Գուրգեն Դալիբալթայանն Ալիեւին խորհուրդ է տալիս չմոռանալ ստացած դասը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1992թ. հունվարի 28-ին Կառավարությունն ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշումը՝ դրանով իսկ իրավականորեն ազդարարելով Հայոց Ազգային բանակի ստեղծումը: Քսանամյա հոբելյանին ընդառաջ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին ՀՀ գլխավոր շտաբի պետ եւ ՀՀ Պաշտպանության նախարարի ներկայիս գլխավոր խորհրդական Գուրգեն Դալիբալթայանի հետ, ով կանգնած է Հայաստանի Հանարապետության Զինված ուժերի ձեւավորման ակունքներում:
-Պարոն Դալիբալթայան, Դուք եղել եք Հայոց բանակի ստեղծման առաջամարտիկներից մեկը: Քսան տարի անց, հետ նայելով, ինչպե՞ս եք գնահատում բանակի անցած ուղին:
-Ազգային բանակի ձեւավորումը մեծ նվաճում էր: Այն պետության ինքնուրույնության ցուցանիշերից է եւ եթե բանակը ուժեղ է, ապա պետությունը նույնպես ուժեղ է: Մեր դեպքում այն ստեղծվեց շատ ծանր պայմաններում եւ դրա հիմքերը դրվեցին դեռեւս այն ժամանակ, երբ Խորհրդային Միությունը փլուզման եզրին էր: Երբ հակամարտությունը սկսեց սրվել, մեր տղաները ինքնակազմակերպվեցին եւ դա այն դեպքում, երբ միասնական ղեկավարություն չկար: Այդ ընթացքում իրականացվեցին Սումգայիթի եւ Բաքվի հայերի ջարդերը: Կամավորները նետվեցին առաջին գիծ` նպատակ ունենալով պաշտապանել ամեն մի հայկական բնակավայր, ամեն մի գյուղ ու քաղաք: Նման պայմաններում մեր առաջնահերթ խնդիրն էր միասնական ղեկավարման համակարգ ստեղծել:
- Ինչպե՞ս հնարավոր եղավ ստեղծել Անվտանգության խորհուրդը, ապա եւ ՀՀ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը:
-Ես աշխատում էի այդ ժամանակ Ռոստովում` Հյուսիսկովկասյան ռազմական շրջանի զորքերի ղեկավարի տեղակալ: Հասկանալով պահի կարեւորությունը` ժամանեցի Հայաստան` փորձելով գնահատել իրավիճակը ու կազմել այն քաղաքականությունը, որով պետք է իրականացվեր մեր հայրենակիցների պաշտպանությունը հիմնական թշնամուց` Ադրբեջանից: Իմ առաջարկով պատերազմի սկզբնական շրջանում ստեղծվեց Անվտանգության խորհուրդը: Սկզբում մենք դեռեւս չէինք կարող պաշտպանության նախարարություն ունենալ, քանի որ գտնվում էինք Խորհրդային Միության կազմում: Ես նշանակվեցի Գլխավոր շտաբի պետ: Հետագայում արդեն մենք մշակեցինք հստակ մարտավարություն, որով պետք է կազմավորեինք կանոնավոր բանակ: Ի ուրախություն մեզ, ստացվեց առանձին-առանձին գործող կամավորական խմբերին միավորել ու ենթարկել Գլխավոր շտաբին: Դրանից հետո հնարավորություն ստացանք սկսել մեր սեփական ակտիվ մարտական գործողությունների իրականացում, ինչպես օրինակ Գետաշենում, Կիրովաբադում: Երբ Խորհրդային Միությունը փլուզվեց, հայտարարվեց որ ստեղծվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, որի առաջին նախարարն էլ դարձավ Վազգեն Սարգսյանը. ես զբաղեցրի Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը:
-Որո՞նք են եղել ու մնում այս ընթացքում Հայաստանի Հանարապետության Զինված ուժերի հիմնական ձեռքբերումներն ու բացթողումները:
-Ինչպես արդեն նշեցի, մեր բանակը կազմավորվեց շատ յուրահատուկ պայմաններում. կարելի է ասել` պատերազմական գործողությունների թատերաբեմում: Նույնը մենք չենք կարող ասել Խորհրդային Միության մյուս պետությունների մասին, ովքեր այդ ընթացքում նույնպես անկախություն ձեռք բերեցին: Նվաճում էր այն, որ հենց սկզբից շատ հայեր, հասկանալով հայրենիքի առջեւ ծառացած պահը, ինքնակազմակերպվեցին ու նետվեցին ի պաշտպանություն հայկական բնակավայրերի: Արդեն Գլխավոր շտաբի ստեղծումից հետո հնարավոր եղավ իրականացնել միասնական ռազմական գործողություններ: Առաջին թերություներից մեկն այն էր, որ նախնական շրջանում, Ռուսաստանի տարբեր վայրերում ծառայող հայ զինվորականներ չարձագանքեցին ու Հայաստան չեկան: Մեզ համար շատ կարեւոր էր ունենալ փորձված զինվորականներ, չէ՞ որ մարտի դաշտում միայն անփորձ, սակայն հայրենասեր հայորդիներն էին, որոնց հարկավոր էր գրագետ զինվորական ղեկավարություն: Սակայն դա խոչընդոտ չհանդիսացավ, որ մենք իրականացնեինք բոլոր այն խնդիները, որոնք դրվել էին մեր առջեւ այդ շրջանում:
