Էմմին` «Եվրատեսիլ 2012»-ի եւ իր ծրագրերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20  ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երգչուհի Էմմիի յուրաքանչյուր նոր կատարում, նախագիծ,  անգամ սանրվածք  անտարբեր չի թողնում  հասարակությանը` դառնալով քնննարկման թեժ թեմա տարբեր շրջանակներում: Նրա առաջիկա ծրագրերի, «Եվրատեսիլ 2012» միջազգային  երգի մրցությում մասնակցության եւ ստեղծագործական գործունեության այլ մանրամասների մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց Էմմիի հետ:
-Բազմիցս նշել եք,  որ սիրում եք իրագործել, հետո խոսել կատարված աշխատանքի մասին: Այնուամենայնիվ, ի՞նչ ծրագրեր եք ուրվագծել, որոնք պետք է իրականացնեք  2012-ի ընթացքում:
-Կան հստակ նախանշված աշխատանքներ, որոնք այս տարվա ընթացքում կհանձնվեն հանդիսատեսի դատին: Առաջին հերթին խոսքը վերաբերում է նոր «Հայեր» կոչվող նախագծին, որի հեղինակն է Հարություն Դերհովան:
Քանի որ երգը նվիրված է հայ մարզիկներին, բնականաբար երգի տեսահոլովակը պետք է լինի մի քիչ մասշտաբային: Այժմ կան փոքր-ինչ խնդիրներ եղանակային պայմանների հետ, քանի որ երբ նման մասշտաբի նկարահանումներ իրականացնելու անհրաժեշտություն է ծագում, ապա ցանկանում ես, որ այն լինի նկարահանված տաք եղանակային պայմաններում:
Տեսահոլովակը պետք է շտապ նկարահանվի, սակայն դեռեւս արեւի եւ  ամառային տրամադրության ակնկալիքներ չկան, փորձում ենք գտնել լուծում, թե ինչպես կարելի է այն նկարահանել, որպեսզի ձմեռային տպավորություն չթողնի:
-«Հայերը»- Ձեր եւ երգահան Դերհովայի Լոնդոնում կայանալիք 2012 թվականի Օլիմպիական խաղերին է նվիրված: Ինչպե՞ս առաջացավ այն ստեղծելու գաղափարը եւ երբ այն կհայտնվի եթերում:
-Իրականում միշտ մեծ է եղել Դերհովայի հետ աշխատելու ցանկությունը: Երբ նրա հեղինակած երգը «Այո»  «Եվրատեսիլ 2011 »-ի հայաստանյան նախընտրական  փուլում չանցավ, այլ ընտրվեց  «Բում-բում»-ը, մենք հասկացանք, որ մեր հաջորդ քայլը լինելու է մեկ այլ մեծ նախագիծ, որը կարծես «կփակի» այն, ինչ եղավ մրցույթի նախընտրական փուլում: Հենց այդպես էլ եղավ: Չնայած այսօր արդեն պատրաստ է «Այո» երգի ռեմեյք տաբերակը, եւ հարմար պահի ենք սպասում այն հանդիսատեի դատին հանձնելու համար, առաջիկայում երգը կհայտնվի նաեւ ռադիոկայաններում: «Հայեր» երգը հույս ունենք, որ շատ շուտով կհայտնվի եթերում, բայց տեսահոլովակը կլինի առաջիկա  երկու ամիսների ընթացքում:
-Ձեր ցանկացած նախագիծ` բաբաջանյանական երգերի  նոր մատուցում, թե մեկ այլ բան,  անտարբեր չի թողնում, ստանում է հասարակական հնչեղություն, ի՞նչ նոր «անսպասելի» անակնկալների սպասի հանդիսատեը:
-Երգը, որի մասին խոսեցինք իսկապես կունենա մեծ արձագանք, վստահ եմ, որ կլինի աղմկոտ: Այլ նոր նախագծեր ու երգեր նույնպես կլինեն առաջիկայում:
-2011-ի սկիզբը Ձեզ համար ազդարարվեց ողբերգական իրադարձությամբ` Ձեր հոր մահվամբ , նախա- եւ հետեվրատեսիլյան թոհուբոհով: Հաճախ նման իրավիճակներում մարդիկ ունենում են ստեղծագործական անկում: Ի՞նչը Ձեզ ուժ տվեց անցանկալի անկումից խուսափելու համար:
