Արցախում աճել է ծնունդների թիվը. հայտնի են նորածինների ծնողների նախընտրելի անունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Արցախում գրանցվել է 864 ծնունդ, որը, 2021 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, ավել է 204-ով կամ 131 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Արցախպրես» թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության աշխատակազմի սոցիալ-ժողովրդագրության և աշխատանքի շուկայի վիճակագրության բաժնի պետ Լիլիա Պետրոսյանը։
«Ծնված երեխաների թվում գերակշռել են տղաները՝ կազմելով 53,6 տոկոս: Ըստ անվանակոչության՝ տղաների ամենատարածված անուններն են՝ Դավիթ, Տիգրան, Հայկ, իսկ աղջիկներինը՝ Մանե, Մարիա, Եվա»,- ասել է Լիլիա Պետրոսյանը:
ԱՎԾ պաշտոնյայի խոսքով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա համեմատ, 22,5 տոկոսով նվազել է գրանցված մահերի թիվը: Արդյունքում՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հանրապետության բնակչության բնական աճը կազմել է 372 մարդ:

The number of births has increased in Artsakh
YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. In the first half of the current year, 864 births were registered in Artsakh, which, compared to the same period of 2021, is an increase of 204 or 131 %. ARMENPRESS reports Lilia Petrosyan, Head of the Social-Demographic and Labor Market Statistics Department of the National Statistical Service of the Artsakh Republic, told ARTSAKHPRESS.
"Boys predominated among the newborns, making up 53.6 percent. The most popular names for boys are: Davit, Tigran, Hayk, and for girls - Mane, Maria, Eva," said Lilia Petrosyan.
According to her, during the reporting period, compared to the previous year, the number of registered deaths decreased by 22.5 percent. As a result, in the first half of this year, the natural increase of the population of the Republic was 372 people.