-Հասարակական բուռն քննարկումների առարկա են բանակում տեղի ունեցող միջադեպերը: Ըստ Ձեզ՝ ինչի հետևանք են դրանք, եւ ինչ քայլեր են անհրաժեշտ ձեռնարկել դրանք բացառելու համար:
-Հասարակությունը պետք է հասկանա, որ այժմ էլ պատերազմական դրություն է: Միաժամանակ այս ընթացքում զոհվող ամեն մի զինվոր մեծ ցավ է ոչ միայն զինվորների ծնողների, այլեւ մեզ համար: Պաշտպանության նախարարությունը շատ լավ է հասկանում ամեն մի զինվորի արժեքը: Բանակում կարգապահությունն ու համապատասխան առողջ մթնոլորտի ստեղծումը գտնվում է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ուշադրության կենտրոնում եւ նա ջանք չի խնայում` բացառելու անցանկալի պատահարները: Իրենց մասնակցությունն այդ աշխատանքներում պետք է հասկանան նաեւ զինվորների ու նորակոչիկների ծնողները, ովքեր շատ հաճախ ավելի շատ բացասական ազդեցություն են ունենում դեպքերի ու գործերի քննության վրա:
-Անընդհատ նշվում է, որ Հայաստանի բանակը ամենամարտունակն է տարածաշրջանում: Դուք ինչպե՞ս կգնահատեք տարածաշրջանում ռազմական ուժերի հարաբերակցությունը: Ի՞նչ է անհրաժեշտ անել առկա առավելությունը ամրապնդելու համար:
- Հայտնի է, որ Հայոց Ազգային բանակը կազմի ու քանակի առումով զիջում է իր հարեւաններին, սակայն մենք ձեւավորել ենք ավելի մարտունակ ու որակյալ զինված ուժեր: Հարեւան պետությունները գերազանցում են բանակի ֆինանսավորման հարցում, այդ թվում եւ մեր հիմնական հակառակորդը` Ադրբեջանը, ու եթե մենք կարողանայինք ունենալ այդ նույն հնարավորությունների գոնե 10 տոկոսը, ապա կկարողանայինք տարածաշրջանում անպարտելի բանակ ստեղծել: Որակային առումով մենք մի քանի անգամ գերազանցում ենք շատերին: Մեր տասը զինվորականը հավասար է նրանց հարյուր հոգուն: Պատերազմի ժամանակ մենք եւս մեկ անգամ ապացուցեցինք ադրբեջանցիների անմարտունակությունը, որի մասին շատ էր խոսվում Հայրենական պատերազմի տարիներին: Նրանք շարունակում են այդպիսին մնալ ու ավելի շատ սիրում են սպառնալ ու հոխորտալ: Ցանկանում եմ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին խորհուրդ տալ չմոռանալ ստացած դասն ու ամեն մի ամբիոնից սպառնալիքներ չհնչեցնել, քանի որ մենք երբեք իրենցից չենք վախեցել ու չենք էլ պատրաստվում:
-Բանակի 20 ամյակի կապակցությամբ ի՞նչ կմաղթեք հայ զինվորին եւ Հայոց բանակին:
-Զինվորականների գործն է հայրենիքի պաշտպանությունը ու ցանկանում եմ, որ բոլոր նոր զինվորականներն ու զինակոչիկներն այդ մասին չմոռանան: Մեր մարտիկները պետք է գնահատեն իրենց հայրենիքն ու սիրեն այն: Չպետք է մոռանալ պատմությունը, թե ինչպես է այս բանակը ստեղծվել, ում կողմից եւ որքան հայորդիներ են իրենց կյանքերը տվել այդ ամենի համար: Այժմ մենք լուրջ աշխատանք ենք տանում նոր սպայական կազմի ձեւավորման ու կրթման վրա, սակայն եւ ընդունում ենք, որ ծառայություն իրականացնող որոշ սպաներ չեն համապատասխանում իրենց կոչմանն ու համապատասխան գիտելիքների մակարդակը չեն բավարարում: Եթե մենք կարողանանք միասնաբար այդ թերությունը եւս լուծել, ապա հետագայում ավելի մարտունակ բանակ կունենանք: Շնորհավորում եմ ողջ հայ ժողովրդին Հայաստանի Հանարապետության Զինված ուժերի 20-ամյակի` այդ կարեւորագույն օրվա կապակցությամբ:

Gurgen Dalibaltayan advises Aliyev not to forget the received lesson
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS: In 1992, January 28, the Armenian government adopted a historic decree “About Defense Ministry of the Republic of Armenia” declaring with it the creation of the Armenian National Army. Ahead of the 20th anniversary, Armenpress news agency presents exclusive interview with the Head of the Armenia's General Staff during the years of Karabakh war and incumbent Chief Advisor to Armenia’s defense minister Gurgen Dalibaltayan who is in springs of formation of the Armed Forces of Armenia.
