Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին բարձր է գնահատել ԵԽ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդին իր անդամակցության 21 տարիների ընթացքում կազմակերպության հետ համագործակցության բարձր նվիրում է դրսևորել։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի համար հայտարարության ժամանակ այս մասին ասաց Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին՝ ամփոփելով ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման արդյունքները։
«Հայաստանը ստորագրել և վավերացրել է 66 կոնվենցիա և անդամակցել է 12 համաձայնագրի։ Այս տարիների ընթացքում Հայաստանն ակտիվորեն նպաստել է Եվրոպայի իրավական և քաղաքական օրակարգի ձևավորմանը։ Վստահ եմ, որ իր հերթին Եվրոպայի խորհուրդը իր նպաստն է բերել Հայաստանի բարեփոխումների առաջխաղացմանը։ Հուսով եմ, որ այս այցելությունը էլ ավելի կամրապնդի մեր երկխոսության և համագործակցության մակարդակը Հայաստանի և ԵԽ-ի միջև՝ ներկայիս և հաջորդ ծրագրերի լույսի ներքո»,- ասաց Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը։
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունը Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2019-2022 թթ. ծրագիրը կյանքի կոչելու համար։ Նա նշեց,որ ներկայում մշակում են Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2023-2026թթ. ծրագիրը։
«Այս համատեքստում խրախուսում եմ Հայաստանին շարունակել լիովին օգտվել ԵԽ-ի օժանդակությունից և փորձառությունից, օրինակ՝ վերջանական տեսքի բերելու ընտրական գործընթացի բարեփոխումները՝ համապատասխանեցնելով Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններին, ԶԼՄ-ների մասին օրենսդրությունը և սահմանադրական բարեփոխումների առաջարկությունները»,- նշեց Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին:
Ինչ վերաբերում է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը՝ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ ողջունելի են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հանդիպումները և դրանց առնչվող հայտարարությունները, ինչպես, օրինակ, սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքի վերաբերյալ։
«Մենք պետք է վստահության և հաշտեցման հասնենք։ Այդ ուղղությամբ բոլոր նախաձեռնությունները ողջունելի են և պետք է օժանդակություն ստանան»,- եզրափակեց Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին։

Мария Пейчинович-Бурич высоко оценила сотрудничество Армении с Советом Европы
За 21 год своего членства в Совете Европы Армения продемонстрировала высокую приверженность сотрудничеству с этой организацией. Как сообщает «Арменпресс», об этом, делая заявление для СМИ, сказала генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич, подводя итоги встречи с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном.
«Армения подписала, ратифицировала 66 конвенций, присоединилась к 12 соглашениям. В эти годы Армения активно способствовала формированию правовой и политической повестки Европы. Я уверена, что, в свою очередь, и Совет Европы способствовал прогрессу реформ в Армении. Я надеюсь, что этот визит еще больше укрепит наш диалог и уровень сотрудничества между Арменией и Советом Европы в свете текущих и следующих программ», - сказала генеральный секретарь Совета Европы.
Генеральный секретарь Совета Европы приветствовала готовность властей Армении принять меры по реализации программы для Армении на 2019-2022 годы. Она отметила, что в настоящее время разрабатывается план программа для Армении на 2023-2026 годы.
«В этом контексте я призываю Армению продолжать в полной мере использовать поддержку и опыт СЕ, например, придать окончательный вид реформам избирательного процесса, приведя в соответствие с рекомендациями Венецианской комиссии, законодательством о СМИ и предложениями конституционных реформ», - сказала Мария Пейчинович-Бурич.
Что касается урегулирования нагорно-карабахского конфликта, генеральный секретарь Совета Европы отметила, что приветствуются встречи премьер-министра Никола Пашиняна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, и связанные с ними заявления и решения, такие как работа демаркационной комиссии.
«Мы должны добиться доверия и примирения. Все инициативы в этом направлении приветствуются, их нужно поддерживать», - заключила Мария Пейчинович-Бурич.