Մեծ Բրիտանիայում մեկ տարի անվճար սովորելու հնարավորություն` հայ ուսանողների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում Բրիտանական դեսպանատունը հայտարարում է «Չիվնինգ» կրթաթոշակի մասին, որը ֆինանսավորում է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի եւ համագործակցության երկրների նախարարությունը եւ համակարգում է Բրիտանական խորհուրդը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակից, Չիվնինգ կրթաթոշակը հովանավորում է ՄԹ-ում 12 ամիս ուսանելու ծախսը' ներառյալ ապրելու եւ միջազգային թռիչքի ծախսերը: Կրթաթոշակները տրամադրվում են մրցութային հիմունքներով մագիստրոսի աստիճան ձեռք բերելու համար «Հակամարտությունների կանխարգելում եւ լուծում», «Հանրային ոլորտի զարգացում՝ Եվրամիության եւ այլ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու նպատակով», «Ազատ/անաչառ ԶԼՄ-ների հզորացում» ոլորտներում:
Դիմորդները պետք է առաջնորդական եւ ազդեցիկ դիրքերին հասնելու ներուժ ունենան: Թեեւ թեկնածուները պետք է տիրապետեն իրենց ընտրած ոլորտում անհրաժեշտ ակադեմիական գիտելիքներին, այնուամենայնիվ ակադեմիական գերազանցությունը որոշիչ գործոն չէ կրթաթոշակների հանձման գործընթացում: Նրանք պետք է լինեն 25-35 տարեկան, սակայն ողջունելի է տարիքային բոլոր խմբերի ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Թեկնածուն պետք է ունենա բարձրագույն կրթության դիպլոմ, լինի Հայաստանի քաղաքացի եւ բնակվի Հայաստանում վերջին երեք տարիներին, ունենա նվազագույնը երկու տարվա աշխատանքային փորձ իր ընտրած ոլորտում, անգլերենի համապատասխան գիտելիքներ: Դիմումի ձեւն անհրաժեշտ է լրացնել առցանց: Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետն է 2012 թվականի հունվարի 23-ը:

Opportunity of one-year free education in Great Britain for Armenian students
The British Embassy Yerevan is offering Chevening Scholarships, funded by the Foreign and Commonwealth Office and administered by the British Council. Press service of the British Council told Armenpress that these cover the costs of study (including living expenses and international flights) in the United Kingdom for 12 months. They are awarded on a competitive basis for Master's degree programme in the fields of: conflict prevention and resolution; development of the public sector to meet EU and other international standards; strengthening free/unbiased media.
Applicants must have the potential to rise to positions of leadership and influence. They will need to demonstrate that they possess the personal, intellectual and interpersonal attributes reflecting this potential. Although the scholars must meet the academic requirements for their courses of study, academic excellence is not the determining selection criterion for the scholarship. The criteria for suitability are: applicants should ideally be aged 25-35 but applications from all ages are welcome, should already hold a higher education diploma, hold a higher education diploma, should have at least two years work experience in their selected field of study, have an adequate standard of English, and should be committed to return to Armenia and contribute to the development of the country. All applications must be made on-line. Deadline for submitting applications is 23 January 2012. Applications will be reviewed and a shortlist will be drawn up by 20 February 2012.