«Թռչող տաքսիները» Հարավային Կորեայի երկնքում կարող են հայտնվել 2025 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորեայի Հանրապետության ցամաքային տարածքների, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտի նախարարությունն ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում երկրում քաղաքային աէրոմոբիլության  (Urban air mobility) ոլորտի զարգացման ուղղությամբ։ Կորեան մտադիր է 2025 թվականին կյանքի կոչել, այսպես ասած, «թռչող տաքսիների» ծրագիրը։ Այսինքն, մտադրություն կա ստեղծել օդում տեղաշարժվող աէրոմոբիլներ։ Կորեայի ցամաքային տարածքների և տրանսպորտի նախարարությունն առաջին քայլով մտադիր է «թռչող տաքսիների» միջոցով երկրի մայրաքաղաք օդանավակայանը կապել Սեուլի կենտրոնի հետ։ Ծրագիրը կյանքի կոչելու նպատակով Կորեայի Հանրապետությունը մոբիլիզացնում է երկրի խոշոր ընկերությունների կարողությունները։ Այս հարցում Կորեան համագործակցում է նաև ԱՄՆ-ի հետ։
Կորեայի մշակույթի և տեղեկատվության ծառայության կազմակերպած մեդիատուրի շրջանակներում «Արմենպրես»-ը զրուցել է բջջային կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտում Կորեայի խոշորագույն SK Telecom ընկերության ներկայացուցչի հետ․ ընկերությունը նույնպես ներգրավված է ծրագիրը կյանքի կոչելու աշխատանքներում։
SK Telecom-ի հաղորդակցությունների պլանավորման թիմի մենեջեր Իռեն Կիմը նշեց, որ Կորեան լուրջ ջանքեր է գործադրում երկրում քաղաքային աէրոմոբիլության  (Urban air mobility) ոլորտը զարգացնելու ուղղությամբ։ «Իրականում այս ոլորտը բավականին մեծ տեմպերով զարգանում է ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում։ Կորեայում Ցամաքային տարածքների և տրանսպորտի նախարարությունը առաջնային դեր է խաղում այս ոլորտի զարգացման մեջ։ 2025 թվականին նախարարությունը ձգտում է օդանավակայանը կապել քաղաքի կենտրոնին «թռչող տաքսիների» միջոցով։ Այս պահին SK Telecom-ը, Hanwha Systems-ը և այլ ընկերություններ ստեղծել են կոնսորցիում։ Այս տարվա նոյեմբերին կստեղծվի փորձատեղ (testbed) Սեուլի Չոնգդամ շրջանում։ Եվ 2025 թվականին մենք մտադիր ենք հասնել այդ տեխնոլոգիայի կոմերցիալիզացիային։ Մեր երկիրը իսկապես ձգտում է զարգացնել այս ուղղությունը։ Այս հարցում համագործակցում ենք նաև ԱՄՆ-ի հետ»,- մանրամասնեց նա։
SKT-ի կենտրոնական գրասենյակում շրջայցի ընթացքում «վիրտուալ ճամփորդության» միջոցով հնարավորություն ստացանք ծանոթանալ ընկերության «Խելացի քաղաք» նախագծին։ Ընկերությունը ներկայացնում է ապագայի սեփական կոնցեպտը, մասնավորապես, թե ինչպիսին է լինելու կյանքը 2052 թվականին։ Թե որքան տպավորիչ էր երևակայական ճամփորդությունը, բառերով նկարագրելը դժվար է, այդ ամենը տեսնել ու զգալ է պետք։ Հենց այդ ճամփորդության ընթացքում կտեսնեք ապագայի «թռչող տաքսիները», որի իրագործումը, ինչպես ներկայացվեց, սարերի հետևում չէ։
«Ինչեոն» միջազգային օդանավակայանը գտնվում է 40 կիլոմետր հեռավորության վրա Հարավային Կորեայի մայրաքաղաք Սեուլից։ Սեուլի կենտրոնից դեպի օդանավակայան ուղևորությունն ավտոմեքենայով տևում է 40 րոպեից մինչև 1 ժամ։ Տարբեր գնահատականներով՝ «թռչող տաքսիով» այդ ուղևորությունը կտևի ընդամենը 20 րոպե։ Օդային տաքսիների որոշ կոնցեպտներ արդեն իսկ փորձարկվել են մի շարք երկրներում, մասնավորապես, ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում, նաև Հարավային Կորեայում: Աէրոմոբիլների առկա կոնցեպտները որոշ դեպքերում նման են փոքր ուղղաթիռի, որոշ դեպքերում՝ փոքր ինքնաթիռի, սակայն հնչող տարբեր գնահատականների համաձայն՝ դրանք ավելի անվտանգ են, էկոլոգիապես ավելի մաքուր:
Իռեն Կիմը մանրամասներ ներկայացրեց նաև SKT-ի մյուս խոշոր ծրագրի՝ Ifland-ի մասին։ Դա ընկերության մետավերս ծառայությունն է, որն առաջարկում է մի շարք հնարավորություններ սոցիալական ցանցերի համար և գնալով վերածվում է գլոբալ ծառայության՝ տարբեր գործընկերների հետ համագործակցութան շնորհիվ։  Այն հարթակ է, որտեղ մարդիկ կարող են սեփական կերպարները ստեղծել վիրտուալ տիրույթում և շփվել միմյանց հետ։
«Այդ ծառայություններն արդեն գործարկվել են Կորեայում։ Կորոնավիրուսի համավարակի տարածման ընթացքում մարդիկ շատ էին շփվում այս հարթակում։ Համավարակի մեղմացումից հետո էլ այս ծառայությունները մեծ ժողովրդականություն են վայելում։ Շատ մարդիկ, հատկապես երիտասարդության շրջանում, շարունակում են օգտագործել Ifland-ը։ Եվ ընթացիկ տարվա վերջում մենք մտադիր ենք այս ծառայությունները գործարկել աշխարհի 80 երկրում»,- մանրամասնեց Իռեն Կիմը։
