Կարեն Սարգսյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին
ԳԱՎԱՌ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Իջեւանի ենթապատվիրակության արդեն նախկին ղեկավար Էլիան Շահվանին, որի պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է, ենթապատվիրակության նորանշանակ ղեկավար Լաուրա Դի Ֆրանչեսկանտոնիոյին, տարածքային ներկայացուցիչ Ավետիք Փաշայանին, տնտեսական անվտանգության մասնագետ Նինո Սաբաշվիլիին, Հայկական Կարմիր խաչի Գեղարքունիքի մարզի նախագահ Մակիչ Մնացականյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին մարզպետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, մարզպետը ողջունել է հյուրերին, շնորհակալություն հայտնել Էլիան Շահվանին՝ արդյունավետ աշխատանքի եւ համագործակցության համար՝ միաժամանակ նշելով, որ փոխհամագործակցությունը բարձր մակարդակով կընթանա նաև նոր ղեկավարի՝ Լաուրա Դի Ֆրանչեսկանտոնիոյի հետ։
Հանդիպման ընթացքում Գեղարքունիքի մարզպետը ներկայացրել է Ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանքով մարզում տուժած սահմանամերձ բնակավայրերի անվտանգային եւ հումանիտար իրավիճակը՝ հանգամանորեն անդրադառնալով նաեւ տեղի բնակիչների սոցիալական վիճակին, բնակավայրում առկա խնդիրներին եւ պետական աջակցությամբ նախատեսվող ծրագրերին՝ հույս հայտնելով, որ միջազգային կազմակերպությունները եւս իրենց նպաստը կբերեն սահմանամերձ բնակավայրերում առկա խնդիրների բարելավմանը եւ բարոյահոգեբանական առողջ մթնոլորտի ձեւավորմանը։
Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները խոսել են Գեղարքունիքի մարզում եւ հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերում իրենց կողմից սոցիալ-տնտեսական, կրթության հասանելիության ապահովման, առողջապահական ոլորտում իրականացվող ներդրումների, սանիտարահիգիենիկ պայմանների բարելավման, բնակարանային պայմանների բարեկարգման, ենթակառուցվածքների զարգացման եւ այլ ոլորտներին ուղղված ծրագրերի մասին, որոնց մի մասն արդեն իրականություն է դարձել։
Մարզի սահմանամերձ բնակավայրերում բնակչության սոցիալական կարիքների բարելավման նպատակով Կարմիր խաչը նախատեսել է իրականացնել մեղվաբուծության զարգացման եւ միկրոձեռնարկատիրության աջակցության ծրագրեր՝ շահառուներին տրամադրելով համապատասխան գիտելիքներ եւ անհրաժեշտ սարքավորումներ՝ ծրագրի արդյունավետության բարձրացման համար։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին Գեղարքունիքի մարզպետին՝ ծրագրերի ընդունման եւ իրականացման հարցերում իրենց առավել հստակ կողմորոշում ցույց տալու համար։

Губернатор Гегаркуникской области принял представителей Международного комитета Красного Креста
Губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян принял бывшего руководителя Иджеванской подкомиссии Международного комитета Красного Креста Элиана Шахвана, срок полномочий которого уже истек, новоназначенного руководителя подкомиссии Лауру Ди Франческантонио, регионального представителя Аветика Пашаяна, специалиста по экономической безопасности Нино Сабашвили.
Как сообщили «Арменпресс» в отделе информации и по связям с общественностью областной администрации, губернатор приветствовал гостей, поблагодарил Элиана Шахвана за эффективную работу и сотрудничество, отметив, что с новым главой Лаурой Ди Франческантонио сотрудничество также будет на высоком уровне.
На встрече губернатор представил вопросы безопасности и гуманитарную ситуацию приграничных населенных пунктов, пострадавших в результате карабахского конфликта, подробно рассказал о социальном положении местных жителей, о существующих проблемах и программах государственной поддержки. Он выразил надежду, что международные организации также внесут свой вклад в решение существующих в приграничных населенных пунктах проблем и в формирование здоровой морально-психологической атмосферы.
Представители Красного Креста говорили о социально-экономических программах в Гегаркуникской области и, особенно, в приграничных населенных пунктах, направленных на обеспечение доступа к образованию, на сферу здравоохранения, улучшения санитарно-гигиенических условий, благоустройство жилищных условий, развитие инфраструктур и другие сферы, часть которых уже стала реальностью.
В целях улучшения социальных потребностей населения в приграничных районах области Красный Крест планирует реализовать программы развития пчеловодства и содействия микропредприятиям, обеспечивая бенефициаров соответствующими знаниями и оборудованием для повышения эффективности программа.
Представители Международного комитета Красного Креста выразили удовлетворение действиями губернатора Гегаркуникской области за более четкую направленность в вопросах принятия и реализации программ.