Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին բարձր է գնահատել ԵԽ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդին իր անդամակցության 21 տարիների ընթացքում կազմակերպության հետ համագործակցության բարձր նվիրում է դրսևորել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին ասաց Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին՝ ամփոփելով ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման արդյունքները։
«Հայաստանը ստորագրել և վավերացրել է 66 կոնվենցիա և անդամակցել է 12 համաձայնագրի։ Այս տարիների ընթացքում Հայաստանն ակտիվորեն նպաստել է Եվրոպայի իրավական և քաղաքական օրակարգի ձևավորմանը։ Վստահ եմ, որ իր հերթին Եվրոպայի խորհուրդը իր նպաստն է բերել Հայաստանի բարեփոխումների առաջխաղացմանը։ Հուսով եմ, որ այս այցելությունը էլ ավելի կամրապնդի մեր երկխոսության և համագործակցության մակարդակը Հայաստանի և ԵԽ-ի միջև՝ ներկայիս և հաջորդ ծրագրերի լույսի ներքո»,- ասաց Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը։
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունը Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2019-2022 թթ. ծրագիրը կյանքի կոչելու համար։ Նա նշեց,որ ներկայում մշակում են Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2023-2026թթ. ծրագիրը։
«Այս համատեքստում խրախուսում եմ Հայաստանին շարունակել լիովին օգտվել ԵԽ-ի օժանդակությունից և փորձառությունից, օրինակ՝ վերջանական տեսքի բերելու ընտրական գործընթացի բարեփոխումները՝ համապատասխանեցնելով Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններին, ԶԼՄ-ների մասին օրենսդրությունը և սահմանադրական բարեփոխումների առաջարկությունները»,- նշեց Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին:
Ինչ վերաբերում է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ ողջունելի են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հանդիպումները և դրանց առնչվող հայտարարությունները, ինչպես, օրինակ, սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքի վերաբերյալ։
«Մենք պետք է վստահության և հաշտեցման հասնենք։ Այդ ուղղությամբ բոլոր նախաձեռնությունները ողջունելի են և պետք է օժանդակություն ստանան»,- եզրափակեց Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին։

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. During the 21 years of its membership to the Council of Europe, Armenia has demonstrated a high dedication to the cooperation with the organization, Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić said during a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Yerevan.
“Armenia has signed and ratified 66 conventions and joined 12 agreements. During those years Armenia has actively contributed to the creation of the legal and political agenda of Europe. I am sure that the Council of Europe in its turn has contributed to the progress of the reforms in Armenia. I hope this visit will further strengthen the level of the dialogue and cooperation between Armenia and Council of Europe under the light of current and future programs”, the CoE Secretary General said.
She welcomed the readiness of the Armenian authorities to implement the 2019-2022 action plan for Armenia. She said that currently they are developing the 2023-2026 action plan for Armenia.
“In this respect I encourage Armenia to continue fully using the support and experience of the Council of Europe, for instance, to finalize the electoral reforms making them in accordance with the recommendations of the Venice Commission, as well as the law on mass media and the recommendations for constitutional reforms”, she said.
As for the Nagorno Karabakh conflict settlement, the CoE Secretary General said the meetings between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev, as well as the statements over it, for example about the work of the delimitation commission, are welcome.
“We need to achieve trust and reconciliation. All initiatives on this direction are welcome and should be supported”, she said.