Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ուսանելու նպատակով «Չիվնինգ» կրթաթոշակներ ստանալու համար ընդունվում են հայտեր
Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ուսանելու
նպատակով «Չիվնինգ» կրթաթոշակներ ստանալու համար ընդունվում են հայտեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022թ․օգոստոսի 2-նոյեմբերի 1-ն ընդունվում են հայտեր Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում (ՄԹ) ուսանելու նպատակով «Չիվնինգ» կրթաթոշակներ ստանալու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունից, նշելով, որ հայտերը կարող են ներկայացվել կայքի միջոցով։
«Չիվնինգը» բրիտանական կառավարության կրթաթոշակային ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է ՄԹ արտաքին գործերի և համագործակցություն նախարարության, գործընկեր կազմակերպությունների և գործընկեր համալսարանների կողմից։ Այն ամբողջական ֆինանսավորում է տրամադրում ցանկացած բրիտանական համալսարանում մագիստրոսական կրթություն ստանալու համար՝ միաժամանակ տրամադրելով բացառիկ ակադեմիական, մասնագիտական և մշակութային փորձառության ձեռքբերման լայն հնարավորություններ։ Կրթաթոշակները տրամադրվում են այն անհատներին, ովքեր ունեն դրական փոփոխություններ մտցնելու հանձնառություն ու կարողություններ և կարող են ներկայացնել, թե ՄԹ-ում ստացած մագիստրոսի կոչումն ինչպես կօգնի հասնել իրենց նպատակին։
1983 թվականից ի վեր «Չիվնինգ» կրթաթոշակային ծրագիրը Միացյալ Թագավորությունում ուսանելու և կարողությունների զարգացման հնարավորություն է ընձեռել ավելի քան 50000 մասնագետների։ 2023-24 թթ․ ուսումնական տարվա համար կրթաթոշակներ կստանան ավելի քան 1500 դիմորդներ։
Հայաստանում ՄԹ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Փոլ Մորիսի խոսքով՝ Հայաստանից մինչ օրս «Չիվնինգ» կրթաթոշակ է ստացել շուրջ 180 հոգի:

Принимаются заявки на стипендии «Чивнинг» для обучения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии
Принимаются заявки на стипендии «Чивнинг» для обучения в Соединенном Королевстве
Великобритании и Северной Ирландии
Со 2 августа по 1 ноября 2022 года принимаются заявки на получение стипендии «Чивнинг» для обучения в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в посольстве Великобритании в Армении, отметив, что заявки можно подавать через сайт.
«Чивнинг» - это стипендиальная программа правительства Великобритании, финансируемая Министерством иностранных дел и по делам Содружества Великобритании, партнерскими организациями и университетами-партнерами. Она обеспечивает полное финансирование для получения степени магистра в любом британском университете, а также предоставляет широкий спектр возможностей для получения исключительного академического, профессионального и культурного опыта. Стипендии присуждаются лицам, у которых есть приверженность и способность изменить ситуацию к лучшему и которые могут продемонстрировать, как степень магистра, полученная в Великобритании, поможет им достичь своих целей.
С 1983 года стипендиальная программа «Чивнинг» более 50 000 специалистам предоставила возможность учиться и развивать свои навыки в Великобритании. На обучение в 2023/2024 учебном году  стипендии получат более 1 500 абитуриентов.
По словам временного поверенного в делах Великобритании в Армении Пола Морриса, по сегодняшний день в Армении стипендию «Чивнинг» получили почти 180 человек.