Իսրայելը Թուրքիային մեղադրում է իր քաղաքացիների դեմ ահաբեկչություն իրագործող երկրների հետ համագործակցելու մեջ
Իսրայելը Թուրքիային մեղադրում է իր քաղաքացիների դեմ ահաբեկչություն
իրագործող երկրների հետ համագործակցելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելական «Yedioth Ahronoth» թերթը հայտնել է, որ իսրայելցի զբոսաշրջիկների դեմ ահաբեկչություններ իրագործելու Իրանի, Սիրիայի եւ Լիբանանի ծրագրած «կոալիցիոն» գործողություններին վերջին երկու տարիներին միացել է նաեւ Թուրքիան:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իսրայելական թերթն այդ պնդումն արել է Կիպրոսի Հանրապետությունում իսրայելցի զբոսաշրջիկների դեմ հիշյալ երկրների կողմից ահաբեկչություն իրագործվելու վերաբերյալ ծրագրի հայտնաբերվելուց հետո: «Հայտնի է դարձել, որ վերջին երկու տարիներին Թուրքիան միացել է Իրանից, Լիբանանից եւ Սիրիայից կազմված այդ կոալիցիայի ահաբեկչական ջանքերին: Թուրքիան վերածվել է ահաբեկչության ակտիվ եւ ավագ համագործակցի», -գրել է թերթը:
Թերթը պնդել է, որ Թուրքիան ահաբեկչական խմբավորումների համար հարմար հարթակ է` եւ որպես կազմակերպված բազա, եւ ահաբեկչության տարանցման կետ: «Ամեն բան կատարվում է թուրք իրավասուների քաջալերմամբ եւ գիտակցությամբ», -գրում է թերթը:
«Yedioth Ahronoth»-ը հայտնում է, որ Թուրքիան այդ «կոալիցիայի» կազմում անցյալում եւս աշխատել է իսրայելցի զբոսաշրջիկներին Բուլղարիայում, Կիպրոսում եւ Հունաստանում թիրախ դարձնելու ուղղությամբ:

Израиль обвиняет Турцию в сотрудничестве со странами, осуществляющие терроризм в отношении его граждан
Израиль обвиняет Турцию в сотрудничестве со странами, осуществляющие терроризм в
отношении его граждан
Израильская газета «Yedioth Ahronoth» сообщает, что к "коалиционным" террористическим акциям, осуществляемым в отношении израильских туристов Ираном, Сирией и Ливаном, в последние два года присоединилась также Турция.
Как сообщает Арменпресс, такое заявление израильская газета сделала после обнаружения программы по осуществлению терактов вышеупомянутыми странами в отношении израильских туристов в Республике Кипр. "Стало известно, что последние два года Турция присоединилась к коалиционным террористическим действиям Ирана, Сирии и Ливана. Турция превратилась в активного и старшего партнера по терроризму", - пишет газета.
Газета утверждает, что Турция является удобной площадкой для террористических организаций - и как организованная база, и как пункт распространения терроризма. "Все происходит с ведома и  поощрения турецких компетентных органов", - пишет газета.
«Yedioth Ahronoth» сообщает, что Турция в составе этой "коалиции" и прежде способствовала тому, чтобы сделать мишенью терроризма израильских туристов в Болгарии, Кипре и Греции.