- «Եվրատեսիլ» մեկնելուց առաջ ես չէի բարձրաձայնել, որ մեկնում եմ հաղթելու  համար, ես բազմիցս նշել եմ, որ գնում ենք լավ ելույթ ունենալու նպատակով, ինչն էլ մեզ հաջողվեց ապահովել, քանի որ ունեինք գեղեցիկ ելույթ, պարողներ,  հագուստ, բեմական կեցվածք: Կարծում եմ,  ամեն ինչ բարձր որակով է կատարվել ` նախապատրաստական  աշխատանքը եւ այն ինչ կախված էր ինձանից եւ իմ ընկերներից, մենք կատարել ենք լիարժեք: Մնացածը ընդամենը չհաջողված ավարտ էր, որը վատ հետք չթողեց ինձ վրա, քանի որ այդ ժամանակահատվածում իսկապես ունեցել եմ ավելի դժվար ցավ, որն ինչ-որ չափով նաեւ օգնեց ինձ չզգալու համար այն, ինչ կատարվեց «Եվրատեսիլ»-ում:
-«Եվրատեսիլ»-ի թեման այս օրերին շատ արդիական է, որպես երգչուհի, ով պատվով ներկայացրեց մեր երկիրը մրցույթում նախորդ տարի, ի՞նչ կասեք Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012»-ում Հայաստանի արդեն հաստատված մասնակցության մասին:
- Շատ ուրախացա, երբ իմացա, որ Հայաստանի մասնակցությունը կա, քանի որ  մինչ մասնակցության հաստատվելը ինձ շատ էին հարցնում` արդյոք ես կցանկանայի, որ Հայաստանը մասնակցեր մրցույթին այս տարի: Ես միշտ բարձրաձայնում էի, որ` այո: Մեր  լավ պատրաստված մասնակցությամբ կարող ենք հարեւան երկրներին ապացուցել, որ մենք  քաղաքակիրթ ազգ ենք, եւ եթե խոսքը գնում է Եվրոպայի մասին, մեզ ոչինչ չի կարող խանգարել լավ ներկայանալու համար: Կցանկանայի, որ կամ արական սեռի ներկայացուցիչ մեկնի Եվրատեսիլ կամ խումբ, որոնք կներկայացնեն իսկական առնական հայկական գեղեցիկ շոու:
՞րեւէ  նախապատվություններ ունեք Հայաստանի պատվիրակի ընտրության  հարցում:
-Մենք ունենք լավ երգիչներ, օրինակ` Մհերը, Ռազմիկ Ամյանը, Էրիկը, Արամեն, այլք: Ես պարզապես կնախնտրեի, որ ուժեղ սեռի ներկայացուցիչ մասնակցի մրցույթին այս տարի:
-«Եվրատեսիլ»-ի կենսագրության մեջ եղել է հայտնի նախադեպ, երբ երգիչը մասնակցել է մրցույթին  երկրորդ անգամ եւ հաղթել  է, երբեւէ մտածե՞լ եք երկրորդ անգամ  մրցույթին մասնակցելու մասին:
-Դեռ այնտեղ, երբ այդ հարցը ինձ տալիս էին, ասում էի, որ ամեն ինչ հնարավոր է, ինչո՞ւ ոչ: Եթե  զգամ, որ ճիշտ պահն է պատրաստ լինելու եւ մի շոուի, նախագծի  այդ քան ժամանակ տրամադրելու համար,  ապա անպայման կմասնակցեմ:
-Գուցե մեր իրականության մեջ է, որ «Եվրատեսիլ»-ին մասնակցել-չմասնակցելու հարցը, եւ առհասարակ մրցույթի հետ կապված ցանկացած իրողություն փոքր-ինչ «ցավագին» է ընկալվում: Ի՞նչ է տալիս  մրցույթը մասնակցող երգչին առաջին հերթին:
-Այնպիսի փոքր երկրում ինչպիսին, որ մերն է, այդ շոուն  նոր նախագծերի, համագործակցության  հնարավորություն է` անկախ պարտությունից կամ հաղթանակից;
«Ցավագին» չընկալելու համար հանրությունը  պետք է հաշվի առնի, որ երգչից այդ ժամանակ պետք է ակնկալել լավ կատարում, լավ բեմականացում, լավ աշխատանք,  իսկ մնացածը երգչից կախված չէ: Բավականին մեծ գումարներ պետք է ծախսվեն բարձր հորիզոնականում  հայտնվելու համար: Սուտ է, չի կարող առանց գումար ինչ-որ մի բան կատարվի այսպիսի մեծ նախագծերում:
Եթե ոչ յոթանասուն- երեսուն, ապա հիսուն-հիսուն հարաբերակցության մեջ ամեն  ինչ նյութականացված է նման մասշտաբի  մրցույթներում:
-Օրեր առաջ սոցիալական կայքերից մեկի Ձեր էջում գրեցիք այն մասին, որ արտիստին հանգիստ է պետք թողնել, որպեսզի նա կարողանա ստեղծագործել հատկապես այն պարագայում, երբ հանդիսատեսը նրանից ավելին է պահանջում: Ի՞նչ նկատի ունեիք այս գրությամբ:
