«Կինոաշուն-2011»-ը մեծ առաջընթաց է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտին է մոտենում «Կինոաշուն- 2011» ազգային կինոյի ամիս ծրագիրը, եւ արդեն կարելի է արձանագրել, որ այս տարի ծրագիրը մեծ առաջընթաց է գրանցել: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը, ծրագիրը շատ ավելի լավ է ընթացել, քան կարելի էր սպասել նախնական շրջանում:
«Մեծ ակտիվություն էր նկատվում հիմնականում ՀՀ մարզերում կայացած ցուցադրությունների նկատմամբ, ուսանողության եւ զինվորականների շրջաններում»,- ասաց Գ. Գեւորգյանը' հավելելով, որ ցուցադրությունների ժամանակ դահլիճները 80-90 տոկոսով լեցուն են եղել: «Կինոմշակույթի նկատմամբ հետաքրքրությունն առաջընթաց է արձանագրում»,- նշեց նա' հավելելով, որ ուրախալի մի շարք ցուցանիշներ շատ են գրանցվել:
Նա ամենից շատ կարեւորեց այն հանգամանքը, որ մարզերում անցկացվող կինոցուցադրությունների արդյունքում մի շարք մարզպետներ եւ քաղաքապետեր արդեն հավաստիացրել են, որ կանեն ամեն հնարավոր քայլ մշտական գործող կինոթատրոններ ստեղծելու համար: «Սա իրոք մեծ ձեռքբերում է»,- նշեց նա: Հիշեցնենք, որ ծրագրի մեկնարկը տրվել էր սեպտեմբերի 24-ին, Գորիսի պետական թատրոնի դահլիճում «Վանա ծովուն արշալույսը» ֆիլմի ցուցադրումով: Ծրագրի փակումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 28-ին Երեւանում:
Ծրագրի շրջանակում Հայաստանի մարզերում եւ Երեւանի համայնքներում ցուցադրվում են հայկական հին ու նոր խաղարկային, վավերագրական, անիմացիոն եւ մանկական ֆիլմեր, ներկայացվում են կինոարխիվային բացառիկ նյութեր, մինչ այժմ չցուցադրված կադրեր, կազմակերպվում հոբելյանական երեկոներ, ստեղծագործական հանդիպումներ, գրքերի շնորհանդեսներ, գրախոսականների մրցույթ:
«Կինոաշուն - 2011»-ն անցկացվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Կազմակերպիչն է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը: Այն այս տարի նվիրվեց Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյա հոբելյանին:

“Cinema Autumn-2011” makes outstanding progress
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS: "Cinema Autumn-2011" (Kinoashun-2011) national cinema month will soon wrap up, and we may already state that this year the program has made outstanding progress. Director of National Cinema Center of Armenia Gevorg Gevorgyan told Armenpress that there was activeness especially toward the showings held in provinces, and the halls were 80-90% full.
First he attached importance to the circumstance, that as a result of film showings in provinces, a number of governors and mayors have already assured they will do their best to set up permanently working cinemas. "This is truly a big achievement," he noted.
To remind, the program launched September 24 at the hall of Goris State Theater by showing of "The Vana Sea Dawn" film. The program will wrap up October 28 in Yerevan.
Within the frameworks of the program, Armenian old and new feature, documentary, animation and children's films are shown in provinces of Armenia and in Yerevan communities, exclusive materials from film archives are presented, anniversary soirees , as well as creative meetings, and book presentations are organized.
"Cinema Autumn 2011" is conducted under the high patronage of RA President Serzh Sargsyan. National Cinema Center of Armenia is its organizer. This year "Cinema Autumn 2011" was dedicated to 20th anniversary of Armenia's independence.