Նոր գիտական հոդվածների ժողովածու հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքի պատմության, ներկայի և տեսանելի հեռանկարների մասին
Նոր գիտական հոդվածների ժողովածու հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքի
պատմության, ներկայի և տեսանելի հեռանկարների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նահապետ» հրատարակչությունը լույս է ընծայել գիտական հոդվածների ժողովածու հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքի թեմաներով: Հրատարակչական բարձր որակով տպագրված այս գիրքը վերնագրված է «Հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքի ընտիր էջեր»: Հրատարակիչներն են Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնը, հետազոտության և վերլուծության «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության և Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հետ համատեղ:
Գիրքը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև 1997թ. օգոստոսի 29 ստորագրված Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի 25-ամյակին: Միաժամանակ հայերեն և ռուսերեն լեզուներով այս ժողովածուն հրատարակության է երաշխավորված ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի գիտական խորհրդի կողմից:
Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի շուրջ համախմբված գիտնականներն ու փորձագետները մանրամասնորեն ուսումնասիրել են հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքի քաղաքական, տնտեսական, գիտամշակութային, պատմական և փիլիսոփայական ասպեկտները:
Գիրքը բացվում է Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր, պատմական գիտությունների դոկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի ողջույնի խոսքով: Կենտրոնի գիտական ղեկավար, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գեղամ Պետրոսյանի և Կենտրոնի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանի` ընթերցողներին ուղղված ողջույնի խոսքում ներկայացված են տվյալ հրատարակության նպատակները: Հատուկ ընդգծված է, որ գիրքն ուղղված է համալսարանական և ակադեմիական երիտասարդությանը, ովքեր հետաքրքրված են հայ-ռուսական հարաբերությունների պատմությամբ, ներկայով և տեսանելի հեռանկարներով:
Գրքի գլխավոր խմբագիրն է պրոֆեսոր Գեղամ Պետրոսյանը: Կազմողը և խմբագիրն է Արամ Սաֆարյանը: Հեղինակների շարքում են ռուս ճանաչված քաղաքագետներ Վլադիմիր Լեպեխինը, Ալեքսանդր Կռիլովը և Յուլիա Նիկիտինան: Հայ հեղինակների շարքում են իրենց ոլորտներում ճանաչված մասնագետներ, պատմաբաններ Վալերի Թունյանը, Հայկազ Հովհաննիսյանը, քաղաքագետներ Ժակ Մանուկյանը և Հայկ Նահապետյանը, տնտեսագետներ Աշոտ Թավադյանը և Աղասի Թավադյանը, արևելագետներ Ալեքսանդր Սաֆարյանը, Նաիրա Պողոսյանը և ուրիշներ: Հրատարակիչները հատուկ նշում են, որ գիրքը հասցեագրված է քաղաքական և հասարակական գործիչներին, գիտնականներին, փորձագետներին, լրագրողներին, ասպիրանտներին և ուսանողներին, ինչպես նաև հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքի արդի օրակարգով հետաքրքրվող ընթերցողների լայն շրջանակին: Այն արդեն տարածվել է Հայաստանի խոշորագույն գրադարաններում, առաջատար ուսումնական հաստատություններում և մի շարք ԶԼՄ-ներում: Նախատեսվում է, որ տպաքանակի մի մասը կտարածվի ռուսաստանյան միջավայրում:

Новый сборник научных статей об истории, настоящем и обозримом будущем армяно-российского стратегического союза
Издательство “Наапет” выпустило в свет сборник научных статей по тематике армяно-российских отношений. Книга, изданная на высоком полиграфическом уровне, озаглавлена “Избранные страницы армяно-российского стратегического союза”. Издателями выступили Центр российских исследований факультета международных отношений ЕГУ совместно с исследовательско-аналитической общественной организацией “Интеграция и развитие” и Евразийским экспертным клубом.
Книга приурочена к 25-летию Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, подписанному 29-го августа 1997г. Издание, выполенное одновременно на армянском и русском языках, рекомендовано к печати ученым советом факультета международных отношений ЕГУ.
Ученые и эксперты, сплоченные вокруг Центра российских исследований, подробно изучили политический, экономический, научно-культурный, исторический и философский аспекты арямяно-российского стратегического союза,
Книга открывается приветственным словом читателю ректора Ереванского государственного университета, доктора исторических наук Оганнеса Оганнисяна. В своем приветственном слове к читателям научный руководитель Центра, декан факультета международных отношений ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гегам Петросян и директор Центра, кандидат филологических наук, доцент, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян представили цели и задачи данного издания. Особо отмечено, что оно адресовано университетской и академической молодежи, которая заинтересована историей, современным состоянием и видимыми перспективами армяно-россисйких отношений. Главный редактор книги – профессор Гегам Петросян, редактор-составитель Арам Сафарян. В числе авторов – видные российские политологи Владимир Лепехин, Александр Крылов и Юлия Никитина. В числе армянских авторов – видные специалисты в своих областях, историки Валерий Тунян и Айказ Оганнисян, политологи Жак Манукян и Гайк Нагапетян, экономисты Ашот Тавадян и Агаси Тавадян, востоковеды Александр Сафарян и Наира Погосян и другие. Издатели отмечают особо, что книга адресована политическим и общественным деятелям, ученым, экспертам, журналистам, аспирантам и студентам, а также широкому кругу читателей, который интересуется актуальной повесткой дня армяно-российского стратегического союза. Она уже распространена в крупнейших армянских библиотеках, ведущих вузах и в ряде СМИ. Запланировано, что часть тиража будет распространена в российской среде.