Եթե դոլարի նկատմամբ դրամի արժևորումը տևական ժամանակ պահպանվի, կմեղմի գնաճային ճնշումները. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե դոլարի փոխարժեքի նվազմանը նպաստող գործոնները երկար պահպանվեն, այսինքն` դրամի արժևորումը տևական լինի, ապա կարող է  դրականորեն ազդել գնաճային ճնշումների վրա, սակայն այդ սցենարի դեպքում որոշակիորեն  կարող են տուժել արտահանողները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց տնտեսագետ, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետ Էդգար Աղաբեկյանը՝ անդրադառնալով նաև հարցին, թե արդյոք դրամի արժևորման պայմաններում մոտ ժամանակներս հնարավո՞ր է գազի, էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայում:
Անդրադառնալով դրամի արժևորման վրա ազդող գործոններին՝ տնտեսագետը նշեց, որ գործոնները շատ են: «Դրամի արժևորման հիմնական փուլը սկսվեց Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողություններով պայմանավորված Հայաստան արտարժույթի հոսքերի մեծացմամբ: Բանկային համակարգն էլ որոշակի սահմանափակումներ ունի այս առումով, չի կարող անվերջ արտարժույթ կլանել, ու սա էլ բերում է նրան, որ պարբերաբար արտարժույթի փոխարժեքը նվազում է: Եվ արժևորման հարցում հիմնական ճնշող գործոնը դա է»,-ասաց Աղաբեկյանը:
Դրամի արժևորման համար գործոն է նաև սեզոնը, զբոսաշրջիկների մուտքը Հայաստան: Այսպիսով դրամ-դոլար փոխարժեքի ձևավորման հիմնական գործոններն առաջարկն ու պահանջարկն են: Հարցն այն է, թե այդ առաջարկ-պահանջարկը ձևավորող ինչպիսի խթաններ են լինում: Հաճախ լինում են նաև էմոցիոնալ ազդեցություններ, երբ ինչ-որ իրավիճակում մարդիկ ակնկալում են փոխարժեքի տատանումներից մեծ օգուտ ստանալ:
«Այդ էմոցիոնալ փուլն, օրինակ, ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողությունների սկիզբն էր, երբ մեզ մոտ շատերը խուճապի մատնված դոլար էին գնում՝ ենթադրելով, որ դոլարի փոխարժեքը պետք է աճի: Սակայն Կենտրոնական բանկի կարծիքով, իմ կարծիքով էլ մեր բնակչության զգայունությունն այդ առումով որոշակիորեն նվազում է, որովհետև գիտակցում են, որ դժվար է կարճ ժամանակահատվածում որոշակի կանխատեսումներ անել և փորձել փոխարժեքի տատանումներից մեծ օգուտներ ստանալ, և արդյունքում իրենց վրա ռիսկեր են վերցնում»,-ասաց տնտեսագետը:
Առհասարակ ազդող գործոններ կարող են լինել նաև միջբանկային շուկաներում ձևավորված որոշակի առաջարկի, պահանջարկի նորմատիվները, որոնք էլ իրենց հերթին ազդում են փոխարժեքի վրա: Բանկերն ունեն ներգրաված միջոցների պահուստավորում իրականացնելու նորմատիվներ և այլն: Պետք է շուկայում, որպես առաջարկի և պահանջարկի գործոններ, նկատի ունենալ նաև ներմուծման և արտահանման ծավալները:
Իսկ արդեն որոշակի ժամանակահատված դոլարի նկատմամբ դրամի արժևորման արդյունքներն և հետևանքները պատկերացնելու համար նախ պետք է հասկանալ, թե այդ գործընթացն ինչքան կտևի:
«Քանի որ անորոշությունները մեծ են, հիմնական պատճառները ռուս-ուկրաինական ռազմական գործողություններն են ու տարածաշրջանային ինչ-որ գործընթացներ, ավարտի մասին պատկերացում ունենալու համար պետք է հասկանալ, թե երբ է ավարտվելու՝ հասկանալու՝ նոր իրավիճակ է ձևավորվում նոր գնո՞վ, թե՞ հոսքերը դադարելուց հետո շուկան պետք է վերադառնա նոր, ավելի հավասարակշիռ փոխարժեքի ձևավորման»,-ասաց տնտեսագետը:
Ժամանակահատվածի առումով կանխատեսումներ անելը բարդ է, հետևաբար, ըստ փորձագետի, պետք է դիտարկել սցենարներ: Եթե սա երկար տևի, ապա տնտեսագետի գնահատմամբ, այն դրական առումով որոշակիորեն իր ազդեցությունն է ունենալու գնաճի վրա:
«Քանի որ ներմուծվող ապրանքների գները կախված են արտարժույթի փոխարժեքից, տևական ժամանակ մնալու արդյունքում, իմ կարծիքով, այն իր դրական ազդեցությունն է գործելու դրա վրա: Մյուս կողմից էլ արտահանողներն են որոշակիորեն տուժելու: Ամեն ինչ կախված է տնտեսական քաղաքականությունն իրականացնողներից՝ Կառավարությունից, ԿԲ-ից, որոնք համապատասխան քայլեր կիրականացնեն՝ իրավիճակը նորմալ հունով տանելու համար»,-ասաց նա:
Արդեն որոշակի ժամանակահատված է, ինչ դրամն արժևորվել է, սակայն Հայաստանում մայիսին գնաճը կազմել է 9 տոկոս: Թե ինչո՞ւ  դրամի արժևորման ազդեցությունը դեռևս չի զգացվում գների վրա՝ տնտեսագետն ընդգծեց, որ նախ պետք է հասկանալ գնաճի պատճառները:
