Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է ԵԽ անդամակցության իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները․ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, 2020 թվականին Արցախի դեմ ագրեսիայի հետևանքներին և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերվող հարցերին։
«Իմ կողմից առանձնահատուկ շեշտվել է այն փաստը, որ 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ուժի կիրառմամբ լուծելու փորձ կատարելով, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցության իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները և այս հանգամանքը պետք է համարժեք արձագանք գտնի Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների կողմից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի համար հայտարարության ժամանակ ասաց Միրզոյանը՝ ամփոփելով Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչիի հետ հանդիպման արդյունքները։
ԱԳ նախարարը ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության պատրաստակամությունը ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
« Այս համատեքստում հիմնարար է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության և բոլոր իրավունքների ապահովման և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը։
Արցախի ժողովուրդն ունի նույն իրավունքները, ինչ բոլորը, և հակամարտության գոտում գտնվելու հանգամանքն Արցախի հայերին չի կարող զրկել իրենց համընդհանուր հիմնարար իրավունքներից։
Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով մինչ օրս առկա են չլուծված հումանիտար խնդիրներ, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի և Արցախ մարդասիրական հասանելիության հարցերը, որոնց քաղաքականացումը անընդունելի է։ Նույնկերպ անընդունելի է նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանությունը, քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկումը։ Կարծում ենք, որ այս հումանիտար և մարդու իրավունքների վերաբերող հարցերում Եվրոպայի խորհուրդը, կազմակերպության համապատասխան մարմինները և ղեկավարները պետք է առավել հաստատակամ գտնվեն և հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրեն, որպեսզի հարգվեն ՄԻԵԴ-ի կողմից ընդունված միջանկյալ որոշումները, ԵԽԽՎ բանաձևերը, մարդու իրավունքների հանձնակատարի նոյեմբերի 8-ի հուշագրի դրույթները»,- եզրափակեց Միրզոյանը։

Azerbaijan grossly violated its commitments assumed with accession to Council of Europe, says Armenian FM
Azerbaijan grossly violated its commitments assumed with accession to Council of Europe, says
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. During their meeting in Yerevan today, the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan and the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić discussed also the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the consequences of the aggression against Artsakh in 2020, and the issues of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
“I particularly emphasized the fact that by attempting to resolve the Nagorno Karabakh conflict by the use of force in 2020, as well as by invading the sovereign territory of Armenia, Azerbaijan has grossly violated its commitments undertaken with the accession to the Council of Europe, and this must be properly addressed by the Council of Europe and its member-states”, the Armenian FM said during a joint press conference with the CoE Secretary General following their meeting.
The FM said he reaffirmed the readiness of the Armenian government to put efforts towards the establishment of stability and peace in the region. “In this context, the addressing of the Nagorno Karabakh conflict is fundamental, which should include the provisions of ensuring the security and all the rights of the people of Artsakh, and final determination of the status of Nagorno Karabakh”, he noted.
“The people of Artsakh have the same rights as everyone and the fact of being in the conflict zone cannot deprive the Armenians of Artsakh of their universal fundamental rights”, Mirzoyan highlighted. “The humanitarian issues resulting from the aggression unleashed against Artsakh - the issues of the return of Armenian prisoners of war held in Azerbaijan and the humanitarian access to Artsakh remain unresolved, the politicization of which is unacceptable. The Anti-Armenian and warmongering rhetoric, physical and psychological terror against the civilian population are unacceptable in the same way.
We believe that the Council of Europe, its relevant bodies and leaders should be more determined at least in the issues of Armenian prisoners of war and the humanitarian access to Artsakh, and put utmost effort so that the the interim decisions of the European Court of Human Rights, PACE Resolutions and the provisions of the memorandum of the Commissioner for Human Rights issues on November 8, 2021, be respected”, he added.