Հանրապետությունում աղիքային վարակիչ հիվանդությունների աճ է նկատվում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում 2022 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում արձանագրվել է աղիքային վարակիչ հիվանդությունների ավելի քան 4 հազար 200 դեպք: Հիվանդացությունը 2021 թվականի համեմատ աճել է 1.2 անգամ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրվել է 7 բռնկում, որոնք պայմանավորված են եղել սննդի գործոնով՝ պահման, տեղափոխման կանոններն են խախտվել:
«Շատ կարևոր է մի շարք կանոնների պահպանումը, որը կանխարգելիչ նշանակություն ունի սննդային գործոնով պայմանավորված աղիքային վարակիչ հիվանդությունների արձանագրման գործում՝ հատկապես էքսկուրսիաների ժամանակ: Անպայման պետք է ուշադրություն դարձնել սննդամթերքի տեղափոխման, պահպանման պայմաններին, ժամկետներին, սննդամթերքի պատրաստման ժամանակ հիգիենայի կանոններին: Միրգը և բանջարեղենը պետք է լվանալ հոսող ջրի տակ 2-3 րոպե, սնունդը պատրաստելիս պետք է շատ մեծ ուշադրություն դարձնել ձեռքերի հիգիենային»,-ասաց Ռոմելլա Աբովյանը: Հատկապես անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել առավել արագ փչացող սննդամթերքի պահպանմանը՝ կրեմային հրուշակեղեն, կաթ, կաթնամթերք, միս, մսամթերք:
Ձեռքերի հիգիենայի գործոնին շատերը թերահավատորեն են մոտենում, սակայն Ռոմելլա Աբովյանն ընդգծեց, որ քովիդով պայմանավորված, երբ հասարակության շրջանում ամուր հիմքի վրա էր դրված ձեռքերի ու շրջապատի հիգիենան և ախտահանում կատարվում էր օրը մի քանի անգամ, 2020 թվականին նկատելի նվազել էին աղիքային վարակիչ հիվանդությունների ցուցանիշները:
«Դա բավական լուրջ գործոն է աղիքային վարակիչ հիվանդությունների բռնկումների կանխարգելման համատեքստում: Ձեռքերի, շրջակա միջավայրի ախտահանումն ունեցել է իր ազդեցությունը բռնկումներ չարձանագրելու առումով»,-ասաց Ռոմելլա Աբովյանը:
Հիվանդության առաջին ախտանշաններն ի հայտ են գալիս սնունդն ընդունելուց երկու ժամ հետո և կարող են շարունակվել մի քանի օր: Հիմնական ախտանշաններն են՝ սրտխառնոց, փսխում, գլխացավ, որովայնի շրջանում կտրուկ ցավ: Նման ախտանշաններ ունենալու դեպքում խորհուրդ է տրվում անմիջապես դիմել բժշկի: Ռոմելլա Աբովյանի գլխավոր հորդորը՝ ոչ մի դեպքում ինքնաբուժմամբ չզբաղվել, զերծ մնալ հակամանրէային դեղորայք ընդունելուց:
«Երեխաներն ավելի զգայուն են ու նրանց օրգանիզմը թիրախավորված է: Ախտանշանների դեպքում անպայման դիմեք մոտակա բուժհաստատություն: Ունենք դեպքեր, երբ երեխայի բուժումը կազմակերպվում է տանը, ինչն էլ ավելի բարդացնում է իրավիճակը»,-ասաց Ռոմելլա Աբովյանը:

В республике наблюдается рост кишечных инфекционных заболеваний
ЕРЕВАН, 6 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. За первое полугодие 2022 года в республике зарегистрировано более 4 тысяч 200 случаев кишечных инфекционных заболеваний. Заболеваемость выросла в 1,2 раза по сравнению с 2021 годом. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-зале «Арменпресс», заведующая отделом эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА Ромелла Абовян отметила, что 7 вспышек были зафиксированы в первом полугодии с.г., которые были вызваны пищевым фактором, нарушены правила хранения и транспортировки.
«Очень важно соблюдать ряд правил, имеющих профилактическое значение, при учете кишечных инфекционных заболеваний, вызванных пищевым фактором, особенно во время экскурсий. При приготовлении пищи необходимо обращать внимание на условия транспортировки, хранения продуктов, сроки и правила гигиены. Фрукты и овощи необходимо мыть под проточной водой в течение 2-3 минут, при приготовлении пищи следует уделять большое внимание гигиене рук", - сказала Ромелла Абовян. Особенно необходимо обратить внимание на сохранение наиболее скоропортящихся пищевых продуктов: сливочных кондитерских изделий, молока, молочных продуктов, мяса, мясных продуктов.
К фактору гигиены рук многие относятся скептически, однако Ромелла Абовян подчеркнула, что благодаря ковиду, когда в обществе прочно воцарилась гигиена рук и окружающей среды, а дезинфекция проводилась несколько раз в день, показатели кишечных инфекционных заболеваний в 2020 году заметно снизились.
«Это достаточно серьезный фактор в плане предотвращения вспышек кишечных инфекционных заболеваний. Обеззараживание рук и окружающей среды сказалось на том, что не было зафиксировано вспышек", - сказала Ромелла Абовян.
Первые симптомы болезни появляются через два часа после приема пищи и могут продолжаться в течение нескольких дней. Основные симптомы: тошнота, рвота, головная боль, резкая боль в животе. При появлении таких симптомов рекомендуется немедленно обратиться к врачу. Главный совет Ромеллы Абовян – ни при каких обстоятельствах не заниматься самолечением, воздержаться от приема противомикробных препаратов.
«Дети более чувствительны, и их тела становятся мишенью. При появлении симптомов обязательно обратитесь в ближайшее медицинское учреждение. У нас есть случаи, когда лечение ребенка организуется на дому, что еще больше усложняет ситуацию", - сказала Ромелла Абовян.