Հունիսին եվրոգոտում սննդամթերքի գների աճը կազմել Է ռեկորդային 8,9 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսին եվրոգոտում սննդամթերքի, ծխախտոի եւ ալկոհոլի գների աճը հասել Է ամենաբարձր մակարդակին Միության ամբողջ պատմության ընթացքում՝ 8,9 տոկոս, նախորդ ռեկորդը սահմանվել Է մայիսին եւ կազմել 7.5 տոկոս: Այդ մասին հաղորդել Է Եվրոպայի վիճակագրական գործակալությունը՝ Եվրոստատը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հուլիսին սննդամթերքի, ծխախոտի եւ ալկոհոլի սպառողական գների աճը կազմել Է 8,9 տոկոս, մայիսին այն եղել Է 7,5 տոկոսի մակարդակում»,- հայտնել Է Եվրոստատը: Նրա տվյալներով՝ մայիսին այդ արտադրանքի վաճառքները կրճատվել են 0,3 տոկոսով՝ շարունակելով անկման միտումը, որն ապրիլին նշվել Էր ռեկորդային 2,3 տոկոսով: Այդ տվյալները մոտ հարաբերակցության մեջ են եվրոյի գոտու գնաճի ռեկորդային ցուցանիշների հետ, որը հունիսին կազմել Է 8,6 տոկոս եւ մայիսին՝ 8,1 տոկոս:
Եվրոպայում գների աճի հանգուցային շարժիչն Էներգակիրների կտրուկ տարածաշրջանային աճն Է եւ մթերքների գների համաշխարհայն աճը, ինչն զգալի չափով դարձել Է Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների հետեւանքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Рост цен на продукты питания в еврозоне в июне составил рекордные 8,9%
Рост цен на продукты питания, табак и алкоголь в еврозоне в июне достиг самого высокого уровня за всю историю сообщества - 8,9%, предыдущий рекорд был установлен в мае и составил 7,5%. Как передает Арменпресс, об этом сообщило европейское статистическое агентство Евростат.
"Рост потребительских цен на продукты питания, табак и алкоголь в июне составил 8,9%, в мае он был на уровне 7,5%", - сообщил Евростат. По его данным продажи этой продукции в мае сократились на 0,3%, продолжая тренд падения, отметившийся в апреле рекордными 2,3%.
Эти данные близко соотносятся с рекордными показателями инфляции в зоне евро, которая составила 8,6% в июне и 8,1% в мае.
Ключевыми двигателями роста цен в Европе является резкий региональны рост на энергоносители и мировой рост цен на продукты, что в значительной степени стало следствием санкций ЕС против России.