«Սուրմալու»-ի պայթյունի քրեական գործով չկան փաստական տվյալներ ահաբեկչության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը հայտարարեց, որ «Սուրմալու»-ում տեղի ունեցած պայթյունի գործով այս պահին առկա ապացույցներն ավելի շատ վկայում են անզգուշությամբ տեղի ունեցած հանցագործության վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանից հետաքրքրվեց, թե արդյոք դիտարկվե՞լ է ահաբեկչական գործողության կամ որևէ դիտավորության վարկածը, արդյոք այս պահի դրությամբ կա՞ն այդ վարկածները հիմնավորող կամ բացառող հանգամանքներ:
ՔԿ նախագահը ասաց, որ քրեական գործով տարբեր վարկածներ են քննվում, այդ թվում նաև վարչապետի կողմից նշված վարկածները:
«Այս պահի դրությամբ քրեական գործով չկա որևէ փաստական տվյալ, որը կվկայի ահաբեկչության կամ այլ որևէ դիտավորյալ հանցակազմի առկայության վերաբերյալ»,- ասաց Քյարամյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ դեպքի վայրից առկա տեսագրությունների ուսումնասիրություններով ակնհայտ է դառնում, որ այդտեղ ահաբեկչական որևէ գործողության տրամաբանությունը բացառվում է, սակայն վերջանական եզրակացություն պետք չէ անել:
«Տեսնում ենք, որ ծուխ կա, փախչող մարդիկ կան, որից հետո տեղի է ունեցել պայթյուն: Նաև վիզուալ տեղեկությունները, որ ունենք, գրեթե բացառում են այդ հանգամանքը»,- ասաց Փաշինյանը:

В уголовном деле по взрыву в ТЦ «Сурмалу» нет фактических данных о теракте
Председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян заявил, что доказательства, имеющиеся на данный момент по делу о взрыве в «Сурмалу», больше свидетельствуют о преступлении по неосторожности.
Как передает «Арменпресс», на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян спросил у председателя Следственного комитета Аргишти Кярамяна, была ли рассмотрена версия террористического акта или какого-либо другого умысла, и есть ли на данный момент обстоятельства, обосновывающие или исключающие эти версии.
Председатель СК отметил, что по уголовному делу рассматриваются различные версии, в том числе и указанные премьер-министром.
«На данный момент по уголовному делу нет никаких фактических данных, свидетельствующих о наличии акта терроризма или какого-либо другого умышленного состава преступления», - ответил Кярамян.
По словам премьер-министра, изучив видеоматериалы с места происшествия, становится очевидным, что там исключена логика какого-либо террористического акта, но пока не нужно делать окончательного заключения.
«Вначале был виден дым, убегающие люди, после чего раздался взрыв. Кроме того, имеющаяся у нас визуальная информация практически исключает это обстоятельство», - заключил Никол Пашинян.