Չինաստանի նախագահը մերժել է Ռուսաստան այցելելու Պուտինի հրավերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը մերժել է Ռդ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ իր երկիր այցելելու հրավերը՝ COVID-19 համաճարակի պատճառով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին գրում է ճապոնական Yomiuri թերթը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները։
Նշվում է, որ ՌԴ նախագահը հրավերն արել է 2022 թվականի հունիսի 15-ին՝ Սի Ծինփինի  ծննդյան օրը տեղի ունեցած զրույցի ժամանակ։ Ի պատասխան Չինաստանի նախագահն ասել է, որ հակակորոնավիրուսային սահմանափակումների պատճառով մոտ ապագայում դժվար կլինի Ռուսաստան այցելել։ Հայտնի է, որ Չինաստանի առաջնորդը 2020 թվականի հունվարի վերջից չի այցելել արտասահմանյան երկրներ։

Лидер Китая отклонил приглашение Путина посетить Россию
Председатель КНР Си Цзиньпин отказался посетить Россию в ответ на приглашение президента РФ Владимира Путина, заявив, что в ближайшее время посетить Россию будет сложно из-за пандемии COVID-19.
Как передает Арменпресс, об этом пишет японская газета Yomiuri со ссылкой на дипломатические источники.
Российский лидер пригласил Си во время телефонного разговора 15 июня - в день рождения Си Цзиньпина. На это председатель КНР заявил, чтов ближайшее время посетить Россию будет сложно - из-за пандемии коронавируса. Известно, что китайский лидер не посещал зарубежные страны с конца января 2020 года.