Հայաստանի դիրքերն անցող տարում ավելի ամրապնդվեցին արտաքին քաղաքական հարաբերություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն անցնող տարում արձանագրել է բացառիկ հաջողություններ արտաքին քաղաքականությունում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին դեկտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանի հստակ ձեւավորված հանդուրժողական մոտեցումները հաղթեցին Թուրքիայի նախապայմանային քաղաքականությանը:
«Այն բոլոր պետությունները, որոնք շահագրգռված են հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման մեջ, այժմ պաշտպանում են Հայաստանի դիրքորոշումները, ու ճնշումները միայն ուղղված են Թուրքիայի իշխանության վրա»,- հավաստիացրեց Կիրակոսյանը` կարեւորելով Հայաստանի անկեղծություն` ցուցաբերված Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի առջեւ: «Այդ անկեղծությունը չի եղել Թուրքիայի կողմից: Բոլորը արձանագրել են Թուրքիայի նախապայմանային ու ապակառուցողական քաղաքականությունը»,- ասաց նա:
Խոսելով Հայաստանի հաջողությունների մասին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային  գործընթացքում` փորձագետը հավաստիացրեց, որ արեւմտյան քաղաքակրթության համար Կազանից հետո պարզ դարձավ, որ Ադրբեջանի մոտեցումը մաքսիմալիստական է, ու այն նպատակ չունի լուծում տալ խնդրին` համաձայն բանակցող կողմերի առաջարկությունների:

Армения в 2011 г. добилась исключительных успехов во внешней политике
Армения в 2011 г. добилась исключительных успехов во внешней политике. Как сообщает Арменпресс, об этом 27 декабря на встрече с журналистами сказал директор Центра региональных исследований, политолог Ричард Киракосян. По его словам, четко сформулированные толерантные подходы Армении одержали победу над диктатом условий со стороны Турции.
«Все те страны, которые заинтересованы в нормализации армяно-турецких отношений, в настоящее время поддерживают позиции Армении, а давление оказывается только на турецкие власти», - отметил Киракосян, подчеркнув искренность Армении в отношении Запада и России. «Этой искренности не было с турецкой стороны: все зафиксировали политику условий и деструктивное отношение Турции», - сказал политолог.
Коснувшись успехов Армении в уходящем году, в частности, в переговоном процессе по карабахскому урегулированию, эксперт заверил, что для западной цивилизации после встречи в Казани стал ясен максималистский подход Азербайджана и нежелание этой страны решать вопрос в соответствии с предложениями переговаривающихся сторон.