«Թռչող տաքսիները» Հարավային Կորեայի երկնքում կարող են հայտնվել 2025 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորեայի Հանրապետության ցամաքային տարածքների, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտի նախարարությունն ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում երկրում քաղաքային աէրոմոբիլության  (Urban air mobility) ոլորտի զարգացման ուղղությամբ։ Կորեան մտադիր է 2025 թվականին կյանքի կոչել, այսպես ասած, «թռչող տաքսիների» ծրագիրը։ Այսինքն, մտադրություն կա ստեղծել օդում տեղաշարժվող աէրոմոբիլներ։ Կորեայի ցամաքային տարածքների և տրանսպորտի նախարարությունն առաջին քայլով մտադիր է «թռչող տաքսիների» միջոցով երկրի մայրաքաղաք օդանավակայանը կապել Սեուլի կենտրոնի հետ։ Ծրագիրը կյանքի կոչելու նպատակով Կորեայի Հանրապետությունը մոբիլիզացնում է երկրի խոշոր ընկերությունների կարողությունները։ Այս հարցում Կորեան համագործակցում է նաև ԱՄՆ-ի հետ։
Կորեայի մշակույթի և տեղեկատվության ծառայության կազմակերպած մեդիատուրի շրջանակներում «Արմենպրես»-ը զրուցել է բջջային կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում Կորեայի խոշորագույն SK Telecom ընկերության ներկայացուցչի հետ․ ընկերությունը նույնպես ներգրավված է ծրագիրը կյանքի կոչելու աշխատանքներում։
SK Telecom-ի հաղորդակցությունների պլանավորման թիմի մենեջեր Իռեն Կիմը նշեց, որ Կորեան լուրջ ջանքեր է գործադրում երկրում քաղաքային աէրոմոբիլության  (Urban air mobility) ոլորտը զարգացնելու ուղղությամբ։ «Իրականում այս ոլորտը բավականին մեծ տեմպերով զարգանում է ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում։ Կորեայում Ցամաքային տարածքների և տրանսպորտի նախարարությունը առաջնային դեր է խաղում այս ոլորտի զարգացման մեջ։ 2025 թվականին նախարարությունը ձգտում է օդանավակայանը կապել քաղաքի կենտրոնին «թռչող տաքսիների» միջոցով։ Այս պահին SK Telecom-ը, Hanwha Systems-ը և այլ ընկերություններ ստեղծել են կոնսորցիում։ Այս տարվա նոյեմբերին կստեղծվի փորձատեղ (testbed) Սեուլի Չոնգդամ շրջանում։ Եվ 2025 թվականին մենք մտադիր ենք հասնել այդ տեխնոլոգիայի կոմերցիալիզացիային։ Մեր երկիրը իսկապես ձգտում է զարգացնել այս ուղղությունը։ Այս հարցում համագործակցում ենք նաև ԱՄՆ-ի հետ»,- մանրամասնեց նա։
SKT-ի կենտրոնական գրասենյակում շրջայցի ընթացքում «վիրտուալ ճամփորդության» միջոցով հնարավորություն ստացանք ծանոթանալ ընկերության «Խելացի քաղաք» նախագծին։ Ընկերությունը ներկայացնում է ապագայի սեփական կոնցեպտը, մասնավորապես, թե ինչպիսին է լինելու կյանքը 2052 թվականին։ Թե որքան տպավորիչ էր երևակայական ճամփորդությունը, բառերով նկարագրելը դժվար է, այդ ամենը տեսնել ու զգալ է պետք։ Հենց այդ ճամփորդության ընթացքում կտեսնեք ապագայի «թռչող տաքսիները», որի իրագործումը, ինչպես ներկայացվեց, սարերի հետևում չէ։
«Ինչեոն» միջազգային օդանավակայանը գտնվում է 40 կիլոմետր հեռավորության վրա Հարավային Կորեայի մայրաքաղաք Սեուլից։ Սեուլի կենտրոնից դեպի օդանավակայան ուղևորությունն ավտոմեքենայով տևում է 40 րոպեից մինչև 1 ժամ։ Տարբեր գնահատականներով՝ «թռչող տաքսիով» այդ ուղևորությունը կտևի ընդամենը 20 րոպե։ Օդային տաքսիների որոշ կոնցեպտներ արդեն իսկ փորձարկվել են մի շարք երկրներում, մասնավորապես, ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում, նաև Հարավային Կորեայում: Աէրոմոբիլների առկա կոնցեպտները որոշ դեպքերում նման են փոքր ուղղաթիռի, որոշ դեպքերում՝ փոքր ինքնաթիռի, սակայն հնչող տարբեր գնահատականների համաձայն՝ դրանք ավելի անվտանգ են, էկոլոգիապես ավելի մաքուր:
Իռեն Կիմը մանրամասներ ներկայացրեց նաև SKT-ի մյուս խոշոր ծրագրի՝ Ifland-ի մասին։ Դա ընկերության մետավերս ծառայությունն է, որն առաջարկում է մի շարք հնարավորություններ սոցիալական ցանցերի համար և գնալով վերածվում է գլոբալ ծառայության՝ տարբեր գործընկերների հետ համագործակցութան շնորհիվ։  Այն հարթակ է, որտեղ մարդիկ կարող են սեփական կերպարները ստեղծել վիրտուալ տիրույթում և շփվել միմյանց հետ։
«Այդ ծառայություններն արդեն գործարկվել են Կորեայում։ Կորոնավիրուսի համավարակի տարածման ընթացքում մարդիկ շատ էին շփվում այս հարթակում։ Համավարակի մեղմացումից հետո էլ այս ծառայությունները մեծ ժողովրդականություն են վայելում։ Շատ մարդիկ, հատկապես երիտասարդության շրջանում, շարունակում են օգտագործել Ifland-ը։ Եվ ընթացիկ տարվա վերջում մենք մտադիր ենք այս ծառայությունները գործարկել աշխարհի 80 երկրում»,- մանրամասնեց Իռեն Կիմը։
