Բոլոր ուժերը պետք է հետ քաշվեն իրավիճակի սրացումից առաջ զբաղեցրած դիրքեր և պահպանեն հրադադարի ռեժիմը. Ջոզեպ Բորել
Բոլոր ուժերը պետք է հետ քաշվեն  իրավիճակի սրացումից առաջ զբաղեցրած դիրքեր և
պահպանեն հրադադարի ռեժիմը. Ջոզեպ Բորել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեպ Բորելը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից ռազմական էսկալացիայի վերաբերյալ, ընդգծելով, որ բոլոր ուժերը պետք է հետ քաշվեն  իրավիճակի սրացումից առաջ զբաղեցրած դիրքեր և պետք է պահպանեն հրադադարի ռեժիմը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է
«Վերջին ժամերին լուրջ մարտեր են տեղի ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով, հաղորդվում է՝ կան մարդկային կորուստներ։ Ռազմական գործողությունները դադարեցնելը և վերադառնալը բանակցային սեղանի շուրջ չափազանց կարևոր է։ Բոլոր ուժերը պետք է հետ քաշվեն  իրավիճակի սրացումից առաջ զբաղեցրած դիրքեր և պետք է պահպանեն հրադադարի ռեժիմը։
Նախագահ Միշելը կապ է հաստատում երկու երկրների առաջնորդների հետ։ Ես այսօր զրուցելու եմ երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ։ ԵՄ-ն հանձնառու է շարունակել հանդես գալ որպես «ազնիվ միջնորդ» Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև և օգնել հասնելու անվտանգ, բարգավաճ և խաղաղ Հարավային Կովկաս ունենալու ընդհանուր նպատակին՝  ի շահ նրա բոլոր  ժողովուրդների:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անհապաղ կմեկնի երկու երկրներ՝ աջակցելու լարվածության լիցքաթափմանը և քննարկելու Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև բրյուսելյան երկխոսության գործընթացի հաջորդ քայլերը»։

All forces should return to positions held prior to this escalation and ceasefire should be fully respected-EU’s Borrell
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. European Union’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell issued a statement over the Azerbaijani military aggression against Armenia.
“Serious fighting has taken place along the Armenian and Azerbaijani border during the last hours with reported loss of lives. It is imperative that the hostilities stop and that there is a return to the negotiating table. All forces should return to positions held prior to this escalation and the ceasefire should be fully respected.
President of the European Council Charles Michel is in contact with the leaders of both countries and I am speaking with the respective Foreign Ministers today. The EU is committed to continuing to act as an honest broker between Armenia and Azerbaijan to help achieve the common goal of a South Caucasus that is secure, prosperous and at peace, for the benefit of all its people.
The EU Special Representative Toivo Klaar will now travel to the two countries immediately to support the necessary de-escalation and to discuss next steps in the Brussels dialogue process between the Armenian and Azerbaijani leaders”.