Փելոսին կոչ է արել Պեկինին՝ անպահաղ դադարեցնել հրթիռների արձակումը Տայվանի մերձակայքում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին հայտարարել Է, որ Պեկինը պետք Է «անպահաղ» դադարեցնի հրթիռների արձակումը Տայվանի մերձակայքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Axion-ը:
Տոկիո այցի ընթացքում Փելոսին նշել Է, որ Չինաստանը «մեր այցը (ամերիկյան պատվիրակության) որպես արդարացում Է օգտագործում» այդ արձակումներն իրականացնելու համար:
«Նրանք կարող են փորձել թույլ չտալ, որպեսզի այցելեն Տայվան, կամ որպեսզի Տայվանը մասնակցի այլ միջոցառումների, բայց նրանք չեն մեկուսացնի Տայվանը»,-հավելել Է խոսնակը: Փելոսիի խոսքով՝ իր ուղեւորությունը Տայվան ուղղված չԷր այն բանին, որպեսզի «փոխի կղզու կարգավիճակը»:
Նա նշել Է, որ իր այցի նպատակը եղել «Տայվանի նեղուցում խաղաղության պահպանումը»: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ Չինաստանն ընդգրկուն զորավարժություններ Է սկսել Տայվանի շրջանում:
Տայվանի իշխանությունները հայտարարել են, որ «Դունֆեն» տեսակի բալիստիկ հրթիռների արձակումներ են գրանցել մայրցամաքային Չինաստանում: Այս շաբաթ ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին այցելել Է Տայվան, որտեղ հանդիպումներ Է ունեցել մի քանի պաշտոնատար անձանց հետ:
ՉԺՀ-ի ԱԳՆ-ում հայտարարել են, որ «հակամիջոցներն այդ այցի դեմ լինելու են «վճռական, հզոր եւ արդյունավետ», եւ դրանք կզգան ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես Էլ Տայվանում:
Պեկինը պաշտոնական նախազգուշացում Է տարածել ավիաընկերություններին՝ Տայվանի մերձակայքի վեց գոտիներում օդային տարածություններից խուսափելու անհրաժեշտության մասին: Բացի այդ, Չինաստանը սահմանել Է կղզուց ցիտրուսային մրգերի, մի քանի տեսակի ձկների ու մի շարք այլ սննդամթերքների ներմուծման արգելք, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Пелоси призвала Пекин незамедлительно прекратить пуски ракет близ Тайваня
Спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси заявила, что Пекину следует "незамедлительно" прекратить пуски ракет близ Тайваня. Как передает Арменпресс, об этом сообщает портал Axios.
В ходе визита в Токио Пелоси указала, что Китай "использует наш визит (американской делегации - ИФ) в качестве оправдания" для осуществления этих пусков.
"Они могут пытаться не допускать, чтобы Тайвань посещали, или чтобы Тайвань участвовал в других мероприятиях, но они не изолируют Тайвань", - добавил спикер.
По словам Пелоси, ее поездка на Тайвань не была направлена на то, чтобы "изменить статус-кво" острова. Она отметила, что целью ее визита было "поддержание мира в Тайваньском проливе".
Ранее сообщалось, что Китай начал масштабные военные учения в районе Тайваня. Власти Тайваня объявили, что зафиксировали пуски баллистических ракет типа "Дунфэн" с материкового Китая.
На этой неделе спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси посетила Тайвань, где встретилась с несколькими официальными лицами.
В МИД КНР заявили, что контрмеры против этого визита будут "решительными, мощными и эффективными", и их почувствуют как в США, так и на Тайване. Пекин распространил официальное предупреждение авиакомпаниям о необходимости избегать воздушного пространства вблизи Тайваня в шести зонах. Кроме того, Китай ввел запрет на ввоз с острова цитрусовых, нескольких видов рыб и ряда других продуктов питания.