Պատրաստեք ճամպրուկները, հարմար տեղավորվեք. դեպի Թունիս զբոսաշրջային ուղղության այս տարվա մեկնարկը տրված է
Պատրաստեք ճամպրուկները, հարմար տեղավորվեք. դեպի Թունիս զբոսաշրջային
ուղղության այս տարվա մեկնարկը տրված է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարգելի զբոսաշրջիկներ, պատրաստեք ձեր ճամպրուկները, հարմար տեղավորվեք, Հայաստանից մեկնարկում է դեպի Թունիս զբոսաշրջային ուղղության այս տարվա առաջին ուղիղ թռիչքը։ Այն իրականացնում է «Նուվել էյր» ավիաընկերությունը, որը հայաստանյան շուկա մուտք գործեց «Անռիվա-Տուր» ընկերության հետ համագործակցությամբ։
Այս տարվա առաջին թռիչքը մեկնարկում է մեդիատուր նախաձեռնությամբ, որի շրջանակում Հայաստանի մի շարք լրատվամիջոցների, այդ թվում՝ «Արմենպրես» լրատվական գործակալության լրագրողները Թունիսի զբոսաշրջային հնարավորություններին ծանոթանալու ու այդ ամենը հանգամանալից ներկայացնելու  հնարավորություն կունենան։
Դեպի Թունիս զբոսաշրջային ուղղությունը շատ հայաստանցիների համար, թերևս, չբացահայտված է։ Այս ուղղությունը Հայաստանի զբոսաշրջիկների շրջանում պահանջարկ չի ունեցել ուղիղ չվերթների ու տուրիստական առաջարկների բացակայության պատճառով։ Թունիս մուտքի համար նախատեսված է նաև վիզա, որը ստանալը բարդ ընթացակարգ էր ենթադրում։ Նախկինում Թունիսի մուտքի արտոնագիրը ՀՀ քաղաքացիները ստանում էին Մոսկվայում գտնվող Թունիսի դեսպանությունից։ Այսօր այդ բարդ գործընթացների միջով անցնելու կարիք չկա. եթե Թունիս մեկնել պատրաստվող Հայաստանի զբոսաշրջիկը գնում է «Անռիվա-Տուրի» առաջարկած փաթեթները, որոնք վաճառում են հայաստանյան բոլոր տուրիստական ընկերությունները, ապա արտոնագիրը տրվում է հենց օդանավակայանում, ինչպես արվում է Հուրգադայի (Եգիպտոս) պարագայում։ Դեպի Թունիս թռիչքի տևողությունը 4 ժամ է։ Թռիչքները Երևանից նախատեսված են շաբաթական մեկ անգամ: Այս տարվա վերջին թռիչքը սեպտեմբերի 30-ին է։
Մինչ համավարակը՝ Թունիսը բավական ակտիվ զբոսաշրջային ուղղություն է եղել աշխարհի տարբեր երկրների համար: Թունիսը տարեկան մի քանի միլիոն զբոսաշրջիկ է ընդունում բազմաթիվ երկրներից։ Այն հայտնի է ինչպես իր ծովափնյա հանգստով, այնպես էլ մշակութային, պատմական վայրերով։  Հյուսիսային Աֆրիկայում գտնվող Թունիսի ափերը ողողում է Միջերկրական ծովը։ Զբոսաշրջիկները գալիս են վայելելու թունիսյան լողափերը, ծանոթանալու պատմական ու տեսարժան վայրերին, գնումներ կատարելու արևելյան շուկայում, ուղտերի օգնությամբ լինելու աշխարհի ամենամեծ անապատում՝ Սահարայում, որը նաև այդ երկրի այցեքարտերից է։ Ըստ էության՝ Թունիսը հայաստանցիների համար կարող է դառնալ եգիպտական հանգստավայրերին այլընտրանք։
Ի՞նչ պետք է հաշվի առնել Թունիս մեկնելիս, ի՞նչ տուրիստական վայրեր պետք է այցելել Թունիսում, ինչպիսի՞ն են տեղի լողափերը, ինչպիսի՞ ծառայություններ են առաջարկում հյուրանոցները, ի՞նչ կարելի է գնել Թունիսում՝ այս և այլ հարցերի պատասխանները կլինեն առաջիկա մեր հրապարակումներում։ Հանգամանալից կներկայացնենք Թունիսի զբոսաշրջային առաջարկներն ու հնարավորությունները։

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. This year’s first direct flight from Armenia to Tunisia is launching today. The flight is operated by Tunisian airline Novelair, which entered the Armenian market in cooperation with the Anriva Tour travel agency.
This year’s first direct flight is starting with media tour within the frames of which several reporters of Armenian media outlets, including ARMENPRESS state news agency, will have an opportunity to get acquainted with tourism opportunities of Tunisia and presented it in details.
Tunisia is yet an undiscovered tourism destination for Armenians. It didn’t have a demand among Armenian tourists because of the absence of direct flights and tourism offers. Tunisia also requires a visa, and in the past obtaining a visa was a difficult procedure because the citizens of Armenia were getting a Tunisian visa from the Embassy of that country in Moscow, Russia. But now, all these problems are solved if an Armenian tourist planning to visit Tunisia buys the packages offered by Anriva Tour, which are sold by all Armenian travel agencies. The visa is provided in the airport like in Hurghada’s (Egypt) case. The flight duration to Tunisia is 4 hours. The flights from Yerevan will be operated once a week. The last flight of this year is scheduled on September 30.
Before the COVID-19 pandemic Tunisia was quite an active tourism destination for many countries of the world. Tunisia is hosting several million tourists every year. The country is famous for both its seaside resort, as well as cultural and historical sites. Tourists visit here to enjoy the Tunisian beaches, to get acquainted with the historical and beautiful sites, do shopping in the Eastern market and also to be in the world’s largest desert – the Sahara. In fact, for Armenians Tunisia could become an alternative tourism destination to Egypt.
What to consider when traveling to Tunisia? What tourism sites to visit in Tunisia? What are the local beaches? What services do hotels offer? What can be bought in Tunisia? The answers of these and other questions will be available soon in our articles.