Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 18-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովին, ով Հայաստանում է ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստի շրջանակում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հանդիպմանն արձանագրվել է, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարբեր մարզերում եւ քաղաքներում լավ ավանդույթ է դարձել. այն եզակի հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու տարածաշրջանների հնարավորություններին եւ կոնկրետ քայլեր նախանշելու համար:
Առանձնակի կարեւորվել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների միջեւ ակտիվ փոխգործակցությունը, ընդգծվել միջխորհրդարանական եւ միջկառավարական հանձնաժողովների նիստերի անցկացման կարեւորությունը:
«Հուսով եմ, որ երեկվա նիստն արդյունավետ էր, եւ դրա արդյունքները կամրապնդեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունն ու փոխգործակցությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով մեկ օր առաջ անցկացված նիստին եւ դրա շրջանակում Հայաստանի Տավուշի մարզի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոյարսկի երկրամասի միջեւ համագործակցության հուշագրի ստորագրմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Անդրադառնալով պաշտոնական Բաքվի գործողություններին՝ ԱԺ նախագահը նշել է. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գլխին կախված հումանիտար աղետի վտանգը կանխելու նպատակով Լաչինի միջանցքով բնականոն տեղաշարժը վերականգնելու ջանքերի պահանջվածության համատեքստում հատուկ նշեմ, որ մենք գործուն քայլեր եւ հասցեական հայտարարություններ ենք ակնկալում մեր միջազգային գործընկերներից եւ առաջին հերթին` Ռուսաստանի Դաշնությունից, որի խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվել է Լեռնային Ղարաբաղում»:

Alen Simonyan receives Deputy Chairman of the Federation Council of the Federal Assembly of Russia
YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan received on March 18 Deputy Chairman of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Yuri Vorobyov, who is in Armenia to participate the 36th session of the inter-parliamentary commission on cooperation between the National Assembly of Armenia and the Russian Federal Assembly.
ARMENPRESS reports, it was recorded at the meeting that holding sessions of the inter-parliamentary commission in different regions and cities of Armenia and Russia has become a good tradition. it is a unique opportunity to get acquainted with the potential of the regions and to outline concrete steps.
The active cooperation between the legislative bodies of Armenia and Russia was particularly highlighted, the importance of holding sessions of inter-parliamentary and intergovernmental commissions was emphasized.
"I hope yesterday's session was effective and its results will strengthen the strategic partnership and cooperation between Armenia and Russia," said Alen Simonyan, referring to the meeting held yesterday and the signing of a memorandum of cooperation between the Tavush region of Armenia and the Krasnoyarsk region of the Russian Federation.
Regional security and other issues of mutual interest were discussed at the meeting.
Referring to the actions of official Baku, the President of the National Assembly noted. "In order to prevent the threat of a humanitarian disaster hanging over the people of Nagorno-Karabakh, in the context of the need for efforts to restore normal movement through the Lachin Corridor, I would like to specifically mention that we expect active steps and targeted statements from our international partners, and first of all, from the Russian Federation, whose peacekeeping troops are stationed in Nagorno-Karabakh."