-Արտիստի ցանկացած լավ դրսեւորումը, հաջողությունը  չեն բարձրաձայնում այն ոգեւորությամբ, որքան որ արձագանքում են անգամ ամանափոքր վրիպումի դեպքում: Բերեմ պարզ օրինակ: Սոնա Շահգելդյանը հաղթեց մի մրցույթում, որտեղ առանց գումարի առկայույթան անգամ չեն էլ բարեւում: Ես բացեիբաց եւ  պարզ եմ խոսում, ինչը գուցե այս պահին տգեղ երեւույթ է, սակայն  ոչ ոք այդքան մեծ աղմուկ չբարձրացրեց այդ հաղթանակի համար,  որքան խոսեցին նրա հարցազրույցի շուրջ բարձրացված աղմուկի մասին:
Երբ արտիստը վրիպում է բեմում երգելիս, ապա կարելի է նրան մեղադրել: Ինչ-որ մեկը տիրապետում է ռուսերենին, մյուսը` անգլերենին, մյուսը` ոչ մի լեզվի, բայց հայտնի է: Ուզում եմ ասել` խոսքը նաեւ  այն մասին է, որ մենք` արտիստներս, ամեն ինչ անում ենք սրտանց  եւ յուրաքանչյուր երեք րոպե տեւողությամբ ելույթին շատ ավելի երկար ենք պատրաստվում, քան թվում է: Ոչ միայն  ֆինանսական, այլեւ հոգեւոր ռեսուրսներ են ծախսվում ելույթի  համար: Երբ այդ ամենը կատարվում է լավ, ապա մնացած հարցերը պետք է երկրորդական լինեն: Իմ դեպքում կարող եմ նույնսիկ  շնորհակալություն հայտնել լրատվամիջոցներին, որ երբեւէ  տգեղ երեւույթի չեմ հանդիպել: Իրականում արտիստներս փխրուն մարդիկ ենք, եւ որքան էլ կոփվենք տարբեր  իրադարձություններից,  խնդրում եմ մեզ  աջակցել լավ վերաբերմունքով:
-Համացանցում ակտիվորեն շրջանառվում է Ձեր ամուսնության մասին լուրը, կբացե՞ք փակագծերը:
-Ես ոչ երեք, ոչ մեկ տարի, ոչ մեկ ամիս առաջ երբեւէ չեմ խոսել իմ անձնական կյանքից եւ այն թողել եմ, որ միշտ մնա իմ անձնականը: Բայց երբ ինձ հարցնում են, թե արդյո՞ք հնարավոր է նման իրադարձություն այս տարի, ես պատասխանում եմ, որ ամեն ինչ կարող է պատահել, ոչ` այո,  ոչ` ոչ: Ամեն ինչ կարող է պատահել, երբեք չես կարող ինչ որ բան բացառել եւ իմանալ, թե  վաղը, երբ արթնանաս, ինչ կկատարվի քեզ հետ, այդ իսկ պատճառով ես վստահաբար                 ասում եմ` ամեն ինչ կարող է պատահել:

Эмми о «Евровидении 2012» и своих проектах
Каждое новое исполнение, проект, даже прическа певицы Эмми не оставляет безразличным общество, становится темой обсуждений в разных кругах. Корр. Арменпресс побеседовала с Эмми о ее предстоящих проектах, участии в конкурсе песни «Евроведение 2012» и других подробностях ее твоческой деятельности.
- Вы много раз отмечали, что любите делать, а потом говорить о сделанной работе. Тем не менее, какие у Вас проекты на 2012 год?
- Есть четко определенные работы, которые в течение этого года будут представлены на суд зрителя. В первую очередь речь идет о новом прокте «Айер» («Армяне»), автором которого является Дерова.
Так как песня посвящена армянским спортсменам, естественно, что клип должен быть немного масштабным. Сейчас есть некоторые проблемы в связи с погодными условиями, потому что когда возникает необходимость таких масштаных съемок, то я предпочитаю делать это в условиях теплой погоды.
Клип должен быть быстро снят, но еще нет никаких ожиданий солнечный погоды, пытаемся найти решение, как можно делать съемки, чтобы не было зимнего впечатления.
