Ռուսաստանում ստեղծվել է ԱԹՍ-ներից և նավերից արձակվող հրթիռ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում ստեղծվել է միջտեսակային բազմանպատակային Х-МД-Э հրթիռը, որը կարող է գործի դրվել անօդաչու թռչող սարքերից և նավերից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է «Национальная оборона» հանդեսը «Մարտավարական հրթիռային սպառազինություն» կորպորացիայի (ՄՀՍԿ) գլխավոր տնօրեն Բորիս Օբնոսովի 70-ամյակին նվիրված հոդվածում:
ՄՀՍԿ-ն Ռուսաստանի Դաշնությունում ավիացիոն հրթիռային զենքի գլխավոր մշակողն է։
«Նոր արտադրանքների վրա աշխատելիս ՄՀՍԿ-ի կոնստրուկտորները լիովին հաշվի են առնում ժամանակի պահանջները: Այսպես, ԱԹՍ-ների համար, որոնք վերջերս զարգացման հզոր խթան են ստացել, ստեղծվել Է միջտեսակային բազմանպատակային ինքնանշանառու Х-МД-Э հրթիռը, որը կարող է կիրառվել անօդաչու թռչող սարքերից և վերջրյա նավերից», - ասվում է հոդվածում։
«Հետագայում լոկալ հակամարտություններում բարձր ճշգրտության զենքի դերը միայն կաճի: Մեր կոնստրուկտորները հաշվի են առնում բարձր ճշգրտության զենքի զարգացման բոլոր միտումները: Սա անցում է դեպի գերբարձր արագություններ և գերձայն, հզորության բարձրացում, ուղղորդման ճշգրտություն ու արագություն, չափերի փոքրացում: Մենք կատարելագործում ենք զինամթերքի ինտելեկտը, ընդհուպ մինչև զենքի ցանցային ինտելեկտուալ համակարգերի ստեղծում», - հոդվածում մեջբերվում Է Օբնոսովի խոսքը։
Բաց աղբյուրների տվյալներով՝ Х-МД-Э-ն թույլ է տալիս օրվա ցանկացած պահի խոցել առանձին փոքրաչափ և խմբային թիրախներ: Հրթիռի մեկնարկային քաշը 110 կիլոգրամ է, բեկորաֆուգասային մարտական մասը կշռում է 30 կիլոգրամ։ Х-МД-Э-ն կարող է խոցել մինչև 40 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող թիրախներ:

В России создали ракету для запуска с беспилотников и кораблей
В России создана межвидовая многоцелевая ракета Х-МД-Э, которая может применяться с беспилотников и кораблей. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в статье журнала "Национальная оборона", посвященной 70-летию генерального директора корпорации "Тактическое ракетное вооружение" (КТРВ) Бориса Обносова.
КТРВ является в РФ главным разработчиком авиационного ракетного вооружения.
"В работе над новыми изделиями конструкторы КТРВ в полной мере учитывают требования времени. Так, для БПЛА, получивших в последнее время мощный импульс развития, создана межвидовая многоцелевая самонаводящаяся ракета Х-МД-Э, которая может применяться с беспилотников и надводных кораблей", - говорится в статье.
"В дальнейшем роль высокоточного оружия в локальных конфликтах будет только расти. Наши конструкторы учитывают все тенденции развития высокоточного оружия. Это переход на сверхвысокие скорости и гиперзвук, повышение мощности, точности и скорости наведения, уменьшение габаритов. Совершенствуем интеллект боеприпаса, вплоть до создания сетевых интеллектуальных систем оружия", - приводятся в статье слова Обносова.
По данным из открытых источников, Х-МД-Э позволяет поражать одиночные малоразмерные и групповые цели в любое время суток. Стартовая масса ракеты составляет 110 килограммов, осколочно-фугасная боевая часть весит 30 килограммов. Х-МД-Э может поражать цели на дальности до 40 километров.