Արցախում աճել է ծնունդների թիվը. հայտնի են նորածինների ծնողների նախընտրելի անունները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Արցախում գրանցվել է 864 ծնունդ, որը, 2021 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, ավել է 204-ով կամ 131 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Արցախպրես» թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության աշխատակազմի սոցիալ-ժողովրդագրության և աշխատանքի շուկայի վիճակագրության բաժնի պետ Լիլիա Պետրոսյանը։
«Ծնված երեխաների թվում գերակշռել են տղաները՝ կազմելով 53,6 տոկոս: Ըստ անվանակոչության՝ տղաների ամենատարածված անուններն են՝ Դավիթ, Տիգրան, Հայկ, իսկ աղջիկներինը՝ Մանե, Մարիա, Եվա»,- ասել է Լիլիա Պետրոսյանը:
ԱՎԾ պաշտոնյայի խոսքով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա համեմատ, 22,5 տոկոսով նվազել է գրանցված մահերի թիվը: Արդյունքում՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հանրապետության բնակչության բնական աճը կազմել է 372 մարդ:

В первом полугодии текущего года естественный прирост населения Арцаха составил 372 человека
В первом полугодии текущего года в Арцахе зарегистрировано 864 рождения, что на 204 больше показателя аналогичного периода 2021 года, рост составляет 131%.
Как передает Арменпресс, начальник отдела социально-демографической статистики и статистики рынка труда Национальной статистической службы Республики Арцах Лилия Петросян.
«Среди рожденных детей больше мальчиков - 53,6%. Самые популярные имена для мальчиков: Давид, Тигран, Айк; а для девочек — Мане, Мария, Ева», — отметила Петросян.
По ее словам, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом количество зарегистрированных смертей сократилось на 22,5%. В результате в первом полугодии текущего года естественный прирост населения республики составил 372 человека.