Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի համար կմշակվեն հստակ մեխանիզմներ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդում այսօր քննարկվել եւ հավանության է արժանացել Կազմակերպված հանցավորության դեմ ազգային ծրագիրը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Նրա ներկայացմամբ' կազմակերպված հանցավորությունն այսօր աշխրահում տարածման միտումներ ունի, Հայաստանը եւս անմասն չէ: «Կարեւոր է, որ պետությունն ունենա հստակ ազգային ռազմավարություն, գերակայություններ, մշակի կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի իրավական եւ ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ամբողջական փաթեթ, որպեսզի կարողանանք դիմակայել այս չարիքին»,- նշեց Արթուր Բաղդասարյանը:
ԱԱԽ քարտուղարի խոսքով' այս կապակցությամբ մշակված փաստաթուղթը կարեւոր նշանակություն ունի եւ հնարավորություն կտա կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարն առավել համակարգված ձեւով տանել, ինչպես նաեւ ակտիվացնել միջազգային համագարծակցությունը ՀՀ եւ այլ երկրների իրավապահ մարմինների միջեւ:
Սահմանված կարգով ծրագիրը կներկայացվի ՀՀ նախագահի վավերացմանը, այնուհետեւ դրա իրականացման համար կառավարությունը կմշակի գործուղությունների ծրագիր եւ ժամանակացույց:

Для борьбы против организованной преступности будут разработаны четкие механизмы
В Совете национальной безопасности Армении сегодня была обсуждена и принята Национальная программа по борьбе против организованной преступности. Об этом сегодня в ходе встречи с журналистами отметил секретарь СНБ РА Артур Багдасарян.
По его словам, организованная преступность сегодня в мире имеет тенденции к расширению и Армения тоже не соталась за рамками этого. «Важно, чтобы государство имело четкую национальную стратегию, приоритеты, разработало полный пакет правовых и институциональных механизмов по борьбе с организованной преступностью, чтобы суметь противостоять этому злу», - отметил Багдасарян.
По словам секретаря СНБ, в данном контексте разработанный документ имеет огромную важность и позволит вести борьбу против организованной преступности более координированно, а также активизировать международное сотрудничество между правохранительными органами РА и других стран.
Программа будет представлена на ратификацию президенту РА, после чего правительство разработает программу действий и график для ее реализации.