«Գնաճի պատճառը հիմնականում միջազգային շուկաներում գների աճն է: Եթե միջազգային շուկաներում գների աճը համեմատենք հայաստանյան շուկայում գների աճի հետ, կարող է պարզվի, որ մեզ մոտ ինչ-որ ապրանքների գներ ավելի քիչ են աճել, քան միջազգային շուկաներում: Այսինքն՝ որոշակի առումով հնարավոր է, որ փոխարժեքն իր ազդեցությունն ունեցել է գնաճի վրա: Բայց դա գնահատելը բարդ խնդիր է, որովհետև պետք է հասկանալ, թե դրանք ո՞ր ապրանքային խմբերն են, այդ ապրանքների ո՞ր մասն ենք ռուբլիով ներմուծում, ո՞ր մասը՝ դոլարով. ռուբլու փոխարժեքն էականորեն չի փոխվել, նաև պետք է հասկանանք, թե այդ ապրանքային խմբերն ինչպիսի՞ փոփոխություններ են կրել միջազգային շուկաներում»,-ասաց Աղաբեկյանը:
Ազդեցությունը կզգացվի, երբ գործոնները շուկայում ավելի տևական ժամանակ պահպանվեն: Տնտեսագետը նշեց՝ ներմուծողներն էլ պետք է որոշակիորեն խուսափեն իրենց վրա ռիսկ վերցնելուց՝ կարճաժամկետ տատանումների ժամանակ գներ նվազեցնելով, նրանք ինքնարժեքի վերանայումն այդքան հեշտությամբ չեն անի,  քանի որ չգիտեն, թե այդ գործոնները շուկայում որքան կտևեն:
Կարելի՞ է համարել, որ եթե դոլարի փոխարժեքը չնվազեր, ապա Հայաստանում գնաճն ավելի բարձր կարող էր լինել՝ տնտեսագետն ասաց՝ ենթադրում է, որ  դա իր ազդեցությունը որոշակի ապրանքային խմբերի վրա ունենում է, ուղղակի կոնկրետ ապրանքներ առանձնացնել դեռևս հնարավոր չէ:
Տնտեսագետը նաև անդրադարձավ հարցին, թե արդյոք դոլարի փոխարժեքի նվազման, դրամի արժևորման պայմաններում հնարավո՞ր է մոտ ժամանակներում գազի, էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայում: Սովորաբար, արտադրողը դիմում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ սակագների վերանայման հայտով, սակայն այս պարագայում Աղաբեկյանը չի կարծում, որ մոտ ժամանակներս նմանատիպ քայլ կարվի: Պետք է նկատի ունենալ, թե որքան այդ գործոնները կմնան շուկայում, և այս փոխարժեքի պայմաններում էլեկտրաէներգիայի և գազի ի՞նչ ինքնարժեք է ձևավորվում: «Դա էական ազդեցություն կարող է ունենալ սակագների, գների վրա՝ երկարաժամկետ կտրվածքով այդ գործոնների անփոփոխ մնալու պայմաններում»,-ասաց Աղաբեկյանը:
Ամփոփելով առկա իրողությունները՝ տնտեսագետը կարծում է, որ դրամի արժևորումը ամենամեծ ազդեցությունը ունենալու է գնաճի վրա: «Երբ առկա գնաճային ճնշումներն արտաքին միջավայրից են գալիս, փոխարժեքի փոփոխությունն այս ուղղությամբ որոշակի մեղմող դեր կկատարի: Մյուս կողմից էլ բացասական հետևանքները կարող ենք տեսնել արտահանողների դիրքերի թուլացման տեսքով, ինչը տնտեսության համար գլոբալ խնդիր է»,-ասաց նա:
Աղաբեկյանն այս պարագայում կարևորեց կառավարության, ԿԲ-ի քաղաքականությունը, դրա ճիշտ կոորդինացումը: ԿԲ-ն այս պահին պարբերաբար արտարժույթի առք է իրականացնում, ինչի արդյունքում էլ, ըստ տնտեսագետի,   վերջին օրերին նկատվում է դոլարի որոշակի արժևորում:
«ԿԲ-ն դա պարբերաբար անում է: Սակայն պարբերաբար դոլարի առքը շուկայից՝ ենթադրում է դրամի ներարկում շուկայում, որն էլ իր հերթին կարող է գնաճ առաջացնել»,-ասաց Աղաբեկյանը:
Նա նկատեց՝ կան գործիքներ՝ պահուստավորման նորմատիվների որոշակի փոփոխություններ, բանկերի դրույքների նորմատիվների փոփոխությունները: Բայց միայն մեկ գործիքի կիրառումը, տնտեսագետի կարծիքով, որոշակի լրացուցիչ ռիսկեր, նաև՝ այդ գործիքի կիրառման որոշակի ժամկետներ ունի՝ ազդեցության առումով: Այսպիսով, Աղաբեկյանը կարևորում է Կառավարության և ԿԲ-ի քաղաքականության ճիշտ կոորդինացումը, նաև որոշակի տուժող ոլորտներին աջակցությունը՝ հարկային արտոնությունների կամ սուբսիդիաների տրամադրման տեսքով, որն այդ ոլորտի մրցունակությունը կմեծացնի միջազգային շուկաներում կամ արտահանողների համար:

If dram appreciation against dollar continues long, it will ease inflationary pressures, economist
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. If factors contributing to decline of US dollar exchange rate, in other words, if the appreciation of the Armenian dram lasts long, it could positively affect the inflationary pressures, however, in that case exporters could suffer somehow, Economist Edgar Aghabekyan, an expert at the Amberd Research Center, said in an interview to ARMENPRESS.
