Կասպից ծովի ջրատարածքում տեղի Է ունցել Թուրքմենստանի ռազմածովային ուժերի զորահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կասպից ծովի ջրատարածքում տեղի Է ունեցել զորահանդես Թուրքմենստանի ռազմածովային ուժերի, Պետական սահմանապահ ծառայության, ներքին գործերի եւ ազգայն անվտանգության նախարարությունների տարբեր տիպի նավերի, մարտական կատերների եւ նավակների մասնակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, զորահանդեսն ընդունել Է Թուրքմենստանի նախագահ, երկրի զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերդար Բերդիմուհամեդովը, օգոստոստի 11-ին հաղորդել Է «Նեյտրալինի Տուրկմենիստան» թերթը: Զորահանդեսը բացել Է Arkadag սահմանապահ պահականավը, դրան հետեւել են ռազմածովային ուժերի հիմնական հարավածային ուժերը՝ Edermen եւ Gaэratly հրթիռակիր կատերները: Զորահանդեսային շարքով նաեւ անցել են 10 պահականավեր:
Ինչպես նշել Է հրատարակությունը, նավերը նախատեսված են թշնամու ստորջրյա, վերջրյա եւ օդային թիրախների դեմ մարտ մղելու, ինչպես նաեւ որոնողական-փրկարարական գործողությունների, հետախուզության եւ նավերի հսկման համար: Ցուցադրվել են Umman եւ Asuda հիդրոգրաֆիական նավերը, որոնք օգտագործվում են ծովի հատակի ռելիեֆի հետազոտման, ստորջրյա տեսա- եւ լուսանկարահանումների, ծովի ջրի բաղադրության ուսումնասիրման համար:
Ընդամենը ստուգատեսին մասնակցել Է շուրջ 30 նավ: Ինչպես նշում Է թերթը, Բերդիմուհամեդովը նշել Է Կասպից ծովում ազգային նավատորմի ստուգատեսի բարձր մակարդակը: Նա ընդգծել Է, որ պետությունը կշարունակի առանձնահատուկ ուշադրություն նվիրել ռազմածովային ուժերի նյութա-տեխնիկական բազայի ամրապնդմանը, զինվորական ծովայինների պրոֆեսիոնալիզմի բարձրանցմանը, ծվային սահմանների հուսալիության եւ անձեռնմխելիության ապահովմանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В акватории Каспийского моря прошел парад Военно-морских сил Туркмении
Парад с участием различных типов кораблей, боевых катеров и лодок Военно-морских сил, Государственной пограничной службы, министерств внутренних дел и национальной безопасности Туркмении прошел в акватории Каспийского моря. Принял парад президент Туркменистана, верховный главнокомандующий Вооруженными силами страны Сердар Бердымухамедов, как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг газета "Нейтральный Туркменистан".
Открыл парад пограничный сторожевой катер Arkadag, за ним проследовали основные ударные силы ВМС - ракетные катера Edermen и Gaэratly. В парадном строю также прошли 10 сторожевых катеров. Как отметило издание, корабли предназначены для ведения боя с подводными, надводными и воздушными целями неприятеля, а также для поисково-спасательных операций, разведки и наблюдения за судами. Были показаны гидрографические корабли Umman и Asuda, используемые для исследования рельефа морского дна, подводной видео- и фотосъемки, изучения состава морской воды. Всего в смотре приняли участие около 30 кораблей и судов.
Как отмечает газета, Бердымухамедов отметил высокий уровень смотра национального флота на Каспийском море. Он подчеркнул, что государство продолжит уделять особое внимание укреплению материально-технической базы ВМС, повышению профессионализма военных моряков, обеспечению надежности и неприкосновенности морских рубежей.