Թուրքիայում և Սիրիայում ավելի քան 820 հազար մարդ երկրաշարժերի հետևանքով զրկվել է ապրուստի միջոցներից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 658 հազար մարդ Թուրքիայում և շուրջ 170 հազարը Սիրիայում զրկվել են ապրուստի միջոցներից փետրվարին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով: Նման տեղեկություն է հայտնել Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը (ԱՄԿ)՝ կոչ անելով շտապ օգնություն ցուցաբերել տուժածներին և կանխել աղքատությունը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է ТАСС գործակալությունից:
«Նախնական տվյալների համաձայն՝ երկրաշարժերի հետևանքով Թուրքիայում ավելի քան 658 հազար աշխատող չի կարող վաստակել օրվա հացը», - նշել են զեկույցի հեղինակները՝  հավելելով, որ երկրի իշխանությունների տվյալներով՝ «ավելի քան 150 հազար աշխատատեղ պիտանի չԷ օգտագործման համար»։
ԱՄԿ-ի գնահատումներով՝ տարերքից տուժած շրջաններում աշխատողներից յուրաքանչյուրն ամսական միջինը կորցնում է ավելի քան 230 դոլար, իսկ, ընդհանուր առմամբ, ներկայիս ճգնաժամի հետևանքով եկամուտների կորուստները կազմում են ամսական մոտ 150 միլիոն դոլար:
«Գնահատումների համաձայն՝ Սիրիայում, որտեղ 12 տարվա քաղաքացիական պատերազմն արդեն վիթխարի վնաս է հասցրել տնտեսությանը և աշխատաշուկային, երկրաշարժերի հետևանքով մոտ 170 հազար աշխատակից կորցրել է աշխատանքը», - ասված է զեկույցում։
Դա «ուղղակիորեն ազդել է մոտ 154 հազար տնային տնտեսությունների և ավելի քան 725 հազար մարդու վրա», տուժել է մոտ 35 հազար միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություն։ Փորձագետներն արձանագրել են, որ ժամանակավոր գործազրկությունը «հանգեցրել է աշխատանքային եկամուտների ընդհանուր կորուստների, որոնք համարժեք են ամսական առնվազն 5,7 միլիոն դոլարի»:
ԱՄԿ-ն, որը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կառույցներից է,  կանխատեսում է աղքատության աճ Թուրքիայում և Սիրիայում, եթե երկրաշարժերի պատճառով եկամուտներից զրկված բնակիչներին անհետաձգելի և նպատակային աջակցություն չտրամադրվի։
«Զբաղվածության աջակցումը կենտրոնական դեր Է խաղում այս արհավիրքին հաջող և համապարփակ արձագանքման համար», - հայտարարել Է ԱՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ժիլբեր Հունգբոն:
«Մարդիկ կարող են սկսել վերականգնել իրենց կյանքը միայն այն դեպքում, եթե նրանք վերականգնել են գոյության միջոցները: Մենք պարտավոր ենք ապահովել..., որ սոցիալական արդարության և արժանապատիվ աշխատանքի սկզբունքներն ամուր խարսխված լինեն վերականգնման և վերակառուցման գործընթացում», - ընդգծել է նա:

В Турции и Сирии более 820 тыс. человек лишились доходов вследствие землетрясений
Более 658 тыс. человек в Турции и около 170 тыс. в Сирии лишились доходов в результате произошедших в феврале разрушительных землетрясений. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщила во вторник Международная организация труда (МОТ), призвав срочно оказать поддержку пострадавшим и не допустить нищеты.
"Согласно первоначальным данным, в Турции в результате землетрясения более 658 тыс. работников не могут заработать на жизнь", - отметили авторы доклада, добавив, что, по сведениям властей страны, "более 150 тыс. рабочих мест непригодны для использования". По оценкам МОТ, каждый из работников в затронутых стихией районах теряет в среднем более $230 в месяц, а в целом вследствие нынешнего кризиса потери доходов составляют около $150 млн ежемесячно.
"В Сирии, где 12 лет гражданской войны уже нанесли огромный ущерб экономике и рынку труда, согласно оценкам, в результате землетрясений работу потеряли около 170 тыс. сотрудников", - отмечается в докладе. Это "напрямую затронуло около 154 тыс. домохозяйств и более 725 тыс. человек", пострадали около 35 тыс. микро-, малых и средних предприятий. Временная безработица "привела к общим потерям трудовых доходов, эквивалентным не менее $5,7 млн в месяц", констатировали эксперты.
В МОТ, являющейся специализированным учреждением ООН, прогнозируют рост бедности в Турции и Сирии, если лишившимся из-за землетрясений доходов жителям не будет оказана срочная и целенаправленная поддержка. "Содействие занятости играет центральную роль в успешном и всеобъемлющем реагировании на это бедствие", - заявил генеральный директор МОТ Жильбер Хунгбо. "Люди могут начать восстанавливать свою жизнь только в том случае, если они восстановили средства к существованию. Мы обязаны обеспечить <...>, чтобы принципы социальной справедливости и достойного труда были прочно закреплены в процессе восстановления и реконструкции", - подчеркнул он.