ԱՄՆ-ն դեմ չէ Լեռնային Ղարաբաղում կարգավորման միջնորդական որևէ առաջարկի. Նեդ Փրայս
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում դեմ հանդես գալ Լեռնային Ղարաբաղում կարգավորման միջնորդական որևէ առաջարկի: Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
Դիվանագետն այդպես է պատասխանել լրագրողի այն հարցադրմանը, թե ինչու են կարգավորման արևմտյան ջանքերն ավելի նախընտրելի ռուսականից: Լրագրողը հիշեցրել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարությունն այն մասին, թե խնդիրն ավելի լավ կլինի լուծել՝ հավատարիմ մնալով ռուսական միջնորդական ջանքերին:
«Սա հենց կողմերին ուղղված հարց է, և մենք չենք պատրաստվում դեմ հանդես գալ միջնորդության որևէ այլ առաջարկի, և, ըստ էության, մենք միջնորդ չենք։ Մենք երկու երկրների գործընկերն ենք։ Կարծում եմ՝ մենք և՛ խոսքով, և՛ գործով ցույց ենք տվել երկու երկրների հետ մեր հարաբերությունների բնույթը, երկու երկրներին միավորելու մեր կարողությունը, մեր կամքն ու պատրաստակամությունը՝ օգնելու լրացուցիչ առաջընթաց ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում», - ասել է Նեդ Փրայսը:
Դիվանագետը շեշտել է, որ այս ջանքերի նպատակն է հակամարտության կարգավորումը, ոչ թե Ռուսաստանի հետ մրցակցությունը:
«Մենք դա չենք անում որպես Մոսկվայի հետ մրցակցելու միջոց: Մենք դա անում ենք՝ ձգտելով հասնել այս երկու երկրների միջև երկարատև վեճի կարգավորմանն ու լուծմանը, և, ցավոք, մի վեճի, որը հետևողականորեն մարդկային կյանքեր է խլում, ինչպես դա տեղի ունեցավ մարտի 5-ին: Մեր շահն այստեղ խաղաղությունը և անվտանգությունն են։ Դա բխում է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների շահերից», - եզրափակել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը:

US not competing with Russia for Nagorno Karabakh mediation role, says State Department
YEREVAN, MARCH 7, ARMENPRESS. The United States is not competing with Russia with its efforts to bring about the settlement and resolution to the Nagorno Karabakh conflict, the US State Department spokesperson Ned Price said at a press briefing on March 6.
“This is a question for the parties themselves, and we are not going to put ourselves against any other offer of mediation, and in fact we’re not a mediator.  We are a partner to the two countries.  I think we have demonstrated both in word and in deed the nature of our relationship with the two countries, our ability to bring the two countries together, our willingness and readiness to help bring about additional progress in relations between Armenia and Azerbaijan,” Price said when asked why the Western mediation is a better option given that Russian FM Lavrov recently called on the parties to stick to Moscow’s mediation.
“We are not doing this as a means by which to compete with Moscow.  We are doing this in an effort to bring about the settlement and resolution of a longstanding dispute between these two countries, and unfortunately a dispute that has consistently taken lives, just as it did on March 5th," Price said, referring to the Azeri ambush in Nagorno Karabakh (NK) which killed three NK police officers.
"Our interest here is in peace and security.  It’s in the interests of the people of Armenia and Azerbaijan as well,” Price added.