Ֆրանսիայում ավելի քան հարյուր կոմունա առանց խմելաջրի է մնացել երաշտի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում ավելի քան հարյուր կոմունա առանց խմելաջրի Է մնացել երաշտի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 5-ին հայտնել Է երկրի բնապահպանության նախարար Քրիստոֆեր Բեշուն:
Հուլիսի 2-ին երաշտի պատճառով ջրի օգտագործման սահմանափակումները տարածվել են ֆրանսիական մետրոպոլիայի ողջ տարածքում, ներառյալ Փարիզը եւ երեք կենտրոնական դեպարտամենտները՝ Օ դե Սենը, Սեն Սեն Դենին եւ Վալ դե Մառնը:
«Ֆրանսիայի ավելի քան հարյուր կոմունաներում այսօր այլեւս չկա խմելաջուր… Առանձին վայրերում խմելաջուր են հասցնում բեռնատարներով, քանի որ խողովակների մեջ ոչինչ չի մնացել: Մեզ անհրաժեշտ Է խստացնել սահմանափակումները»,-հայտարարել Է Բեշուն՝ BFFFMTV հեռուստաալիքի եթերով հանդես գալով Վերին Վրովանսի Ալպերի դեպարտամենտ կատարած իր աշխատանքային ուղեւորության ժամանակ:
Տապի երրորդ ալիքը Ֆրանսիա Է եկել օգոստոսի 1-ին: Ոչ բարենպաստ եղանակի վտանգավորության «նարնջագույն» մակարդակ Է հայտարարվել Ֆրանսիայի հինգ դեպարտամենտներում՝ Դրոմում, Արդեշում, Արեւելյան Պիրենեյներում, Գարում եւ Վոկլյուզում: Երկրի հարավ-արեւելքում երկրի առավելագույն ջերմաստիճանը հասել Է 40-ի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Во Франции более ста коммун остались без питьевой воды из-за засухи
Более 100 коммун во Франции остались без питьевой воды из-за засухи, сообщил в пятницу министр экологических преобразований страны Кристоф Бешу.
Второго июля ограничения на использование воды из-за засухи распространились на всю территорию французской метрополии, включая Париж и три центральных департамента О-де-Сен, Сен-Сен-Дени и Валь-де-Марн, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"В более 100 коммунах Франции сегодня больше нет питьевой воды… В некоторые места питьевую воду доставляют на грузовиках, поскольку в трубах ничего не осталось. Нам необходимо ужесточить ограничения", - заявил Бешу в эфире телеканала BFMTV во время своей рабочей поездки в департамент Альпы Верхнего Прованса.
Третья волна жары пришла Францию 1 августа. "Оранжевый" уровень погодной опасности был объявлен в пяти департаментах Франции - Дроме, Ардеше, Восточных Пиренеях, Гаре и Воклюзе. На юго-западе страны максимальная температура достигала 40 градусов.