- Mr Dalibaltayan, you played a leading role in the creation of Armenian army. How do you assess the route the army has passed after the twenty years?
- Formation of the national army was a great achievement. It was the index of the state’s independence. If the army is strong, the state is strong too. In our case the army was created in very hard conditions and the bases of it were put when the Soviet Union was on the edge of collapse. When the conflict sharpened, our boys organized themselves and it is in case when there was no united leadership. During it pogroms in Sumgait and Baku took place. The volunteers rushed to the front lines aiming to protect every Armenian settlement, village, town. In such conditions our prior goal was to create united leadership.
- How was it possible to create Security Council, and then Armenia’s Defense Ministry?
- I was working in Rostov at that time as deputy head of the North Caucasian military county troops. Realizing the importance of the moment I arrived in Armenia trying to assess the situation and form the policy necessary for protection of our compatriots from the main rival – Azerbaijan. With my suggestion Security Council was created in the beginning of the war. Initially we could not have defense ministry as we were part of the Soviet Union. I was appointed head of the General Staff. In future we worked out a clear strategy with which we were going to form a regular army. We managed to unite separately acting groups of volunteers and subject them to the General Staff. Afterwards, we received an opportunity to implement active military actions like in Getashen, Kirovabad. After the collapse of the Soviet Union, it was stated about the creation of Armenia’s defense ministry and the first minister was Vazgen Sargsyan and I was appointed head of the General Staff.
- Which were and are the main achievements and flaws of the Armenian Armed Forces?
- As I have mentioned our army was formed in very peculiar conditions, more rightly to say on the stage of war activities. We cannot say the same for other states of the Soviet Union who acquired independence during that period. The achievement was that from the very beginning many Armenians, understanding the difficult moment for their homeland, organized themselves and rushed to protect Armenian settlements. After the creation of the General Staff it became possible to implement joined military activities. One of the first flaws was that initially Armenian militaries serving in different regions of Russia did not respond and did not come to Armenia. It was very important for us to have experienced military as we had just patriots who needed literary military leadership. But it was not an impediment for us to implement all the issues we faced.
- Incidents in the army are being widely discussed. In your opinion, why do these incidents happen and what steps are necessary to exclude them?
- People must understand that it is a war situation. At the same time each killed soldier is a great pain not only for the parents of soldiers but for us too. Defense Ministry understands very well the value of each soldier. The discipline and healthy atmosphere in the army are under the limelight of Defense Minister Seyran Ohanyan, and he does not spare an effort to exclude undesirable incidents.
- It is being said that Armenia’s army is the most battle-worthy in the region. How will you assess the correlation of military forces in the region? What is necessary to do to reinforce the existing privilege?
- It is known that Armenian national army concedes its neighbors in respect of the quantity, but we have formed more battle-worthy and high-quality armed forces. Neighbor countries exceed in respect of army financing, among them is Azerbaijan. If we could have even the 10% of its opportunities we would have been able to create invincible army. In respect of quality we exceed many. Our ten militaries are equal to 100 of theirs. During the war we once again proved the inefficiency of the Azerbaijani army. They continue being so and they more like to threaten. I want to advise the Azerbaijani president not to forget the received lesson and stop voicing threats from every platform as we have never been afraid of them and are not going to be.
- What will you wish to the Armenian soldier and army on the occasion of 20th anniversary of the army?
- The work of militaries is to protect homeland and I want all them to remember it. Our fighters must love and value their homeland. Currently we are carrying out serious work toward formation of new officer staff and their education. We also understand that many officers do not correspond to their titles and their level of education is not satisfactory. If we manage to solve this issue we will have a more battle-worthy army. I congratulate all Armenians on the 20th anniversary of the formation of the Armed Forces.