցը ամբողջովին փոխանցվում է ընդունող երկրին»,-ընդգծեց փաստաբանը: Նրա պնդմամբ` անընդունելի է հայրենիքում ազգային հերոսի մակարդակի բարձրացված ոճրագործի հանձնումը Ադրբեջանին: Հայաստանի իշխանությունները պետք է շարունակեն պայքարը եւ թույլ չտան Սաֆարովին հանձնել Ադրբեջանին, քանի որ այնտեղ նա իր պատժից կազատվի. անգամ Սաֆարովի փաստաբանը հայտարարում է, որ Ադրբեջանում հայ սպանելը հանցագործություն չէ:
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը շեշտեց, որ Ադրբեջանում որեւէ մակարդակով երբեք չի ընդունվել, որ Սաֆարովի գործածը հանցագործություն է: Այս ոճրի պատասխանատուն նաեւ Ադրբեջանն է: «Դեռ չկա պաշտոնական տեղեկատվություն` Ադրբեջանը Սաֆարովին փոխանցելու խնդրանքով պաշտոնապես դիմել է հունգարական կողմին, թե` ոչ: ՀՀ պետական կառույցները պետք է դիմեն հունգարական կողմին` պարզելու, նմանատիպ գործընթաց մեկնարկել է, թե` ոչ: Մոտ 8 տասնյակ հասարակական կազմակերպություններ միացել են ստորագրահավաքին` պահանջելով բացառել Հունգարիայից Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիան»,-տեղեկացրեց Ալավերդյանը:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Երկու սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին:

Extradition of Ramil Safarov to Azerbaijan is unacceptable: Nazeli Vardanyan
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS: The crime of Ramil Safarov committed against Armenian officer Gurgen Margaryan was the official order of Baku. During the press conference on August 30representative of interest of Gurgen Margaryan’s family in Budapest Nazeli Vardanyan informed that during the whole case Azerbaijan had a direct participation. “At the sessions took part representatives of Azerbaijani, Turkish embassies which were interested and did their best in order Safarov exempt form punishment or get more lenient one” mentioned the lawyer as Armenpress reports. She reminded that Human Rights Defender of Azerbaijan Suleymanova had said that Safarov is a best example for the youth, Aliyev mentions that Armenians should be killed in Artsakh and all these prove that Azerbaijan with its society make the murderer hero. Eight years have passed and the lawyer becomes surer that it was a state order.
Speaking about rumors that Safarov can be extradited to Azerbaijan Vardanyan mentioned that it is not spoken about extradition as to extradition are subjected wanted people.
She assured that the extradition of a murderer who is considered to be hero in his homeland is unacceptable. Armenian authorities must continue the struggle and should not let Safarov to be given to Azerbaijan as he will escape punishment: even lawyer of Safarov declares that killing an Armenian in Azerbaijan is not a crime.
Larisa Alaverdyan stressed that Azerbaijan has never recognized in any level that it was a crime. Azerbaijan is also responsible for that crime. “There is not yet official information whether Azerbaijan officially applied to Hungary with that issue. Armenian state bodies should apply to Hungarian side to find out whether such process has begun or not. Almost 80 non-governmental organizations joined signature gathering process demanding to exclude Ramil Safarov’s extradition from Hungary” informed Alaverdyan.
On February 19 of 2004 in Budapest Azerbaijani officer Ramil Safarov killed with an ax Armenian officer Gurgen Margaryan when the latter was sleeping. The two officers were taking part in the capital of Hungary in English language courses in framework of NATO program. Hungarian court sentenced Ramil Safarov to life imprisonment.