ՄԻՊ-ը խորհրդարանական մոդելի մեջ ժողովրդավարական կառավարման մեծ պոտենցիալ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարման խորհրդարանական մոդելն անհրաժեշտ է զարգացնել, քանի որ  այն իր մեջ ժողովրդավարական կառավարման մեծ պոտենցիալ ունի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը թեմայով քննարկմանն այս մասին ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը: «Խորհրդարանական մոդելի զարգացման և հետագա կայացման համար մենք ճանապարհ ունենք անցնելու»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով` Սահմանադրության փոփոխությունը կառավարության ծրագրից բխող նպատակ է, որի համար կան հստակ ժամկետներ:
«Ես կարծում եմ, որ մենք օրացույցի հետևից չպետք է գնանք: Մեզ համար կարևոր է, որ այդ գործընթացը մարդկանց համար ընկալելի լինի, որ իրապես Սահմանադրությունը մարդունը դառնա, այլ ոչ անհասկանալի մի փաստաթուղթ»,-նշեց մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ հավելելով, որ 2015 թվականի փոփոխությունների արդյունքում Սահմանադրությունից իրավունքների մի տպավորիչ ցանկ դուրս է մնացել:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնավարման ժամկետը հստակորեն պետք է արձանագրվի Սահմանադրությամբ, որ անձը կարող է միայն մեկ անգամ ընտրվել այդ պաշտոնում: Սա ուղղակիորեն միտված է այս հաստատության անկախության էլ ավելի ամրապնդմանը»,-նշեց Քրիստիննե Գրիգորյանը:

Armenian Ombudsperson sees great potential for democratic governance in parliamentary system
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. It is necessary to develop the parliamentary system of government as it has a great potential for democratic governance, Human Rights Defender of Armenia Kristinne Grigoryan said at a discussion on the topic of the necessity of constitutional amendments.
“We have a path to pass for the further development of the parliamentary model”, she said.
She said that the amendment of the Constitution is a goal deriving from the government’s action plan, for which there are concrete deadlines.
“I think we should not follow the calendar. For us it’s important that this process is perceivable for the people, that the Constitution really becomes that of a human, not as an incomprehensible document”, she said. “The term of office of Human Rights Defender should be clearly enshrined by the Constitution that a person could be elected to that post only once. This is directly aimed at further strengthening the independence of this institution”, she added.