Բլինկենը Լապիդին հայտարարել է «սպառնալիքներին» դիմակայելու՝ ԱՄՆ-ի պատրաստակամության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքատուղար Էնթոնի Բլինկենը հուլիսի 6-ին կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ Իսրայելի վարչապետ Յաիր Լապիդին հավաստիացրել Է Վաշինգտոնի պատրաստակամությունը դիմակայելու «ընդհանուր սպառնալիքներին, այդ թվում այն սպառնալիքներին, որոնք իբր կապված են Իրանի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսի գրավոր հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով, «պետքատուղարը վարչապետին հավաստել Է, որ ԱՄՆ-ն անդրդվելիորեն նվիրված Է Իսրայելի հետ գործընկերային հարաբերություններին, նրա անվտանգության ապահովմանը եւ ընդհանուր սպառնալիքիներին հակազդմանը»: Պետքատուղարը հիշեցրել Է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր Է շուտով լինել Իսրայելում:
Մերձավորարեւելյան շրջագայությունը, որի շրջանակներում Միացյալ Նահանգների ղեկավարը կայցելի Իսրայել, Հորդանան գետի արեւմտյան ափ եւ Սաուդյան Արաբիա, կկայանա, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել Է Սպիտակ տունը, հուլիսի 13 – 16-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Блинкен заявил Лапиду о готовности США противостоять "угрозам"
Госсекретарь США Энтони Блинкен в среду в телефонном разговоре заверил премьер-министра Израиля Яира Лапида в готовности Вашингтона противодействовать "общим угрозам", в том числе тем, которые якобы связаны с Ираном. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в письменном заявлении руководителя пресс-службы Госдепартамента Неда Прайса.
По его словам, "госсекретарь подтвердил премьер-министру, что США непоколебимо привержены партнерским отношениям с Израилем, обеспечению его безопасности и противодействию общим угрозам". Госсекретарь напомнил о том, что президент США Джо Байден намерен вскоре побывать в Израиле. Ближневосточное турне, в рамках которого американский лидер посетит Израиль, Западный берег реки Иордан и Саудовскую Аравию, состоится, как ранее объявил Белый дом, 13-16 июля.