Ախուրյանում բացվեց 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր ու Զինվորի պուրակ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքի «Մայր Հայաստան» կոթողի տարածքում հուլիսի 3-ին բացվեց 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր ու Զինվորի պուրակ: Ձեռամբ Շիրակի թեմի հոգևորականների կատարվեց պուրակում տեղադրված խաչքարի օրհնության կարգ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ի հիշատակ անմահ զինվորների՝ պուրակ ստեղծելու նախաձեռնությունը ամերիկաբնակ, ծնունդով ախուրյանցի Դավիթ Սաֆարյանինն է՝ Սաֆարյան ընտանիքի կողմից: Պուրակի տարածքը՝ խաչքար ու հուշակոթող, ամբողջանում է երեխաների համար նախատեսված խաղահրապարակով:
44-օրյա պատերազմին միայն Ախուրյան բնակավայրը 7 զոհ է ունեցել, ողջ համայնքը՝ 29: «Ախուրյանում այսօր այս գեղեցիկ պուրակն է բացվում. այն աշխատանքը, որ կատարվել է, անհնար է չնկատել: Սա Դավիթ Սաֆարյանի առաջին բարեգործությունը չէ. Դավիթը, չնայած երկար տարիներ է, ինչ բնակվում է ԱՄՆ-ում՝ միշտ եղել է բանակի կողքին, ներդրումներ է ունեցել նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:
Այգին նաև դաստիարակչական նշանակություն է ունենալու մեր երեխաների համար. մենք մեր զոհված հերոսների օրինակով պետք է մեծացնենք մեր մատաղ սերունդներին: Մեր հերոսները չեն մահացել՝ նրանք անմահացել են՝ տվել են իրենց կյանքը, որպեսզի մեր հողն ու ջուրը ու մեր խաղաղությունը պահենք»,- իր խոսքում նշեց Ախուրյան համայնքի ղեկավար Արծրուն Իգիթյանը՝ հավելելով, որ այսուհետ պուրակը լինելու է ուխտատեղի՝ սերունդների համար:
Խաչքարի բացման պատիվը տրվեց 44-օրյա պատերազմում զոհված ախուրյանցի հերոսների ծնողներին ու բարերարին:
«Ախուրյանում եմ ծնվել ու մեծացել, մինչև 15 տարեկանս այստեղ եմ ապրել, 44-օրյա պատերազմում զոհված բոլոր ախուրյանցի տղաներն ինձ հարազատ են: Պուրակ կառուցելու գաղափարն անմիջապես պատերազմից հետո է ծնվել՝ հինգ ամիս է պահանջվել ամբողջացնելու նախատեսված աշխատանքը»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշեց Դավիթ Սաֆարյանը՝ տեղեկացնելով, որ ամեն տարի է Հայաստան գալիս, կապը հայրենի երկրի հետ պահում է, իսկ այսօր Զինվորի պուրակի բացմանը ներկա էին նաև նրա զավակները։

В Ахуряне открылся мемориальный комплекс памяти жертв 44-дневной войны и Сквер солдата
На территории памятника «Мать Армения» общины Ахурян Ширакской области 3 июля открылся мемориальный комплекс, посвященный памяти жертв 44-дневной войны, и Сквер солдата. Священнослужителями Ширакской епархии был совершен обряд благословения Хачкара, установленного в сквере. Территория парка, Хачкара и Мемориала завершает детская площадка.
Как передает Арменпресс, инициатива создания парка   принадлежит американскому гражданину, уроженцу Ахуряна Давиду Сафаряну - от имени всей семьи Сафаряна.
За время 44-дневной войны только из поселка Ахурян погибло 7 человек, во всей общине – 29 человек.
«Сегодня в Ахуряне открывается этот прекрасный парк. Это не первая благотворительная акция Давида Сафаряна. Хотя Дэвид уже много лет живет в США, он всегда был рядом с нашей армией, внес свой вклад и во время 44-дневной войны.
Сад будет иметь и воспитательное значение для наших детей, мы должны воспитывать подрастающее поколение на примере наших павших героев. Наши герои не погибли, они стали бессмертными, они отдали свои жизни, чтобы сохранить нашу землю, наш мир», - сказал в своем выступлении лидер Ахурянской общины Арцрун Игитян, добавив, что отныне парк будет местом паломничества поколений.
Честь открытия Хачкара была оказана родителям ахурянских героев, погибших в 44-дневной войне, и благотворителю.
«Я родился и вырос в Ахуряне, жил здесь до 15 лет, мне близки все парни из Ахуряна, погибшие в 44-дневной войне. Идея построить парк родилась сразу после войны, на выполнение запланированных работ ушло пять месяцев", - сказал на пресс-конференции Давид Сафарян, сообщив, что каждый год приезжает в Армению, чтобы поддерживать связь с родной страной, и сегодня он присутствует на открытии Солдатского сквера, и рядом с ним - его дети.