Եռագույնով ներկված ևս մեկ ինքնաթիռ շուտով կմիանա ազգային ավիաընկերության ավիապարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ազգային ավիափոխադրող Fly Arna-ի՝ եռագույնով ներկված ևս մեկ ինքնաթիռ շուտով կսկսի թռիչքները. ավիաընկերությունն իրականացնում է 2-րդ օդանավի ձեռքբերման աշխատանքներ:
Ազգային ավիափոխադրողը մտադիր է ընդլայնել չվերթների աշխարհագրությունը. հայերեն խոսող օդաչուներն ու բորտ-ուղեկցորդուհիները, հայերեն հայտարարությունները, հայկական խմիչքը, սնունդը և այլ ծառայություններն ապահովում են հայկական մթնոլորտը, դե իսկ Հայաստան եկող զբոսաշրջիկներին դեռ ինքնաթիռից Հայաստանի հետ ծանոթացնելու համար ազգային ավիափոխադրողն իր SkyTime անվճար սթիմինգային ծառայությունում նոր բաժին է ավելացնելու։
«Այս տարվա հունիսին մեր ավիաընկերությունը մեկնարկեց իր առաջին առևտրային չվերթները 2 ուղղությամբ՝ Երևան-Հուրգադա և Երևան-Շարմ Էլ Շեյխ: Քանի որ հատկապես ամառային ամիսներին այս երկու զբոսաշրջային ուղղությունները պահանջված են Հայաստանում, մեծ ոգևորությամբ գործարկեցինք չվերթները երկու սիրված հանգստավայրերի ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Fly Arna-ի մամուլի խոսնակ Գայանե Անտոնյանը:
Ավիաընկերությունը թռիչքներ իրականացնելու թույլտվությունն առաջինը ստացել է հենց Եգիպտոսից: «Եվ մենք որոշեցինք օր առաջ մեր հայրենակիցներին հնարավորություն ընձեռել այսուհետ ազգային ավիափոխադրողի միջոցով բացահայտել Եգիպտոսի ծովափնյա այս քաղաքները, մինչ մեր թիմը հետևողականորեն կաշխատի նոր ուղղությունների ձեռքբերման շուրջ»,-ասաց նա:
Իսկ թե ինչու է ազգային ավիափոխադրողն իր գործունեությունը սկսում, չվերթներ իրականացնում ոչ թե նոր ուղղություններով, այլ ընտրել է ուղղություններ՝ Հուրգադա, Շարմ Էլ Շեյխ, որոնք Հայաստանում գործող այլ ավիաընկերություններ արդեն իսկ առաջարկում էին՝ Անտոնյանն ասաց. «Մենք՝ որպես Հայաստանի նոր ազգային ավիաուղիներ, ի սկզբանե ունեցել ենք Հայաստանը աշխարհի տարբեր երկրների և քաղաքների հետ կապելու նպատակ և հավատարիմ ենք մեր ընտրած ուղուն։ Հուրգադա և Շարմ Էլ Շեյխ ուղղությամբ թռիչքները մեկնարկային թռիչքներ են: Մենք չենք սահմանափակվելու միայն նշված ուղղություններով և հստակ քայլերով Հայաստանը կապելու ենք մյուս բոլոր պահանջված ուղղությունների հետ ևս։ Շատ շուտով տեսանելի կդառնան մեր թիմի կողմից տարվող աշխատանքների արդյունքները»:
Սակայն, ըստ խոսնակի, «Ֆլայ Արնա»-ի արագ աճը սահմանափակվում է այլ երկրների օդային տարածքով թռիչքների իրականացման թույլտվության ստացման ժամանակատարությամբ։ «Ֆլայ Արնա»-ի գործունեության մեկնարկին հայտարարվել էր նախատեսվող 4 ուղղության մասին, Եգիպտոսի ուղղություններից բացի մյուս երկուսը Բեյրութն ու Քուվեյթն էին: Թե երբ կմեկնարկեն այս ուղղությամբ չվերթները, խոսնակը հայտնեց. «Մենք այժմ բանակցում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, որպեսզի ձեռք բերենք դեպի Բեյրութ և Քուվեյթ թռիչքների իրականացման թույլտվություն և վերջնականացնենք այդ ուղղություններով մեր թռիչքների մեկնարկի նախապատրաստական աշխատանքները»:
«2020 թվականից արգելվել է բոլոր հայկական ավիափոխադրողների մուտքը ԵՄ օդային տարածք՝ ԵՄ ավիացիոն «սև ցուցակում» հայտնվելու պատճառով: Մենք, լինելով Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) և  Air Arabia խմբի համատեղ ձեռնարկություն, սերտ համագործակցում ենք Հայաստանի  քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հետ՝ փորձելով իր միջազգային փորձը ներդնել թռիչքային ստանդարտների և ավիացիոն անվտանգության բարելավման աշխատանքներում»,- նշեց խոսնակը։
Մինչ ավիաընկերության ավիապարկը կհամալրվի երկրորդ ինքնաթիռով, այս պահին ազգային ավիափոխադրողը շահագործում է մեկ Airbus A320 մոդելի ինքնաթիռ: Անդրադառնալով հենց այդ մոդելի ինքնաթիռի առավելություններին՝ Անտոնյանն ասաց, որ եռագույնով ինքնաթիռն ունի առավել հարմարավետ ներքին հարդարում։ «Ինքնաթիռն ունի 174 նստատեղ, որոնց միջև հեռավորությունը 32 դյույմ (81սմ) է, ինչի շնորհիվ ուղևորները կարողանում են հանգիստ տեղավորել իրենց ոտքերը և հարմարավետ ճամփորդել։ Մյուս առավելություններից է օրինակ այն, որ մեր ուղևորներն ունեն հնարավորություն ընտրելու սնունդ, ուղեբեռ և նստատեղ, ինչի արդյունքում կարողանում ենք բալանսավորել հարմարավետությունը և հասանելի արժեքներ»,-ասաց Անտոնյանը:
Ավիաընկերությունից վստահեցնում են՝ եռագույնով ներկված ինքնաթիռն առաջարկում է հենց ազգային ավիափոխադրողին հարիր ծառայություններ: Ազգային ավիափոխադրողի ինքնաթիռում գործում է SkyTime սթրիմինգային ծառայությունը, որը թռիչքի ժամանակ ուղևորներին տրամադրում է անվճար ժամանցային ֆիլմերի, հեռուստածրագրերի, երաժշտության և աուդիոգրքերի լայն ընտրանուց օգտվելու հնարավորություն, այդ թվում՝ գտնել հայկական ֆիլմեր և հեռուստածրագրեր:
«Ուղղությունների ավելացման հետ մեկտեղ «Ֆլայ Արնա»-ն ընդլայնելու է նաև SkyTime-ի ծառայությունները՝ Հայաստանի պատմության, տեսարժան վայրերի, այսինքն՝ զբոսաշրջային գրավչությունների մասին պատմող նյութերով, տեսահոլովակներով։ Վստահ ենք, որ կունենանք հետաքրքիր բովանդակություն, որը կծառայի իր նպատակին, այն է՝ Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկներին հենց ինքնաթիռից ծանոթացնել Հայաստանի հետ և դրական վերաբերմունք ստեղծել մեր երկրի նկատմամբ»,-ասաց նա:
Անտոնյանի վստահեցմամբ՝ ազգային ավիափոխադրողի ինքնաթիռում փորձել են հնարավորինս պահել հայկականությունը, մենյուում ևս մեծամասամբ ընդգրկված է հայկական արտադրության սնունդ, խմիչք: «Թռիչքի ժամանակ մեր ուղևորները լսում են հայերեն: Եվ առաջին մեկնաբանությունը, որ անում են, հենց հայերեն հնչող հայտարարությունների մասին է, շատ տպավորվում են, երբ օդաչուն հայերեն է ողջունում, բորտուղեկցորդները հայերեն են խոսում»,-ասաց նա:
Ուղևորների կողմից հաճախ հնչող հարցերից է, թե ինչու է ընտրվել Fly Arna անվանումը, ինչ է նշանակում (Armenian National Airlines-ի հապավումը):
Այս պահին ավիաընկերությունն ունի 70 աշխատակից, սակայն թիմն ապագայում համալրվելու է: Ներկայում  «Ֆլայ Արնա»-ի աշխատակիցների ավելի քան 80  տոկոսը հայեր են: Ավիաընկերությունում աշխատում են ինչպես հայ, այնպես էլ օտարերկրացի տեխնիկական անձնակազմ: «Նրանք սիրում են Հայաստանը, Հայաստանի մշակույթը և փորձում են հնարավորինս մոտենալ մեզ։ Օրինակ՝ մեր օտարերկրացի աշխատակիցներից մի քանիսն արդեն տևական ժամանակ հաճախում են հայերեն լեզվի դասընթացների և արդեն բավականին լավ հասկանում և խոսում են հայերեն, որպեսզի հայկական շունչն էլ ավելի շատ զգացվի մեր ինքնաթիռում»,-ասաց խոսնակը:
