Փարիզում սկսվել Է կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ համազգային ակցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի կառավարության կողմից ընդունված կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ տասներորդ համազգային գործադուլին զուգահեռ՝ արհմիությունների կոչով Փարիզում սկսվել է ակցիա, որին տասնյակ հազարավոր մարդիկ են մասնակցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «РИА Новости»-ի թղթակիցը։
Հունվարի կեսերից սա արդեն տասներորդ օրն է, ինչ Ֆրանսիայի առաջատար արհմիությունները երկրում կենսաթոշակային տարիքի բարձրացման դեմ համազգային գործադուլի օր են հայտարարել։ Մարդիկ շարունակում են փողոց դուրս գալ՝ նշելով, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները բարեփոխումն իրականացրել են ուժով՝ չնայած արհմիությունների բողոքներին, բնակչության դեմ լինելուն և պատգամավորների աջակցության բացակայությանը։ Ըստ «РИА Новости»-ի՝արհմիությունները մտադիր չեն հանձնվել, ինչպես և  կառավարությունը. դիմակայությունը շարունակվում է փողոցում։
«Մենք կշարունակենք այնքան ժամանակ, մինչև կենսաթոշակային բարեփոխումը չչեղարկվի: Մակրոնը գտնվում է տապալման եզրին, դա երևում է Անգլիայի թագավորի այցի չեղարկումից», - «РИА Новости»-ին հայտնել Է նախագահի նախկին թեկնածու Ժան Լյուկ Մելանշոնի «Չհնազանդվող Ֆրանսիա» կուսակցության երիտասարդական թևի առաջնորդ Օրելիեն լե Կոկը։
Ցուցարարների ակցիան մեկնարկել է Հանրապետության հրապարակից, իսկ երթը պետք է ավարտվի Ազգի հրապարակում։ Ցուցարարները վանկարկում են «Ձեռք մի՛ տվեք մեր թոշակներին», «Մակրո՛ն, հեռացի՛ր» կարգախոսները։ Ֆրանսիայի վարչապետ Էլիզաբեթ Բոռնը մարտի 16-ին օգտագործել է Սահմանադրության 49.3-րդ հոդվածը, որպեսզի  առանց խորհրդարանի քվեարկության անցկացնի երկրում կենսաթոշակային տարիքը 62-ից մինչև 64 բարձրացնելու  օրինագիծը:
Ավելի վաղ այս օրենքն արդեն բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացրել։ Ցույցերից մի քանիսին ամբողջ երկրում շուրջ 1 միլիոն մարդ է մասնակցել: Բողոքի ակցիաներն ուղեկցվել են ոստիկանների հետ բախումներով և անկարգություններով։

В Париже началась общенациональная акция против пенсионной реформы
Акция на фоне десятой общенациональной забастовки против уже принятой правительством пенсионной реформы началась в Париже по призыву профсоюзов, в ней принимают участие несколько десятков тысяч человек. Как сообщает Арменпресс, об этом передает корреспондент РИА Новости.
Это уже десятый день с середины января, который ведущие профсоюзы Франции объявили днем общенациональной забастовки против повышения пенсионного возраста в стране. Люди продолжают выходить на улицы, зная, что власти Франции провели реформу силой, несмотря на протесты профсоюзов, неодобрение населения и отсутствие поддержки депутатов. Профсоюзы не намерены сдаваться, как и правительство, противостояние продолжается на улице.
"Мы будем продолжать до тех пор, пока не будет отменена пенсионная реформа. Макрон на грани срыва, это видно по отмене визита короля Англии", - заявил РИА Новости молодежный лидер партии Жан-Люка Меланшона "Непокорная Франция" Орельен Ле Кок.
Колонна демонстрантов стартовала от площади Республики, а завершиться шествие должно на площади Нации.
Демонстранты скандируют лозунги "Не трогайте наши пенсии", "Макрон, уходи".
Премьер-министр Франции Элизабет Борн 16 марта воспользовалась статьей 49.3 конституции, чтобы провести законопроект о повышении пенсионного возраста в стране с 62 до 64 лет без голосования в парламенте. Ранее этот закон уже вызвал сильную волну протестов, большинство из них собирало более миллиона участников по всей стране. Демонстрации сопровождались столкновениями демонстрантов с полицией, погромами и беспорядками.