Commenting on the factors affecting the appreciation of the dram, the economist said they are many. “The main phase of dram appreciation started with the increase in foreign currency flows to Armenia due to the actions of Russia in Ukraine. The banking system has some restrictions in this sense, it cannot absorb foreign currency all the time, and this leads to the fact that the foreign currency exchange rate is regularly decreasing. And this is the main pressing factor leading to appreciation”, he said.
The season, the entry of tourists to Armenia are also factors for the appreciation of the dram. Thus, demand and supply are the main factors of the formation of dram-dollar exchange rate. The question is what boosts this supply-demand. There are sometimes emotional effects when in some situation people expect to get a big benefit from exchange rate fluctuations.
“That emotional stage, for instance, was the beginning of the Russian-Ukrainian military operations when many people here were in panic and were buying dollar, assuming that the dollar exchange rate should rise. However, according to the Central Bank and in my view, the sensitivity of our population is certainly decreasing in that sense because they understand that making predictions and trying to get major benefits from exchange rate fluctuations in a short period of time is difficult, and as a result they are taking risks”, the economist said.
The economist notes that the norms of supply, demand formed in inter-bank markets could also be factors affecting the exchange rate. The export and import volumes should also be considered in the market as factors of supply and demand.
But in order to understand the results and consequences of the dram appreciation against the dollar, it is necessary to know how long this process will last.
“As there are a lot of uncertainties, the main reasons are the Russian-Ukrainian military actions and some regional processes. And in order to have an imagination on the end, it is necessary to understand when it ends, to understand whether a new situation comes with a new price, or after the stop of flows the market returns to forming a new, more balanced exchange rate”, the economist said.
Making predictions is difficult, therefore, the economist says some scenarios should be considered. If this situation lasts long, he says that it will have some positive effect on inflation.
“As the prices of imported goods depend on the foreign currency exchange rate, in my opinion, it will positively affect it in case of lasting long. On the other hand, the exports will somehow suffer. Everything depends on economic policymakers – the government, the Central Bank, who will take respective steps to normalize the situation”, he said.
Recently the dram has been appreciated in Armenia, but inflation comprised 9% as of May. Asked why the dram appreciation has not yet affected the prices, the economist says that first of all it is necessary to understand the causes of inflation.
“The cause of the inflation is mainly the increase in prices in international markets. If we compare the price increase in international markets with the price increase in the Armenian market, it could be turned out that the prices of some goods here have increased less than in international markets. Therefore, it is possible that the exchange rate had somehow affected the price increase. But assessing it is a difficult task, because one needs to understand which commodity groups they are, which part of these goods we import in Ruble, and which part in dollar: the Ruble exchange rate has not changed considerably, we also need to understand what changes these commodity groups have faced in international markets”, Aghabekyan said.
If the dollar exchange rate have not declined, whether a higher inflation was possible in Armenia, the economist assumes that this affects some commodity groups, but identifying concrete types of goods is still impossible.
The economist also commented on the question whether the prices of gas and electricity could be revised in the conditions of decline of dollar exchange rate and appreciation of the dram. Usually, the producer applies to the Public Services Regulatory Commission requesting to revise the tariffs, however, Aghabekyan doesn’t think that such a step is possible in the near future. It is necessary to consider how long these factors will stay in the market. “It could greatly affect the tariffs, the prices, if these factors remain unchanged for a long-run”, he said.
The economist believes that the appreciation of the dram will have its biggest effect on inflation. In all this situation, he highlights the right coordination of the policy of the government and the Central Bank, as well as support to some suffering sectors in the form of tax privileges or subsidies which will raise the competitiveness of the field in international markets or for exporters.