Ավիաընկերությունը ուղևորներից դրական ազդակներ է ստացել նաև թռիչքների ժամերի հետ կապված: Թռիչքները հիմնականում առավոտյան ժամերի են: Ընկերությունը նաև աշխատանքներ է տարել, օրինակ, դեպի Հուրգադա թռիչքի տևողությունը կրճատելու ուղղությամբ:
«Մեր ուղևորների ոգեւորությամբ ու ուրախությամբ մոտիվացված՝ էլ ավելի մեծ եռանդով և հետեւողականորեն ենք աշխատելու չվերթների աշխարհագրության ընդլայնման և ուղևորներին մատուցվող ծառայությունների որակը բարձր պահելու համար։ Մենք չունենք այլ տարբերակ, քան ապահովել ազգային ավիաընկերության հաջողումը և դնել Հայաստանի ավիացիայի պատմության զարգացման նոր դարաշրջանի սկիզբը։ Հենց այս մոտեցմամբ ենք առաջ շարժվում: Մենք՝ որպես Հայաստանի ազգային ավիաուղիներ, մեծ կարևորություն ենք տալիս մեր ինքնաթիռում ուղևորների հնարավորինս հայկական փորձառության ապահովմանը և հնարավորինս շատ ազգությամբ հայ բորտ-ուղեկցորդներ ունենալուն»,-եզրափակեց Անտոնյանը:
Ներկայում ավիաընկերությունը Հուրգադա և Շարմ Էլ Շեյխ ուղղություններով չվերթներն իրականացնում է յուրաքանչյուր շաբաթ՝ շաբաթական 3 անգամ հաճախականությամբ։

Скоро в авиапарке национальной авиакомпании прибавится еще один самолет с триколором Армении
В ближайшее время начнет совершать рейсы еще один самолет Национальной авиакомпании Армении «Fly Arna», окрашенный цветами триколора Армении. Авиакомпания находится в процессе приобретения второго самолета.
Национальный авиаперевозчик намерен расширить географию полетов. Армяноязычные пилоты и бортпроводники, армянские объявления, армянские напитки, еда и другие услуги обеспечат армянскую атмосферу, а для того, чтобы прибывающих в Армению туристов знакомить с Арменией уже на  борту самолета, национальный авиаперевозчик в бесплатный стиминговый сервис SkyTime добавит новый раздел.
«В июне этого года наша авиакомпания запустила первые коммерческие рейсы по 2 направлениям: Ереван-Хургада и Ереван-Шарм-Эль-Шейх. Поскольку эти два туристических направления в Армении пользуются спросом, особенно в летние месяцы, мы с большим энтузиазмом начали полеты на эти два популярных курорта», - рассказала «Арменпресс» пресс-секретарь «Fly Arna» Гаяне Антонян.
Авиакомпания первое разрешение на выполнение рейсов получила именно от Египта. «И мы решили как можно скорее предоставить нашим соотечественникам возможность открывать для себя эти прибрежные города Египта посредством национального перевозчика, а наша команда будет последовательно работать над достижением новых направлений», - сказала она.
Что же касается того, почему национальный авиаперевозчик начинает свою деятельность не с новых направлений, а с таких, как Хургада, Шарм-Эль-Шейх, которые уже предложены другими авиакомпаниями, работающими в Армении, Антонян сказала: «Мы, как новая национальная авиакомпания Армении, с самого начала преследовали цель соединить Армению с разными странами и городами мира, и мы верны выбранному нами пути. Рейсы в Хургаду и Шарм-эль-Шейх являются начальными рейсами. Мы не ограничимся лишь указанными направлениями и четкими шагами свяжем Армению со всеми другими запрошенными направлениями. Результаты работы нашей команды станут видны очень скоро».
