Իրանում քննարկվել են հանքարդյունաբերության ոլորտում Հայաստանի համագործակցության հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը Թեհրանում մասնակցել է առևտրի, արդյունաբերության և հանքարդյունաբերության հարցերով համատեղ աշխատանքային խմբի նիստին։ Իրանական կողմից նիստի համանախագահն էր ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարի տեղակալ Ալի Ռեզա Փեյման Փաքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ քննարկվել են հանքարդյունաբերության ոլորտում երկկողմ համագործակցության, ՀՀ-ում միասնաբար արդյունաբերական ավանի ստեղծման, հայ և իրանական ընկերությունների միջև գործարար նոր կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Այցի շրջանակում Նարեկ Տերյանը հանդիպել է ԻԻՀ նախագահի գիտության և տեխնոլոգիաների հարցերով տեղակալի գրասենյակի ղեկավար Մեհդի Մահդի Ղալե Նոյի հետ։ Քննարկվել են գիտական, տեխնոլոգիական, տեխնոպարկերի հիմնման ոլորտում հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարները։

Обсуждены возможности армяно-иранского сотрудничества в горнодобывающей сфере
Заместитель министра экономики Армении Нарек Терян в Тегеране принял участие в заседании Армяно-иранской совместной рабочей группы по вопросам торговли, промышленности и горной промышленности. Сопредседателем рабочей группы с иранской стороны является заместитель министра промышленности, шахт и торговли Ирана Али Реза Пейман Пак.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики Армении,  были обсуждены возможности двустороннего сотрудничества в горнодобывающей области, создания совместного промышленного городка в Армении, установления новых деловых связей между армянскими и иранскими компаниями.
В рамках визита Нарек Терян встретился с руководителем аппарата заместителя президента Республики Иран по вопросам науки и технологий Мехди Махди Гале Ноем. Были обсуждены перспективы армяно-иранского сотрудничества научно-технологической отрасли и в сфере создания технопарков.