Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 18-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովին, ով Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստի շրջանակում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հանդիպմանն արձանագրվել է, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարբեր մարզերում եւ քաղաքներում լավ ավանդույթ է դարձել. այն եզակի հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու տարածաշրջանների հնարավորություններին եւ կոնկրետ քայլեր նախանշելու համար:
Առանձնակի կարեւորվել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների միջեւ ակտիվ փոխգործակցությունը, ընդգծվել միջխորհրդարանական եւ միջկառավարական հանձնաժողովների նիստերի անցկացման կարեւորությունը:
«Հուսով եմ, որ երեկվա նիստն արդյունավետ էր, եւ դրա արդյունքները կամրապնդեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունն ու փոխգործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով մեկ օր առաջ անցկացված նիստին եւ դրա շրջանակում Հայաստանի Տավուշի մարզի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոյարսկի երկրամասի միջեւ համագործակցության հուշագրի ստորագրմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Անդրադառնալով պաշտոնական Բաքվի գործողություններին՝ ԱԺ նախագահը նշել է. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գլխին կախված հումանիտար աղետի վտանգը կանխելու նպատակով Լաչինի միջանցքով բնականոն տեղաշարժը վերականգնելու ջանքերի պահանջվածության համատեքստում հատուկ նշեմ, որ մենք գործուն քայլեր եւ հասցեական հայտարարություններ ենք ակնկալում մեր միջազգային գործընկերներից եւ առաջին հերթին` Ռուսաստանի Դաշնությունից, որի խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվել է Լեռնային Ղարաբաղում»:

Ален Симонян принял зампредседателя Совета Федерации ФС РФ Юрия Воробьева
18 марта председатель Национального Собрания РА Ален Симонян принял заместителя председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Юрия Воробьева, находящегося в Армении в рамках 36-й сессии Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации.
Как передает Арменпресс, в ходе встречи было отмечено, что проведение заседаний межпарламентских комиссий в различных областях и городах Армении и России стало доброй традицией: это уникальная возможность ознакомиться с возможностями регионов и наметить конкретные шаги.
Особо было отмечено активное взаимодействие между законодательными органами Армении и России, подчеркнута важность проведения заседаний межпарламентских и межправительственных комиссий.
"Надеюсь, что вчерашняя встреча была плодотворной и ее результаты укрепят стратегическое партнерство и сотрудничество между Арменией и Россией", - сказал Ален Симонян, имея в виду встречу, состоявшуюся накануне, и подписание меморандума о сотрудничестве между Тавушской областью Армении и Красноярским краем Российской Федерации.
На встрече обсуждались региональная безопасность и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Касаясь действий официального Баку, спикер НС отметил: «В целях предотвращения нависшей над народом Нагорного Карабаха угрозы гуманитарной катастрофы, в контексте требования усилий по восстановлению нормального движения по Лачинскому коридору особо хочу отметить, что мы ожидаем активных шагов и адресных заявлений от наших международных партнеров и, в первую очередь, от Российской Федерации, чьи миротворческие войска дислоцированы в Нагорном Карабахе».