Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր
Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային
անվտանգության և կայունության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մադրիդում աշխատանքային այցով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 6-ին հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, շնորհավորելով միմյանց երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ ԱԳ նախարարները գոհունակությամբ նշել են, որ անցյալ երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի և Իսպանիայի միջև ձևավորվել է արդյունավետ համագործակցություն՝ խարսխված ավանդական կապերի և ընդհանուր արժեքների վրա:
«Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ու բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացումը` երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով քայլեր ձեռնարկել փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական, արդյունաբերության, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության ներուժի լիարժեք իրացման շուրջ: Կողմերը համակարծիք էին, որ բիզնես ֆորումների կազմակերպումը, գործարար շրջանակների միջև կապերի ընդլայնումը կխթանի երկկողմ համագործակցությունն այս ոլորտներում։
Հայաստանի ու Իսպանիայի միջև մարդկային շփումների ակտիվացման ու փոխճանաչման տեսանկյունից կարևորվել է նաև զբոսաշրջության ոլորտում կապերի ամրապնդումը։ Ընդգծվել է կրթական փոխանակումների և երկու երկրներում միմյանց լեզվի ու մշակույթի ուսումնասիրման հնարավորությունների ընդլայնումը։
Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իսպանիայի կառավարության՝ Հայաստանում մշտական ներկայացուցչություն բացելու որոշումը, համոզմունք հայտնելով, որ այն նոր լիցք կհաղորդի միջպետական հարաբերություններին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների համագործակցությանը բազմակողմ հարթակներում, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում:
«Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը: ՀՀ ԱԳ նախարարն իր իսպանացի գործընկերոջն է ներկայացրել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջմղման և տևական լուծում գտնելու գործում: Նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոն նշել է, որ Իսպանիան աջակցում է խաղաղ բանակցությունների միջոցով ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորմանը։
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև վարում է իր վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում համամարդկային արժեք հանդիսացող հայկական պատմամշակութային ժառանգության ինքնության խեղաթյուրման և ոչնչացման քաղաքականություն»,- հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
Նշվում է, որ հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի և Իսպանիայի ԱԳ նախարարները հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով:

Armenian, Spanish FMs discuss issues of regional security and stability
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is on a working visit to Madrid, had a meeting with Spanish Foreign Minister José Manuel Albares Bueno on July 6.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, congratulating each other on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, the Foreign Ministers noted with satisfaction that during the past three decades, effective cooperation between Armenia and Spain has been formed based on traditional ties and common values.
The interlocutors attached importance to the activation of political dialogue and high-level mutual visits between the two countries, expressing mutual willingness to take steps to deepen cooperation.
The sides exchanged thoughts on the full realization of the cooperation potential in the fields of trade and economy, industry, transport and infrastructure, renewable energy, and information technology. The parties agreed that the organization of business forums and the expansion of ties between business circles will promote bilateral cooperation in these areas.
In the context of activation of human contacts and mutual recognition between Armenia and Spain, the strengthening of ties in the field of tourism was also emphasized. The expansion of educational exchanges and opportunities to study each other's language and culture in both countries was emphasized.
Minister Mirzoyan highly appreciated the decision of the Spanish government to open a resident representation in Armenia, expressing confidence that it will give a new impetus to interstate relations.
During the meeting, reference was made to the cooperation of the two countries on multilateral platforms, as well as within the Armenia-EU partnership.
Regional security and stability issues were also discussed. Foreign Minister of Armenia presented to his Spanish counterpart the situation in the Nagorno Karabakh conflict zone and the position of the Armenian side on the processes aimed at establishing peace and stability in the region, as well as on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Ararat Mirzoyan emphasized the mediating role of the OSCE Minsk Group Co-chairs in promoting the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict and finding a lasting solution. Minister José Manuel Albares Bueno noted that Spain supports the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through peaceful negotiations.
Referring to the humanitarian problems caused by Azerbaijan's aggression against Artsakh, the Armenian FM emphasized that Azerbaijan, in gross violation of international humanitarian law, continues to hold hostage Armenian prisoners of war and civilians, as well as leads a policy of destruction and falsification of origins of the Armenian historical-cultural heritage in the territories that have passed under its control.