SKT ընկերությունը հիմնադրվել է 1984 թվականին։ Այս պահին այն Հարավային Կորեայում բջջային կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի երեք ընկերություններից ամենախոշորն է։ Երկրի բնակչության 50 տոկոսից ավելին օգտվում է հենց SKT-ի առաջարկած ծառայություններից։ Ընկերությունը մատուցում է ոչ միայն բջջային կապի, հեռահաղորդակցության ծառայություններ, այլ նաև աշխատում է տեխնոլոգիական անվտանգության, մետավերսի, արհեստական բանականության և այլ ուղղություններով։

“Flying taxis” could appear in skies of South Korea in 2025
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. South Korea’s Ministry of Land, Infrastructure and Transport is taking active steps to develop urban air mobility (UAM) sector. Korea plans to launch the program of the so-called “flying taxis” in 2025. As a first step, the Ministry plans to connect the country’s capital airport with the center of Seoul through the flying taxis. For the fulfillment of the program, South Korea is mobilizing the capacities of the country’s major companies. The country is also cooperating with the United States for the project.
SK Telecom, the largest wireless telecommunications operator in South Korea, is also engaged in the activities of launching the program.
During a media tour organized by the Korean Culture and Information Service, Irene Kim, Manager, Communication Planning Team at SK Telecom, told ARMENPRESS that Korea is making serious efforts to develop UAM in the country. “This sector, in fact, is actively developing in the United States and Europe. In Korea, the Ministry of Land and Transport plays a key role in the development of this sector. In 2025 the Ministry seeks to connect airport with the city center through “flying taxis”. SK Telecom, Hanwha Systems and other companies have set up a consortium. A testbed will be created this November in Goheung, South Jeoolla, Province of Korea. And we plan to achieve the commercialization of this technology by 2025. Our country really seeks to develop this direction. We also cooperate with Jobi Aviation, a US-based eVTOL company on this matter”, she said.
During a tour at SK Telecom headquarters, reporters were provided with an opportunity to get acquainted with the company’s “Smart City” project through a “virtual tour”. The company is presenting its own concept of the future, particularly how life will look like in 2052. Words are not enough to describe that virtual tour. You will see the future flying taxis during this tour, the launch of which is not far away.
Incheon International Airport, the largest airport in South Korea, is 40km away from the capital Seoul. It takes 40 minutes, or up to an hour, to reach from downtown Seoul to the airport by car. According to different estimates, this trip with a flying taxi will last only 20 minutes. Some air taxi concepts have already been tested in a number of countries, particularly in US, Japan and also in South Korea. In some cases, these air taxis look like a small helicopter, or a small plane, but according to various estimates, they are safer and more eco-friendly.
Irene Kim also introduced another major project of SK Telecom – ifland. ifland is SK Telecom’s metaverse service that offers a range of features for social networking and is growing into a globally accessible service fueled by cooperation with various partners. It’s a platform where people can create their own characters in virtual domain and communicate with each other.
“These services have already been launched in Korea. During the spread of COVID-19 people were communicating in this platform a lot. After the mitigation of the pandemic these services are still very popular. Many people, especially, the youth, continue using infland. And we plan to launch these services in 80 countries of the world by the end of the year”, Irene Kim said.
SK Telecom Co., Ltd., a South Korean wireless telecommunications operator, was founded in 1984. It is one of the country's largest chaebols. The company leads the local market with 50.5 percent share.