Ադրբեջանը փորձում է հայատյացության քաղաքականությունն արտահանել այլ երկրներ. Հունաստանում ՀՀ դեսպանության արձագանքը տարածվող տեսանյութին
Ադրբեջանը փորձում է հայատյացության քաղաքականությունն արտահանել այլ
երկրներ. Հունաստանում ՀՀ դեսպանության արձագանքը տարածվող տեսանյութին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 5-ին CBC TV Azerbaijan հեռուստաալիքի կողմից հեռարձակված և Հունաստանում Ադրբեջանի դեսպանության կողմից հունարեն թարգմանաբար տարածվող տեսանյութը Արցախի Մեհմանա գյուղի և պատմամշակութային ժառանգության վերաբերյալ ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանում սովորական դարձած հայատյացության ու հայերի դեմ ատելություն սերմանելու քաղաքականությունն այլ երկրներ «արտահանելու» ջղագրգիռ փորձ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունը:
«Արցախի Մարտակերտի շրջանի Մեհմանա գյուղը հիմնվել է չորս հույն հանքահանների կողմից, ովքեր, ըստ նրանց հետնորդների, ցեղասպանությունից մազապուրծ Պոնտոսի հույներ էին։ Մինչև պատերազմը հույներն ու հայերն այստեղ ապրել են կողք կողքի, կային բազմաթիվ հայ-հունական ընտանիքներ։
1992 թ․ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանը գրավել է Մեհմանա գյուղը՝ ողջ Մարտակերտի շրջանի հետ, նրա հույն բնակիչներին հազարավոր հայերի հետ ստիպելով լքել իրենց օջախները»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ «Արցախի Հանրապետության հունական համայնք» հասարակական կազմակերպության ղեկավար և Արցախում հայտնի հեռուստալրագրող Սոֆի Իվանիդիսը, ում ծնողները Մեհմանայից են, պատմում է, որ արցախյան պատերազմի ժամանակ Արցախի հույները դիմել են Հունաստանի կառավարությանը՝ իրենց ընդունելու խնդրով, և կառավարությունն ընդառաջել է նրանց: 1992թ. այս կապակցությամբ Արցախի հունահայ շատ ընտանիքներ տեղափոխվել են Հունաստան: Այդ ժամանակ ծնողները որոշել են մնալ Արցախում, հակառակ նրան, որ իրենց ձեռքի տակ ունեցել են Հունաստանի կառավարության կողմից տրված մշտական բնակության փաստաթուղթը: «Մենք մնացել ենք Արցախում և բոլորի հետ ապրել արցախյան պատերազմի դժվար օրերը և պատվով հաղթել»։
Մեհմանան մեկ տարի անց ազատագրվել է, որին իրենց մասնակցությունն են ունեցել նաև մեհմանացիները: Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հիմնովին ավերված գյուղը վերակառուցվել է և հույներից ոմանք վերադարձել են, այդ թվում Սոֆի Իվանիդիսի 80-ամյա պապը՝ Նիկոլա Իվանիդիսը, ով հայրենի գյուղում 15 տարի անց կնքել է իր մահկանացուն։
«Ադրբեջանի CBC TV հեռուստաալիքի տեսանյութում հունական ուղղափառ եկեղեցու ու հունական պատմամշակութային ժառանգության «ոտնձգության» փաստերը ևս խեղաթյուրված են և չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ վկայակոչվող եկեղեցին Մարտունու շրջանի Գևորգավան տեղանքում գտնվող ռուսական եկեղեցի է, որն, ի դեպ, խոցվել է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած առաջին պատերազմի, այնուհետ նաև 2020 թ․ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ՝ հնարավորություն չտալով այն վերականգնել։
Տեսանյութը դիտավորյալ լռում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ավերված մեկ այլ ուղղափառ եկեղեցու՝ Շուշիի հունական ուղղափառ (ռուսական) Մեծ նահատակ Գեորգի Հաղթականի տաճարի մասին, ուր հաճախում էին նաև հույները։ 1960-ականների սկզբներին, երբ ԱԽՍՀ ղեկավարությունը որոշեց քանդել Շուշիի հայկական մասը, ապամոնտաժվեց նաև եկեղեցին, որի հիմքի վրա կառուցվեց Մշակույթի տան շենքը։
CBC TV հեռուստաալիքի տեսանյութը ադրբեջանական քարոզչամեքենայի հերթական փորձն է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը այդ պետության կողմից 2020 թ. ռազմական գործողությունների ընթացքում հայկական եկեղեցիների ռմբակոծման կոնկրետ փաստերից և զինադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հետքի ոչնչացմանն ու պատմամշակութային հուշարձանների վերափոխմանն ուղղված քաղաքականությունից, ինչի առնչությամբ 2022թ մարտին Եվրախորհրդարանը «Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ» վերտառությամբ բանաձև է ընդունել։
Բանաձևում կոչ է արվում Ադրբեջանին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և վանդալիզմի դեպքերը կանխելու և նման գործողություններ իրականացնողներին պատժելու ուղղությամբ։ Անդրադարձ է կատարվում նաև հայկական մշակութային կոթողների «աղվանականացման» նպատակով Ադրբեջանում հատուկ հանձնաժողովի ստեղծմանը, որը կոչված է փոխակերպելու հայկական մշակութային և կրոնական կոթողները՝ դրանց հետագա յուրացմամբ։