Однако, по словам пресс-секретаря «Fly Arna», стремительный рост компании ограничивается временем, необходимым для получения разрешения на полеты через воздушные пространства других стран. При запуске «Fly Arna» было объявлено о четырех запланированных направлениях, два других - Бейрут и Кувейт. В пресс-службе уточнили, когда же начнутся полеты по этим направлениям: «Сейчас мы ведем переговоры со всеми заинтересованными сторонами, чтобы получить разрешение на выполнение рейсов в Бейрут и Кувейт и завершить подготовку к запуску наших рейсов по этим направлениям».
«В 2020 году всем армянским авиаперевозчикам был запрещен вход в воздушное пространство ЕС из-за того, что они оказались в черном списке авиации ЕС. Мы, являясь совместным предприятием Армянского государственного фонда интересов (АНИФ) и группы «Air Arabia», тесно сотрудничаем с Комитетом гражданской авиации Армении, стараясь ввести его международный опыт в повышение стандартов полетов и безопасности полетов», - сказала пресс-секетарь.
Пока флот авиакомпании не будет дополнен вторым самолетом, национальный перевозчик в настоящее время эксплуатирует один самолет модели Airbus A320. Касаясь преимуществ самолета этой модели, Антонян сказала, что он имеет комфортное внутреннее обустройство. «В самолете 174 кресла, расстояние между которыми составляет 32 дюйма (81 см), благодаря чему пассажиры могут с удобством расположить ноги, и путешествовать с комфортом. Еще одним преимуществом является, например, то, что наши пассажиры имеют возможность выбора еду, багажа и места, в результате чего мы можем балансировать комфорт и доступные цены», - представила Гаянэ Антонян.
В авиакомпании заверили, что самолет, окрашенный в цвета триколора Армении, предлагает услуги, достойные национального авиаперевозчика. Стриминговый сервис SkyTime национального перевозчика во время полета предоставляет пассажирам бесплатный доступ к широкому выбору развлекательных фильмов, телешоу, музыки и аудиокниг, в том числе и к поиску армянских фильмов и телешоу.
«Наряду с увеличением направлений «Fly Arna» расширит и услуги SkyTime, добавив материалы и видео, рассказывающие об истории Армении, ее достопримечательностях, т.е. туристических достопримечательностях. Мы уверены, что у нас будет интересный контент, который послужит своей цели, то есть ознакомит прибывающих в Армению туристов, с Арменией прямо на борту самолета и создаст положительное отношение к нашей стране», - сказала она.
По словам Антонян, на борту национального авиаперевозчика старались максимально сохранить армянский дух, в меню в основном представлены продукты и напитки армянского производства. «Во время полета наши пассажиры слышат армянский язык. Это объявления на армянском языке,  очень впечатляет, то, что пилот здоровается по-армянски, стюардессы говорят по-армянски», - сказала она.
Один из часто задаваемых пассажирами вопросов: почему было выбрано название Fly Arna, что это означает. Это - аббревиатура названия «Армянские национальные авиалинии».
На данный момент в авиакомпании работает 70 сотрудников, но в будущем штат будет расширяться. В настоящее время более 80 процентов сотрудников  - армяне. В авиакомпании работает как армянский, так и иностранный технический персонал. «Они любят Армению, армянскую культуру и стараются максимально сблизиться с нами. Например, некоторые наши иностранные сотрудники уже давно посещают курсы армянского языка и уже достаточно хорошо понимают и говорят по-армянски, так что армянский дух все больше ощущается в нашем самолете», - отметила представитель пресс-службы.
Авиакомпания получила положительные отзывы пассажиров и относительно времени полета. Рейсы в основном назначены на утренние часы. Компания работала и над сокращением продолжительности полета, например, до Хургады.
«Воодушевленные энтузиазмом и радостью наших пассажиров, мы будем еще активнее и последовательнее работать над расширением географии полетов и сохранением высокого качества обслуживания пассажиров. У нас нет другого выхода, кроме как обеспечить успех национальной авиакомпании и начать новую эру в истории авиации Армении. Именно с таким подходом мы движемся вперед. Мы, как национальная авиакомпания Армении, придаем большое значение тому, чтобы обеспечить нашим пассажирам наилучший армянский опыт и иметь как можно больше бортпроводников-армян», - заключила Гаянэ Антонян.
В настоящее время авиакомпания «Fly Arna» выполняет рейсы в Хургаду и Шарм-эль-Шейх, с периодичностью - 3 раза в неделю.