SKT ընկերությունը հիմնադրվել է 1984 թվականին։ Այս պահին այն Հարավային Կորեայում բջջային կապի և հեռահաղորդակցության ոլորտի երեք ընկերություններից ամենախոշորն է։ Երկրի բնակչության 50 տոկոսից ավելին օգտվում է հենց SKT-ի առաջարկած ծառայություններից։ Ընկերությունը մատուցում է ոչ միայն բջջային կապի, հեռահաղորդակցության ծառայություններ, այլ նաև աշխատում է տեխնոլոգիական անվտանգության, մետավերսի, արհեստական բանականության և այլ ուղղություններով։

В 2025 году в небе над Южной Кореей могут появиться «летающие такси»
Министерство земельных ресурсов, инфраструктуры и транспорта Республики Корея предпринимает активные шаги по развитию в стране городской аэромобильности. Корея к 2025 году намерена реализовать так называемую программу «летающее такси». Другими словами, есть намерение создать аэромобили, движущиеся по воздуху. На первом этапе Министерство земельных ресурсов и транспорта Кореи намерено с помощью «летающих такси» связать столичный аэропорт с центром Сеула. Для реализации проекта Республика Корея мобилизует возможности крупнейших компаний страны. В этом вопросе Корея сотрудничает и с США.
В рамках медиа-тура, организованного Корейской службой культуры и информации, «Арменпресс» провел беседу с представителем SK Telecom, крупнейшей корейской компании в сфере мобильной связи и телекоммуникаций. Компания также участвует в реализации проекта.
Руководитель группы планирования коммуникаций SK Telecom Ирэн Ким отметила, что Корея прилагает серьезные усилия для развития городской аэромобильности. «На самом деле этот сектор развивается достаточно высокими темпами в США и в Европе. В Корее Министерство земли и транспорта играет ведущую роль в развитии этого сектора. В 2025 году министерство планирует связать аэропорт с центром города с помощью «летающих такси». В настоящее время SK Telecom, Hanwha Systems и другие компании сформировали консорциум. В ноябре этого года в сеульском районе Чонгдам будет создан испытательный полигон. А в 2025 году мы намерены добиться коммерциализации этой технологии. Наша страна действительно стремится развивать это направление. Мы в этом вопросе сотрудничаем и с США», - уточнила она.
Во время экскурсии по центральному офису SKT у нас была возможность ознакомиться с проектом компании «Умный город» посредством «виртуального путешествия». Компания представляет собственную концепцию будущего, а именно, какой будет жизнь в 2052 году. Трудно описать словами, насколько впечатляющей была воображаемая поездка, это все нужно увидеть и прочувствовать. Именно во время этой поездки вы увидите «летающие такси» будущего, реализация которых, как было представлено, уже не за горами.
Международный аэропорт Инчхон расположен в 40 километрах от Сеула, столицы Южной Кореи. Поездка от центра Сеула до аэропорта занимает от 40 минут до 1 часа. По разным оценкам, поездка на «летающем такси» продлится всего 20 минут. Некоторые концепции аэротакси уже опробованы в ряде стран, в частности, в США, Японии и Южной Корее. Существующие концепции аэромобилей в ряде случаев напоминают небольшой вертолет, в других небольшой самолет, но по разным оценкам они более безопасны и экологичны.
Ирэн Ким также рассказала о другом крупном проекте SKT, Ifland-е. Это услуга компании, которая предлагает ряд возможностей для социальных сетей и все чаще превращается в глобальную,  благодаря сотрудничеству с различными партнерами. Это платформа, на которой люди могут создавать своих собственных персонажей в виртуальном домене и общаться друг с другом.
«Эти сервисы уже запущены в Корее. Во время пандемии люди довольно много общались на этой платформе. Даже после смягчения пандемии эти услуги пользуются большой популярностью. Многие люди, особенно  молодые, продолжают использовать Ifland. И до конца этого года мы намерены запустить эти сервисы в 80 странах мира», - уточнила Ирэн Ким.
Компания SKT была основана в 1984 году. На данный момент это - крупнейшая из трех компаний мобильной связи и телекоммуникаций Южной Корее. Услугами SKT пользуются более 50 % населения страны. Компания предоставляет не только услуги мобильной связи и телекоммуникаций, но и работает в сфере технологической безопасности, метавселенной, искусственного интеллекта и в других направлениях.