- Песня «Айер» посвящена предстоящим в Лондоне Олимпийским играм 2012г. Как возникла идея ее создания и когда она появится в эфире?
- В действительности, желание работать с Деровой всегда было очень большим. Когда написанная им песня «Айо» («Да») не прошла отборочный тур «Евровидения 2011», и была избрана песня «Бум-бум», мы поняли, что нашим следующим шагом будет другой проект, который «покроет» то, что произошло в отборочном туре конкурса. Так и случилось. Хотя сегодня уже готов ремейк песни «Айо», и ждем удобного случая, чтобы представить ее на суд зрителя: в предстоящем песня появится также в радиоэфире.
Песня «Айер», надеемся, скоро появится в телеэфире, но клип будет в течение ближайших двух месяцев.
- Любой Ваш проект, будь это новый подход к бабаджаняновским песням, или что-то другое, не остается в тени, получает большую общественную огласку. Какие новые «неожиданные» сюрпризы будут для зрителя?
- Песня, о которой мы говорили, действительно, получит большую огласку, и, я уверена, что много шума поднимет. В предстоящем будут другие новые проекты и песни.
- Начало 2011 года было для Вас трагичным, так как скончался Ваш отец. Часто в подобных случаях у людей бывает творческий спад. Что дало Вам силу преодолеть этот кризис?
- До «Евровидения» я не говорила, что иду побеждать, и многократно отмечала, что мы идем с целью хорошо выступить, что и нам удалось обеспечить, так как у нас было красивое шоу, танцоры, сценические образы. Думаю, что все было сделано с качеством: все, что зависело от меня и моих друзей, было сделано полноценно. Остальное просто стало неудавшимся концом, который не оставил на меня негативных следов, так как в это время у меня были более тяжелые горести. Это каким-то образом помогло мне не чувствовать то, что произошло в «Евровидении».
- Тема «Евровидения» сейчас очень актуальна. Что Вы скажете об участии Армении в конкурсе в 2012 году?
- Я очень обрадовалась, когда узнала, что Армения участвует в конкурсе. До этого меня очень часто спрашивали, желала ли я, чтобы наша страна принимала участие в конкурсе в этом году, и я отвечала «да». Нашим хорошим участием мы можем доказать, что мы цивилизованная нация, и если речь идет о Европе, ничего не может нам помешать хорошо представить нашу страну. Я бы хотела, чтобы в конкурсе принимал участие или мужчина, или группа, которая представит настоящее армянское мужественное шоу.
- Есть ли у Вас какие-нибудь предпочтения в вопросе выбора делегата?
- У нас есть хорошие певцы. Например, Мгер, Размик Амян, Эрик, Арамэ. Просто, я бы хотела, чтобы в этом году Армению представил представитель сильного пола.
- На днях на Вашей страничке в одной из соцсетей Вы написали, что артиста необходимо оставить в покое, чтобы он смог творить, особенно в том случае, когда зритель требует от него большего. Что Вы хотели этим сказать?
- Любое хорошее проявление артиста или удача не получает огласки с таким воодушевлением, какое бывает при малейшей его ошибке. Приведу простой пример. Сона Шахгелдян одержала победу в таком конкурсе, где без наличия денег даже не здороваются. Я говорю четко и открыто, что, возможно, на данный момент не очень красиво. Но ее победа не подняла столько шума, сколько ее интервью.
Если артист ошибается, когда поет на сцене, то можно его обвинять. Кто-то владеет русским, другой – английским, а третий не знает иностранного языка, но популярен. Хочу сказать, что речь также идет о том, что мы, артисты, все делаем от всего сердца и к каждому трехминутному выступлению готовимся намного дольше, чем кажется. Для выступления необходимы не только финансовые, но и духовные ресурсы. Когда все это делается хорошо, то все остальные вопросы должны быть второстепенными. В моем случае даже могу выразить благодарность СМИ, что пока не встречалась ни с каким неприятным явлением. В жизни артисты - очень хрупкие люди, и сколько бы мы не закалялись от разных событий, прошу содействовать нам своим хорошим отношением.
- В Интернете активно обсуждаются слухи о Вашем замужестве, можете раскрыть скобки?
- Я никогда не говорила о своей личной жизни и оставляла, чтобы она была только моей личной. Но когда меня спрашивают, может ли подобное событие произойти в текущем году, я отвечаю, что все может случится.
Может случится все, и никогда невозможно что-то исключать или знать, что произойдет с тобой завтра, когда ты проснешься. Поэтому я уверенно говорю – все может случится.