ՀՀ ՊՆ-ն զինված ուժերում պրոֆեսիոնալ տարրի ընդլայնման քայլեր է իրականացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի համալրման խառը սկզբունքը շարունակում է հիմնականը լինել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` օգոստոսի 14-ին բազեականների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նրա խոսքով` թեեւ բոլոր պետություններն այսօր արագ տեմպերով գնում են պրոֆեսիոնալ բանակների կազմավորմանը, «այնուամենայնիվ, ելնելով մեր աշխարհագրական պայմաններից, մենք դեռեւս պրոֆեսիոնալ տարրի ընդլայնման քայլեր ենք ձեռնարկում եւ աշխատում, որպեսզի աստիճանաբար աճի պայմանագրային ծառայությունը»:
«Պրոֆեսիոնալ կազմի մեջ մենք հաշվում ենք ինչպես սպաներին, ենթասպաներին, այնպես էլ պրոֆեսիոնալ սերժանտներին եւ պայմանագրային ստորաբաժանումները»,- ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով տեղեկություններին, թե Ճամբարակի զորամասը փակվելու է, Սեյրան Օհանյանը շեշտեց, որ որեւէ զորամաս չի փակվելու: «Մենք պարզապես պարտադիր ժամկետային ծառայության համալրման սկզբունքից անցում ենք կատարում պայմանագրային ծառայության համալրման սկզբունքի: Դա կիրառվում է հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերում` լուծելով նաեւ սոցիալական խնդիր»,- ասաց նա` հավելելով, որ սահմանային բնակավայրերից մարդկանց մեծ քանակությամբ արտահոսք կանգնեցվել է հենց նման համակարգի ներդրման շնորհիվ: «Մարդիկ սկսել են ոչ միայն պաշտպանել սահմանը, իրենց գյուղերը, այլեւ միաժամանակ զբաղվել նաեւ գյուղատնտեսությամբ»,- ասաց Օհանյանը:
Պաշտպանության նախարարի տեղեկացմամբ` համակարգում իրականացվում են նաեւ կառուցվածքային այլ փոփոխություններ:

Armenian Defense Ministry implements professional component expansion steps in the armed forces
Yerevan, August 14, ARMENPRESS: The Armenian armed forces recruitment mixed principle continues to be the main. As “Armenpress” reports the Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan noted about this during the meeting with the hawk participants on August 14.
To his word although all the states are rapidly moving towards the formation of professional armies, “however, because of our geographical conditions, we still take steps to expand the professional component and try to gradually increase the contractual service”.
“Officers, warrant officers, as well as professional sergeants and contract divisions are accounted in the professional staff”, the minister noted.
Touching upon the information about closing the Chambarak military unit, Seyran Ohanyan stressed that no unit is going to be closed. “We are just switching from the principle of mandatory term service into a principle of contractual recruitment services. It is particularly used in the border areas also solving social problems”, the minister briefed adding that such a system stopped a great number of people to leave their areas. “People have started to not only protect the border, their village, but also started to get engaged in agriculture”, Ohanyan mentioned.
As the Minister of Defense informed other structural changes are also being implemented in the system.