ՆԱՏՕ-ն կշարունակի զենք մատակարարել Ուկրաինային այնքան, որքան պահանջվի. Շոլց
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել Է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրները կշարունակեն իրականացնել զինամթերքի մատակարարումներն Ուկրաինային այնքան, որքան պահանջվի: «Լավ Է, որ այն երկրները, որոնք հավաքվել են այստեղ, ինչպես նաեւ շատ այլ (պետություններ) իրենց ավանդն են ներդնում, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա պաշտպանել իրեն. տրամադրում են ֆինանսական միջոցներ, հումանիտար օգնություն, ինչպես նաեւ մատակարարում են զենք, որի շտապ կարիքն Ուկրաիան ունի»,- հունիսի 29-ին հայտնել Է Շոլցը լրագրողներին՝ ժամանելով Մադրիդ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ուղերձը հետեւյալն Է. մենք կշարունակենք անել դա, դա կանենք ինտենսիվորեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ դա անհրաժեշտ Է, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա պաշտպանել իրեն»,- ընդգծել Է նա: Հունիսի 21-ին Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովը հայտնել Է, որ իր երկիրը Գերմանիայից ստացել Է Panzerhaubitze 2000 ինքնագնաց հաուբիցներ՝ «պատրաստված ուկրաինացի անձնակազմերով»: Ըստ որում նա ճշտել Է, որ դա արդեն 155 միլիմետր տրամաչափի վեցերորդ տասակի հրետանին Է, որն ստացել Է Կիեւը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Шольц: НАТО будет продолжать поставлять оружие Украине столько, сколько потребуется
Канцлер Германии Олаф Шольц заявил, что страны Североатлантического альянса будут продолжать осуществлять поставки вооружений на Украину столько, сколько потребуется,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Хорошо, что страны, которые собрались здесь, а также многие другие [государства] вносят свой вклад, чтобы Украина могла защитить себя: предоставляют финансовые средства, гуманитарную помощь, а также поставляют оружие, в котором Украина срочно нуждается", - сообщил Шольц журналистам в среду по прибытии на саммит НАТО в Мадриде. "Послание таково: мы продолжим делать это, будем делать это интенсивно до тех пор, пока это необходимо для того, чтобы Украина могла защищать себя", - подчеркнул он.
21 июня министр обороны Украины Алексей Резников сообщил, что его страна получила из ФРГ самоходные гаубицы Panzerhaubitze 2000 "с подготовленными украинскими экипажами". При этом он уточнил, что это уже шестой вид артиллерии калибра 155 мм, который получил Киев.