Պատրաստեք ճամպրուկները, հարմար տեղավորվեք. դեպի Թունիս զբոսաշրջային ուղղության այս տարվա մեկնարկը տրված է
Պատրաստեք ճամպրուկները, հարմար տեղավորվեք. դեպի Թունիս զբոսաշրջային
ուղղության այս տարվա մեկնարկը տրված է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարգելի զբոսաշրջիկներ, պատրաստեք ձեր ճամպրուկները, հարմար տեղավորվեք, Հայաստանից մեկնարկում է դեպի Թունիս զբոսաշրջային ուղղության այս տարվա առաջին ուղիղ թռիչքը։ Այն իրականացնում է «Նուվել էյր» ավիաընկերությունը, որը հայաստանյան շուկա մուտք գործեց «Անռիվա-Տուր» ընկերության հետ համագործակցությամբ։
Այս տարվա առաջին թռիչքը մեկնարկում է մեդիատուր նախաձեռնությամբ, որի շրջանակում Հայաստանի մի շարք լրատվամիջոցների, այդ թվում՝ «Արմենպրես» լրատվական գործակալության լրագրողները Թունիսի զբոսաշրջային հնարավորություններին ծանոթանալու ու այդ ամենը հանգամանալից ներկայացնելու  հնարավորություն կունենան։
Դեպի Թունիս զբոսաշրջային ուղղությունը շատ հայաստանցիների համար, թերևս, չբացահայտված է։ Այս ուղղությունը Հայաստանի զբոսաշրջիկների շրջանում պահանջարկ չի ունեցել ուղիղ չվերթների ու տուրիստական առաջարկների բացակայության պատճառով։ Թունիս մուտքի համար նախատեսված է նաև վիզա, որը ստանալը բարդ ընթացակարգ էր ենթադրում։ Նախկինում Թունիսի մուտքի արտոնագիրը ՀՀ քաղաքացիները ստանում էին Մոսկվայում գտնվող Թունիսի դեսպանությունից։ Այսօր այդ բարդ գործընթացների միջով անցնելու կարիք չկա. եթե Թունիս մեկնել պատրաստվող Հայաստանի զբոսաշրջիկը գնում է «Անռիվա-Տուրի» առաջարկած փաթեթները, որոնք վաճառում են հայաստանյան բոլոր տուրիստական ընկերությունները, ապա արտոնագիրը տրվում է հենց օդանավակայանում, ինչպես արվում է Հուրգադայի (Եգիպտոս) պարագայում։ Դեպի Թունիս թռիչքի տևողությունը 4 ժամ է։ Թռիչքները Երևանից նախատեսված են շաբաթական մեկ անգամ: Այս տարվա վերջին թռիչքը սեպտեմբերի 30-ին է։
Մինչ համավարակը՝ Թունիսը բավական ակտիվ զբոսաշրջային ուղղություն է եղել աշխարհի տարբեր երկրների համար: Թունիսը տարեկան մի քանի միլիոն զբոսաշրջիկ է ընդունում բազմաթիվ երկրներից։ Այն հայտնի է ինչպես իր ծովափնյա հանգստով, այնպես էլ մշակութային, պատմական վայրերով։  Հյուսիսային Աֆրիկայում գտնվող Թունիսի ափերը ողողում է Միջերկրական ծովը։ Զբոսաշրջիկները գալիս են վայելելու թունիսյան լողափերը, ծանոթանալու պատմական ու տեսարժան վայրերին, գնումներ կատարելու արևելյան շուկայում, ուղտերի օգնությամբ լինելու աշխարհի ամենամեծ անապատում՝ Սահարայում, որը նաև այդ երկրի այցեքարտերից է։ Ըստ էության՝ Թունիսը հայաստանցիների համար կարող է դառնալ եգիպտական հանգստավայրերին այլընտրանք։
Ի՞նչ պետք է հաշվի առնել Թունիս մեկնելիս, ի՞նչ տուրիստական վայրեր պետք է այցելել Թունիսում, ինչպիսի՞ն են տեղի լողափերը, ինչպիսի՞ ծառայություններ են առաջարկում հյուրանոցները, ի՞նչ կարելի է գնել Թունիսում՝ այս և այլ հարցերի պատասխանները կլինեն առաջիկա մեր հրապարակումներում։ Հանգամանալից կներկայացնենք Թունիսի զբոսաշրջային առաջարկներն ու հնարավորությունները։

Укладывайте чемоданы, собирайтесь: новое туристическое направление этого года - Тунис
Уважаемые путешественники, укладывайте чемоданы, собирайтесь, стартует первый прямой рейс туристического направления этого года в Тунис. Его осуществляет авиакомпания «Нувель Эйр», вышедшая на рынок Армении в сотрудничестве с компанией «Анрива-Тур».
Первый рейс в этом году начинается с медиа-инициативы, в рамках которой журналисты ряда армянских СМИ, в том числе и Информационного агентства «Арменпресс», смогут ознакомиться с туристическими возможностями Туниса и в подробностях представить их.
Туристическое направление в Тунис, к сожалению, для многих армян остается неизведанным. Это направление не пользовалось спросом у армянских туристов из-за отсутствия прямых рейсов и туристических предложений. Для въезда в Тунис требуется виза, которую трудно было получать. Ранее граждане Армении получали визы в посольстве Туниса в Москве. Сегодня нет необходимости проходить эти сложные процессы. В случае покупки пакета, предлагаемого «Анрива-Тур», который продается всеми армянскими туристическими компаниями, отправляющийся в Тунис, получит визу в аэропорту, как и в случае поездки в Хургаду (Египет). Время полета до Туниса 4 часа. Рейсы из Еревана осуществляются раз в неделю. Последний рейс этого года состоится 30 сентября.
До пандемии Тунис был очень активным туристическим направлением для разных стран мира. Тунис ежегодно принимает несколько миллионов туристов из многих стран. Он известен своими прибрежными курортами, также культурными и историческими достопримечательностями. Побережье Туниса в Северной Африке омывается Средиземным морем. Туристы приезжают, чтобы насладиться пляжами Туниса, познакомиться с историческими и достопримечательностями, сделать покупки на восточном рынке, прогуляться на верблюде по самой большой в мире пустыне Сахаре, которая также является одной из визитных карточек этой страны. По сути, Тунис может стать для армян альтернативой египетским курортам.
На что обратить внимание при поездке в Тунис, какие туристические достопримечательности Туниса посетить, какие пляжи, какие услуги предлагают отели, что можно купить в Тунисе, ответы на эти и другие вопросы будут в наших следующих публикациях. Мы во всех подробностях представим туристические предложения и возможности Туниса.