Ադրբեջանն այսպիսի քայլերով շարունակում է մարտահրավեր նետել ողջ քաղաքակիրթ հանրությանը՝ ի հեճուկս ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը, որը հստակ կերպով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Արցախի պատմամշակութային հուշարձանները պահպանելու և հետագա վանդալիզմից փրկելու նպատակով այսօր առավել քան հրատապ է միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջամտությունը, որի փաստահավաք առաքելությանն Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել»,- նշված է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանատան հայտարարության մեջ:

Azerbaijan attempts to export its policy of Armenophobia to other countries – Embassy of Armenia in Greece
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The video broadcasted by CBC TV Azerbaijan on July 5 and spread with Greek translation by the Embassy of Azerbaijan in Greece regarding the village of Mehmana of Artsakh and its historical-cultural heritage is nothing more than an irritating attempt to “export” Azerbaijan’s policy of Armenophobia and hatred against Armenians to other countries, the Embassy of Armenia in Greece said in a statement on social media.
“The village of Mehmana of Artsakh’s Martakert region has been founded by four Greek miners, who, according to their descendants, were Greeks from Pontus who survived the genocide. Before the war Greeks and Armenians have lived here side by side, there have been many Armenian-Greek families.
In 1992, as a result of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh, Azerbaijan captured the village of Mehmana together with the entire Martakert region, forcing its Greek residents together with thousands of Armenians to leave their homes”, the statement says.
The statement adds that head of the Greek Community of the Republic of Artsakh NGO and famous TV reporter in Artsakh Sofi Ivanidis, whose parents were from Mehmana, says that during the Artsakh war the Greeks in Artsakh have applied to the Greek government requesting to accept them, and the government approved their request. And in 1992 many Greek-Armenian families of Artsakh moved to Greece. However, her parents decided to stay in Artsakh, despite the fact that they had a document on permanent residency provided by the Greek government. “We stayed in Artsakh, faced with everyone the difficult days of the Artsakh war and won with an honor”.
A year later Mehmana was liberated, and its residents had a contribution to it. The village, that was completely destroyed by the Azerbaijani armed forces, has been reconstructed and some of the Greeks returned back, including the 80-year-old grandfather of Sofi Ivanidis, who died in the village 15 years later.
“The facts of “encroachment” of the Greek orthodox church and the Greek historical-cultural heritage in the video broadcasted on Azerbaijan’s CBC TV channel are also distorted and have nothing to do with the reality because that church is a Russian church located in Gevorgavan in Martuni region, which, has been destroyed during the first war and then during the 2020 war unleashed by Azerbaijan, by not giving a chance to restore it.
The video is deliberately silent on one more orthodox church destroyed by the Azerbaijani authorities, that is the Greek orthodox (Russian) Temple of the Great Martyr George the Victorious in Shushi, where Greeks were also visiting”, the statement says.
The Embassy called the video another attempt of the Azerbaijani propaganda machine to deviate the international community’s attention from the policy of that country.
“With these steps Azerbaijan continues to challenge the entire civilized community, despite the 2021 December 7 decision of the UN International Court of Justice on applying urgent measures, which clearly obliges Azerbaijan to “take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration towards Armenian cultural heritage, including churches and other places of worship, monuments, landmarks, cemeteries and artifacts”.
In order to protect the historical-cultural monuments of Artsakh and save them from further vandalism, the intervention of the international community, particularly UNESCO, the fact-finding mission of which is constantly obstructed by Azerbaijan, is more than urgent today”, the Embassy said in its statement.