Պաշտոնական արարողությամբ ազդարարվեց «Ապագա Հայկականի» համաժողովի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում պաշտոնական արարողությամբ ազդարարվեց «Ապագա Հայկականի» համաժողովի և համաժողովին մասնակցության հայտերի ներկայացման և փորձագիտական խմբերի ձևավորման մեկնարկը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 7-ի միջոցառմանը ներկայացվեցին համաժողովի նպատակները և դրա հիմքում ընկած քաղաքացիական ասամբլեայի մոդելի առանձնահատկությունները: Ներկայացվեց մասնակցության հայտերի ներկայացման գործընթացը, ինչպես նաև հատուկ անդրադարձ  կատարվեց մայիսին Ստեփանակերտում կայացած Արցախյան ֆորումի արդյունքներին։
«Ապագա Հայկականի» առաջին համաժողովը՝«քաղաքացիական ասամբլեա» մասնակցային ժողովրդավարության մոդելի հիման վրա, տեղի կունենա Երևանում՝ 2022 թվականի նոյեմբերին 11-13-ին։
«Ապագա Հայկականը» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արտակ Ապիտոնյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց,  որ «Ապագա Հայկականը» այսօր առաջարկում է մի ծրագիր, որը չունի նախադեպը հայության օժանդակության մեջ:
«Նոյեմբերին 11-13-ը 200 հայրենակիցներ Հայաստանի Հանրապետությունից, Արցախից և Սփյուռքից քննարկելու են առկա խնդիրները, մարտահրավերները և ընդունելու դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունների փաթեթներ։ Համաժողովին նախորդելու են թեմատիկ փորձագիտական հանձնախմբերի աշխատանքը, որոնց մասնակցությունը բաց է լինելու բոլոր մասնագետների համար»,- ասաց նա։
Արտակ Ապիտոնյանը  ընդգծեց, որ նոյեմբերին կայանալիք առաջին համաժողովում քննարկելու են  «Ապագա Հայկականը» հանրային նախաձեռնության 15 նպատակներից երեքը՝ «Հայաստան-Սփյուռք միասնականությունը», «Պատմական պատասխանատվությունը» և «Բնակչության աճը»։
«Ապագա Հայկական» համաժողովին կարող են մասնակցել բոլորը՝ գրանցվելով futurearmenian.com/convention պաշտոնական կայքում:

Дан запуск конференции The Future Armenian
В Матенадаране имени Месропа Маштоца состоялась официальная церемония запуска конференции «The Future Armenian» и принятия заявок на участие в конференции и формировании экспертных групп.
Как сообщает Арменпресс, на мероприятии 7 июля были представлены цели конференции и лежащие в ее основе особенности модели гражданской ассамблеи. Был представлен процесс подачи заявок на участие, а также особо отмечены итоги прошедшего в мае в Степанакерте Арцахского форума.
11-13 ноября 2022 года в Ереване состоится первая конференция инициативы The Future Armenian в формате Гражданской Ассамблеи.
Исполнительный директор фонда развития «The Future Armenian» Артак Апитонян в своем приветственном слове отметил, что «The Future Armenian» сегодня предлагает беспрецедентную программу поддержки армян.
«11-13 ноября 200 соотечественников из Республики Армения, Арцаха и диаспоры обсудят актуальные проблемы, вызовы и примут пакеты рекомендаций, направленных на их решение. Конференции будет предшествовать работа тематических экспертных комиссий, участие в которых будет открыто для всех специалистов», - сказал он.
Артак Апитонян подчеркнул, что на первой конференции, которая состоится в ноябре, будут обсуждены три из 15 целей общественной инициативы «The Future Armenian»: «Единство Армении и диаспоры», «Историческая ответственность» и «Рост численности населения».
Принять участие в конференции «The Future Armenian» может любой желающий, зарегистрировавшись на официальном сайте: https://futurearmenian.com/ru/convention.