Եգիպտոսի քաղաքացիները Հայաստանի վիզա կստանան պարզեցված կարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսի քաղաքացիների համար դյուրացվում է Հայաստանի մուտքի արտոնագիր ստանալու գործընթացը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ 2022 թվականի հուլիսի 11-ից Եգիպտոսի քաղաքացիների համար պարզեցվում է վիզային ռեժիմը։ Մասնավորապես, Եգիպտոսի քաղաքացիներն այլևս ՀՀ ոստիկանության կամ Արտաքին գործերի նախարարության կողմից տրված հրավերի կարիք չեն ունենա։ Այսպիսով, վերոնշյալ օրվանից Եգիպտոսի քաղաքացիները կարող են վիզայի համար դիմել անմիջապես Եգիպտոսում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն կամ Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած այլ դիվանագիտական ներկայացուցչություն։
Դրանից բացի, Եգիպտոսի քաղաքացիները կարող են մուտքի արտոնագիր ստանալ Հայաստանի սահմանային հսկողության ցանկացած կետ ժամանելուն պես, եթե ունեն կացության կարգավիճակ կամ վիզա՝ հետևյալ երկրներում. ԵՄ անդամ պետություններ, Շենգենյան գոտու երկրներ, ԱՄՆ, Ավստարալիա, Նոր Զելանդիա, Կորեայի Հանրապետություն, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն, Կանադա, Ռուսաստան, Ճապոնիա, Սաուդիան Արաբիա, Քուվեյթ, ԱՄԷ, Կատար, Բահրեյն, Օման։

Armenia facilitates visa procedures for citizens of Egypt
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. The process of obtaining an Armenian visa is being facilitated for the citizens of Egypt.
The Armenian Embassy in Egypt said on social media that starting July 11th the visa regime for the citizens of Egypt is being simplified. In particular, the citizens of Egypt will no longer need invitation from the Police or the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia. The Egyptian citizens can apply for a visa directly to the Embassy of Armenia in Egypt or any other diplomatic representation of Armenia.
The Egyptian nationals can apply for a visa via e-visa system ( https://evisa.mfa.am/ ).
In addition, the citizens of Egypt can obtain a visa upon arrival at any border-control point of the Republic of Armenia, if these citizens have a valid residency or a valid visa of one of the following countries: